تغذیه از شیر مادر سبب کاهش کم‌خونی می‌شود
تغذیه از شیر مادر سبب کاهش کم‌خونی می‌شود
عضو هیات علمی گروه زنان و مامایی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: تغذیه از شیر مادر موجب کاهش احتمال ابتلای نوزادان به کم‌خونی می‌شود.

به گزارش گروه فناوری پزشکی تیکنا، سارا میرزائیان روز سه شنبه افزود: در شیر مادر پروتئینی برای جذب بهتر آهن وجود دارد که در شیرهای فرموله شده وجود ندارد.

وی ادامه داد: علاوه بر این، رشد ذهنی و تکامل فردی در نوزادی که به صورت انحصاری با شیر مادر تغذیه می شود بیش از دیگر نوزادان است.

عضو هیات علمی گروه زنان و مامایی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: همچنین شیردهی موجب کاهش ریسک ابتلا به انواع بیماریها از جمله سرطان رحم و پستان و پوکی استخوان برای مادر می شود.

میرزائیان افزود: تغذیه با شیر مادر فوایدی برای مادر و نوزاد دارد که برقراری ارتباط مادر و فرزندی از ساعات اولیه تولد تا نوپایی کودک، حفظ سلامت روان مادر و کودک، کاهش خونریزی مادر، کاهش ریسک ابتلا به سرطان پستان و رحم و پوکی استخوان از جمله مهمترین آنهاست.

وی با بیان این که شیردهی منظم مادر به نوزاد در ۶ ماه ابتدایی سال مانع از تخمگذاری و بارداری ناخواسته برای مادر می شود گفت: اگر نوزاد ۱۲ تا ۱۸ بار در روز از شیر مادر تغذیه شود اثر زیادی بر پیشگیری از بارداری مادر در ماه های اولیه زایمان خواهد داشت.

عضو هیات علمی گروه زنان و مامایی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: مادران فرزندان اول باید توجه داشته باشند که کودک در روزهای اولیه تنها به اندازه ۱۰ تا ۱۵ سی سی شیر نیاز دارد، بنابراین نباید نگران مقدار اندک شیر خود باشند.

دهم تا هفدهم مرداد ماه، هفته تغذیه با شیر مادر نامگذاری شده است.

انتهای پیام/