تزریق دانش فنی به تولید صادرات محور گل و گیاه
تزریق دانش فنی به تولید صادرات محور گل و گیاه
رئیس اتحادیه گل، گیاه، بذر و نهال ایران از سهم بالای شرکت‌های دانش‌بنیان در تولید و صادرات گل و گیاه به بازار‌های هدف صادراتی خبر داد.

به گزارش گروه اقتصاد دانش بنیان تیکنا؛ غلامعلی ابراهیمی رئیس اتحادیه گل، گیاه، بذر و نهال ایران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری علم و فناوری آنا اظهار کرد: سال گذشته ۱۵۰ میلیون دلار گل و گیاه از ایران به بازار کشور‌های عضو سی آی اس، عراق و عمان صادر شد که بخش عمده‌ای از این محصولات توسط شرکت‌های دانش‌بنیان تولیدشده بود.

ابراهیمی ادامه داد: در حال حاضر میزان تولید گل شاخه بریده سالانه ۳.۷ میلیارد قطعه، گیاه آپارتمانی ۴۵۰ میلیون قطعه و گیاه فضای سبز نیز ۸۰۰ میلیون قطعه است.

رئیس اتحادیه گل، گیاه، بذر و نهال ایران تأکید کرد که عمده تولیداتی که روانه بازار‌های هدف می‌شوند توسط گلخانه‌هایی که از علم روز بهره‌مند هستند، تولیدشده است.

گلایه از عملکرد تولیدکننده کود‌های نانو

رئیس اتحادیه گل، گیاه، بذر و نهال ایران گفت: صنعت کشت گل و گیاه با توجه به سلیقه مشتریان، نیاز بازار تقاضا، افزایش جمعیت، تغییر شرایط آب و هوا در حال تغییر است. دانش و تولیدات فناورانه تنها راه پیشبرد اهداف توسعه ای در بازار داخل و جهانی است.

این مسئول صنفی با انتقاد از عملکرد شرکت‌های تولیدکننده کود‌های نانو اظهار کرد: عملکرد این شرکت‌ها بسیار ضعیف است و همین امر موجب شده تا زیان‌های هنگفتی را به تولیدکنندگان گل و گیاه وارد کنند.

ابراهیمی افزود: متأسفانه شرکت‌های تولیدکننده نانو اغلب محصول خود را به‌صورت سفارشی از سوی مدیران و مسئولان وزارت جهاد کشاورزی به تولیدکنندگان گل و گیاه می‌فروشند.

رئیس اتحادیه گل، گیاه، بذر و نهال ایران ادامه داد: کودی که دفعه نخست در اختیار تولیدکنندگان قرار می‌گیرد از کیفیت مطلوبی برخوردار است، اما به‌محض سفارش دوم تفاوت کیفیت کود‌های خرید اول و دوم خود را به‌خوبی نشان می‌دهد. عمدتاً کیفیت کود‌های نانو که در بار دوم از فروشندگان سفارشی خریداری می‌کنیم به حدی پایین است که منجر به از میان رفتن محصولات می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: این تخلف ناشی از عدم نظارت بر عملکرد شرکت‌هایی است که به‌منظور استفاده از امتیازات شرکت‌های دانش‌بنیان ایجاد می‌شود و می‌توانند محصولات خود را با توصیه مسئولان به تولیدکنندگان بفروشند.

تکنولوژی موجب افزایش کیفیت و رقابت در بازار گل و گیاه می شود

ابراهیمی تأکید کرد که استفاده از تکنولوژی و دانش روز در تولید بسیار ضروری است، زیرا موجب افزایش کیفیت و رقابت‌پذیری کالا می‌شود، اما نباید اجازه داد تا عده‌ای از این وضعیت و ضرورت سودجویی کرده و درنهایت به تولیدکنندگان زیان‌های هنگفت وارد کنند.

انتهای پیام/