تصویب ۳ قانون برای حمایت از دانشجویان و دانش‌آموختگان صنعتگر
تصویب ۳ قانون برای حمایت از دانشجویان و دانش‌آموختگان صنعتگر
شاکری از تصویب سه قانون برای حمایت از دانشجویان و دانش‌آموختگان صنعتگر خبر داد.

به گزارش گروه زیست‌بوم فناوری و نوآوری تیکنا، اقبال شاکری، عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در گردهمایی دانش آموختگان دانشکده مهندسی عمران این دانشگاه به دستاوردهای بزرگ حمایت از فعالان صنعتی در کشور اشاره کرد و گفت: ممکن است بسیاری دانشجویان در دانشگاه مطلع نباشند که در صنعت کشور چه اقدامات بزرگی انجام می شود و چه دستاوردهای بزرگی در صحنه پیشرفت کشور داریم.

وی انجام برنامه ریزی‌های درست در حوزه ارتباط دانشگاه با صنعت را ضروری دانست و تصریح کرد: با اقدامات و برنامه ریزی‌هایی که در دانشکده مهندسی عمران دانشگاه صنعتی امیرکبیر انجام شده، اطمینان دارم که فارغ التحصیلان دوره فعلی موفق تر از دوره های قبل خواهند بود.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر به مهم ترین اقدامات قانونی انجام شده برای رفع نگرانی و مشکلات صنعتگران اشاره کرد و افزود: ما در حوزه صنعت سه قانون خوب داشتیم از ظرفیت های آن استفاده نمی شد. یکی از این موارد این بود که به کمک سازمان نظام مهندسی بعد از ۲۷ سال بیمه مهندسان سازمان نظام مهندسی را در برنامه هفتم توسعه تصویب کردیم و بودجه آن برای ۱۴۰۳ و ۱۴۰۴ در نظر گرفته خواهد شد.

شاکری تاکید کرد: ارتباط با سازمان نظام مهندسی باعث شد ما در این زمینه جدی تر وارد شویم. بنابراین اگر این ارتباطات خوب برقرار شود ما می توانیم مشکلات صنعت و قشر عظیم فارغ التحصیلان را در صنعت برطرف کنیم.

وی همچنین بر قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان اشاره کرد و گفت: تصویب آن از دیگر اقدامات مثبت در راستای حمایت از صنعتگران محسوب می‌شود چرا که باور داریم این شرکت‌ها می توانند بسیاری از مشکلات کشور را برطرف کنند.

این نماینده مجلس ادامه داد: با تصویب این قانون دستگاه‌های اجرایی موظف به خرید محصولات شرکت های دانش بنیان، استارتاپ‌ها، فناور و خلاق هستند و تاکنون ۵۰۰ شرکت توانستند محصولات خود را بر این اساس بفروشند.

شاکری از تصویب قانون صدور مجوز واحد از درگاه ملی صدور مجوز خبر داد و گفت: تصویب این قانون باعث حذف امضاهای طلایی و انحصارات سنگین دولتی شد. در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد دستگاه‌های دولتی به آن درگاه پیوستند. در واقع در گذشته به بهانه‌های واهی اجازه صدور مجوزها را نمی دادند اما امروزه صدور مجوزها راحت تر شد است. بنابراین باید کمک کنیم دانشجویان و دانش آموختگان در گیر کاغذبازی های اداری انحصارگرانه اداری نباشند و راحت‌تر برنامه های خود را پیاده سازی و تولیدات خود را وارد بازار کنند.