تخصیص ۲۶ هزار میلیارد ریال تسهیلات خطرپذیر به دانش‌بنیان‌های صنعت برق
تخصیص ۲۶ هزار میلیارد ریال تسهیلات خطرپذیر به دانش‌بنیان‌های صنعت برق
دبیر ستاد اقتصاد دانش بنیان انرژی از تخصیص تسهیلات به شرکت‌های فعال در حوزه اصلاح الگوی مصرف انرژی در راستای اجرایی‌سازی آیین نامه حمایت از تولید دانش بنیان در صنعت آب و برق خبر داد.

به گزارش گروه اقتصاد دانش بنیان تیکنا، اکبر زمانیان دبیر ستاد اقتصاد دانش‌بنیان انرژی درباره فعالیت‌های این ستاد گفت: با توجه به تغییر عنوان این ستاد، اهداف و مأموریت‌های جدیدی تعریف شده که شامل توسعه بازار اقتصاد دانش‌بنیان حوزه انرژی با بهره‌گیری از ظرفیت زیست‌بوم فناوری و نوآوری کشور، پیاده‌سازی پروژه‌های اقتصادمحور، پیشران و استراتژیک در حوزه انرژی با استفاده از ظرفیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان و بهره‌برداری حداکثری از همه ظرفیت‌های پیش‌بینی‌شده در قانون جهش تولید دانش‌بنیان می‌شود.

وی افزود: فعالیت‌ها و اقدامات مناسبی در حوزه نفت، گاز و نیرو در حال برنامه‌ریزی و انجام است. به‌عنوان نمونه در سال جدید، جلسات کارگروه ماده هشت آیین‌نامه حمایت از تولید، دانش‌بنیان و فناور و اشتغال آفرین در صنعت آب و برق به‌طور منظم در حال برگزاری بوده که هدف اصلی این کارگروه تخصیص بهینه تسهیلات خطرپذیر موضوع بخشی از بند (ط) تبصره (۱۵) قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور تا سقف ۲۶ هزار میلیارد ریال به شرکت‌های دانش‌بنیان صنعت برق و شرکت‌های فعال در حوزه الگوی مصرف انرژی است.

زمانیان ادامه داد: مسئولیت این کارگروه بر عهده معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان بوده و با همکاری سایر اعضای کارگروه، شیوه‌نامه و فرآیند مناسبی جهت تخصیص تسهیلات مذکور به شرکت‌های دانش‌بنیان تدوین شده است.

وی با اشاره به اهمیت انرژی‌های تجدیدپذیر تأکید کرد: یکی دیگر از فعالیت‌های مهم این ستاد، پیگیری اجرایی کردن ماده ۱۶ قانون جهش تولید دانش‌بنیان و کمک به توسعه شرکت‌های فعال و زیرساخت‌های این حوزه با کمک منابع حاصله از اجرای این قانون است.

دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش بینان انرژی افزود: مطابق این قانون، صنایع با قدرت مصرف بیشتر از یگ مگاوات موظفند معادل یک درصد از برق مورد نیاز سالانه خود را از طریق احداث نیروگاه‌های تجدید پذیر تأمین نمایند که این سهم باید در پایان سال پنجم به حداقل پنج درصد برسد. در غیر این صورت وزارت نیرو موظف است سهم مذکور از برق مصرفی این صنایع را با تعرفه تجدید پذیر محاسبه کرده و از صنایع اخذ کند.

زمانیان عنوان کرد: میزان ۲۵ درصد از این هزینه دریافتی، پس از واریز به حساب خزانه‌داری کل کشور به حساب معاونت علمی واریز می‌شود تا صرف حمایت از آزمایشگاه‌ها، شرکت‌های دانش‌بنیان و سایر موارد مرتبط با توسعه برق تجدید پذیر شود.

وی در تشریح برنامه‌های اصلی ستاد اضافه کرد: یکی از اولویت‌های کاری ستاد، کمک به رفع مشکل ناترازی گاز با همکاری وزارت نفت و صمت و بهره‌گیری از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان فعال این حوزه است. ازجمله فناوری‌هایی که این ستاد برای رفع این مشکل بر آن تمرکز دارد می‌توان به استفاده از ظرفیت شبکه انتقال و توزیع گاز کشور (ایستگاه‌های تقویت و تقلیل فشار گاز)، فناوری SNG، مایع سازی گاز (LNG) و بهره‌برداری از مخازن گازی نامتعارف اشاره کرد.

دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش بینان انرژی مطرح کرد: یکی دیگر از برنامه‌های این ستاد، اجرایی سازی بازار بهینه‌سازی مصرف انرژی و محیط‌زیست بوده که آیین‌نامه ایجاد آن در سال ۱۳۹۶ از سوی سازمان برنامه‌وبودجه کشور ابلاغ شده است. آیین‌نامه اجرایی بازار در سال ۱۴۰۰ ابلاغ و معاونت علمی وظیفه راه‌اندازی سامانه‌ای به‌منظور تهیه و تنظیم گزارش‌های پایش و ارزیابی عملکرد فعالین بازار بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست و معرفی سالانه فناوری‌های نوین حوزه بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست را بر عهده دارد.

زمانیان بیان کرد: سازوکار بازار بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست به‌گونه‌ای است که شرکت‌های فعال حوزه بهینه‌سازی با ارائه پروپوزال‌های مناسب و تصویب آنها در نهاد‌های تخصصی بازار (ایفکو و ساتبا) بتوانند به میزان انرژی صرفه‌جویی شده پس از اجرای طرح خود، گواهی‌هایی قابل معامله در بورس انرژی را دریافت کرده و با قیمت‌های بالاتری نسبت به هزینه برق صرفه‌جویی شده آن‌ها را به فروش برسانند.

دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنیان انرژی تشریح کرد: این ستاد آمادگی خود را برای اجرایی سازی اولویت‌های ارائه‌شده با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان و فعال حوزه انرژی اعلام می‌کند.

انتهای پیام/