تمام جزئیات ایجاد زیرساخت‌های مراکز داده بومی‌سازی شد
تمام جزئیات ایجاد زیرساخت‌های مراکز داده بومی‌سازی شد
مهندسان ایرانی موفق شدند همه فعالیت‌های مربوط به ساخت مراکز داده را بومی‌سازی و کشور را از وابستگی رها سازند.

به گزارش گروه فناوری اطلاعات تیکنا، شرکت‌های دانش‌بنیان با تحول در عرصه علم و دانش در رشد و توسعه کشورمان تأثیر زیادی دارند به‌طوری‌که رهبر انقلاب اسلامی همواره بر اهمیت نقش آن‌ها در رونق اقتصادی تاکید داشته و این شرکت‌ها را مؤثرترین مؤلفه‌های تحقق پایدار اقتصاد می‌دانند.

با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توان در بازار جهانی جایگاه مناسبی پیدا کرد. همچنین با حمایت از تولیدات بومی، استفاده از محصولات داخلی افزایش یافته و به رشد و توسعه شرکت‌ها و اقتصاد کشور کمک بزرگی خواهد شد.

در همین راستا به سراغ یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در حوزه «فاوا» رفتیم تا با کاربردهای محصول فناورانه‌ محققان بیشتر آشنا شویم. رضا باجلان، کارشناس ارشد واحد مهندسی فروش این شرکت دانش‌بنیان در گفت‌وگویی درباره محصول و خدمتی که ارائه می‌کنند، گفت: در این شرکت دانش‌بنیان در زمینه زیرساخت فیزیکی مرکز داده مانند رک، سیستم‌های سرمایشی، پسیو، مانیتورینگ و همه تجهیزات زیرساختی مراکز داده فعالیت می‌کنیم.

وی در پاسخ به این پرسش که مزایای رقابتی این شرکت دانش‌بنیان با رقبای دیگر در چیست، اظهار کرد: تولیدکننده هستیم و ۹۰ درصد محصولات شرکت تولید داخلی است. یک سبد کامل از محصولات بومی در زمینه زیرساخت مراکز داده ارائه می‌کنیم که مشتری می‌تواند صفر تا صد زیرساخت خود را از ما درخواست کند. علاوه بر این در زمینه خدمات هم فعالیت داریم؛ خدماتی همانند طراحی، مشاوره، اجرا و پشتیبانی از نقطه ابتدای پروژه تا نهایتا تحویل و پشتیبانی. این مزیت رقابتی شرکت ما نسبت به دیگر رقبا است.

کارشناس ارشد واحد مهندسی فروش شرکت دانش‌بنیان درباره چالش اصلی این شرکت بیان کرد: دغدغه‌های زیادی را در بازار امروز مشاهده می‌کنیم. از مهم‌ترین چالش‌ها می‌توان به کمبود نیروی انسانی متخصص اشاره کرد. همچنین اگر حمایت‌ دولت از شرکت‌های نوپا و دانش‌بنیان بیشتر شود، شاهد اتفاقات خوبی در بازار امروز خواهیم بود.

باجلان افزود: اینکه استفاده مصرف‌کننده‌های دولتی از محصولات داخلی افزایش یابد هم می‌تواند کمک بزرگی به شرکت‌های دانش‌بنیان باشد. چند سال است محصولات داخلی مورد حمایت قرار گرفته‌اند؛ اما با این حال برخی سازمان‌ها از محصولات خارجی استفاده می‌کنند. اگر فرهنگ‌سازی بیشتری در این زمینه انجام شود و ۱۰۰ درصد مصرف‌کننده‌ها از تولیدات داخلی استقبال کنند به رشد شرکت‌ها و محصولات ایرانی کمک بزرگی می‌شود.

انتهای پیام/