تخصیص ۳۰ هزار میلیارد ریال اعتبار برای تامین مالی طرح‌های دانش‌بنیان
تخصیص ۳۰ هزار میلیارد ریال اعتبار برای تامین مالی طرح‌های دانش‌بنیان
دهقانی از تخصیص ۳۰ هزار میلیارد ریال اعتبار برای تامین مالی طرح‌های دانش‌بنیان در یک توافق بانکی خبر داد. 

به گزارش گروه اقتصاد دانش‌بنیان تیکنا، روح الله دهقانی فیروزآبادی در حاشیه امضای موافقت‌نامه همکاری بانکی با تاکید بر اولویت نقش آفرین کردن بانک‌ها در تامین مالی طرح‌های دانش‌بنیان به عنوان مهمترین ابزار برای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان اظهار داشت: در موافقت‌نامه‌ای که به مدت دو ماه در قالب کارگروهی مشترک با بانک ملت پیگیری و امروز امضا شد، زمینه برای تحقق این رکن مهم از توسعه زیست‌بوم فناوری، نوآوری و اقتصاد دانش‌بنیان فراهم شده است.

وی در آیین امضای این موافقت‌نامه با عنوان «بسته حمایتی، خدمات مالی و سقف تجمیعی موردی خدمات، تسهیلات، صکوک و سرمایه گذاری» به محورهای اصلی آن اشاره کرد و گفت: سه محور اصلی از جمله تسهیلات خوب و سریع به شرکت‌های دانش‌بنیان تراز اول که در قالب یک ارزیابی دقیق انتخاب می‌شوند، همکاری مشترک با بانک برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های راهبردی و پیشران دانش‌بنیان و صدور ضمانت‌نامه‌ها و نقش آفرینی بانک به عنوان رکن ضامن در طرح های دانش‌بنیان ارکان اصلی این موافقت‌نامه هستند.

دهقانی با تاکید بر اینکه توسعه تعامل و همکاری با بانک‌ها در راستای تامین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان در دستور کار معاونت علمی است، ادامه داد: بانک ملت با رویکرد بسیار خوبی که به حوزه دانش‌بنیان دارد، در حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان پیشرو بوده است. این موافقت‌نامه یک سقف ۳۰ هزار میلیارد ریالی از حیث تخصیص تضامین و حمایت‌ها دارد و طرح‌های دانش‌بنیان متناسب با نیاز و اهمیت خود از حمایت‌های متنوع پیش‌بینی شده در این موافقت‌نامه، بهره‌مند می‌شوند. پیش‌بینی شده است حداکثر ۲۰۰ طرح ویژه دانش‌بنیان در قالب این برنامه مورد حمایت قرار گیرد. همچنین مشارکت بانک در طرح‌های مورد علاقه و استفاده از ظرفیت اعتبار مالیاتی از دیگر ظرفیت‌های پیش‌بینی شده در قالب این موافقت‌نامه همکاری هستند.

وی گفت: نسل کنونی اقتصاد مبتنی بر دارایی های نامشهود است و اتکای کسب و کارهای بزرگ و مطرح جهان تا بیش از ۹۸ درصد به این نوع از دارایی‌هاست. عمده دارایی شرکت های دانش بنیان از جنس دارایی‌های نامشهود است و شرکت های برتر دنیا نیز در بیش از ۹۷ درصد دارایی خود به دارایی های نامشهود متکی هستند.

دهقانی با تاکید بر اینکه مساله امروز اقتصادهای بزرگ دنیا، فناوری است، افزود: علم و فناوری امروز نه یک مقوله اشتغال آفرین و ثروت‌زا، بلکه اقتدارآفرین بوده و از همین رو، کشورهای همسایه با دیدن عملکرد ایران و نقشی که دانش و فناوری و نوآوری در اقتدار ایران عزیز ایفا می‌کند، طی چند سال اخیر توجهی ویژه به مقوله علم و فناوری پیدا کرده‌اند.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهور، با اشاره به گام‌های جدی دولت برای مردمی کردن اقتصاد دانش‌بنیان و حمایت از طرح‌های دانش‌بنیان با اقداماتی همچون اجرای نظام جدید ارزیابی شرکت های دانش بنیان، عملیاتی کردن قانون جهش تولید دانش‌بنیان و تلاش جدی برای تامین مالی کسب و کارهای دانش‌بنیان گفت: از میان ۱۰ هزار شرکت دانش بنیانی که به سه دسته نوپا، فناور و نوآور تقسیم بندی شده‌اند، حدود ۸۰۰ شرکت در سطح بالای خلق ارزش افزوده، اشتغال و صادرات قرار دارند. اینها شرکت‌هایی از جنس فرصت هستند که بانک‌ها می‌توانند با مشارکت در طرح‌های آنان و تامین مالی جمعی، زمینه‌ساز خلق ارزش افزوده‌ قابل توجه و تحقق طرح‌های راهبردی و اثرگذار شوند.