تحقق وعده دولت سیزدهم و پایانی بر بحران آب همدان
تحقق وعده دولت سیزدهم و پایانی بر بحران آب همدان

به گزارش تیکنا، موضوع قطعی آب و اجرای طرح آبرسانی به همدان همچون برخی چالش های فراروی دولت سیزدهم جزو همان مشکلات برجای مانده و به ارث رسیده از گذشته و تحمیلی براین دولت است که با عزمی راسخ و اراده ای جمعی از سوی بخش ها و مجموعه های متولی و ورود شخص رئیس […]

به گزارش تیکنا، موضوع قطعی آب و اجرای طرح آبرسانی به همدان همچون برخی چالش های فراروی دولت سیزدهم جزو همان مشکلات برجای مانده و به ارث رسیده از گذشته و تحمیلی براین دولت است که با عزمی راسخ و اراده ای جمعی از سوی بخش ها و مجموعه های متولی و ورود شخص رئیس جمهور رفع این بحران به عنوان یک اولویت در دستورکار قرار گرفت.

سفر رئیس جمهور و اعضای هیات دولت به استان همدان را می توان سرآغاز تحول و شتاب بخشی این ابر پروژه و پایانی بر بحران آبی در این خطه قلمداد کرد.

فضای موجود آن روزهای بحران آب در همدان پرآب و وضعیت بغرنج و نگرانی شهروندان همدانی از قطعی های مکرر و کمبود محسوس آب آشامیدنی مساله ای نبود که به همین آسانی و بدون یک دستور قاطع از سوی شخص آیت الله رئیسی حل شود و یا امید چندانی به بهبود شرایط در آن روزها به اذعان مسئولان و متولیان امر برای آن متصور شد.

دولت سیزدهم حتی کمترین نقش و سهمی دربروز این بحران و فرسایشی شدن طرح را نداشت اما با تعهد و احساس مسئولیت توانست از این بحران عبور کند و با حرکتی جهادی و شبانه روزی میزان پیشرفت ۳۰ درصدی پس از ۱۸ سال را به این وضع کنونی یعنی به پیشرفتی بالای ۹۰ درصد در طول هشت تا ۹ ماه برساند.

شاید اگر نتوان این طرح را در زمره و یا همتراز طرح غدیردر اهواز یا ابر پروژه آبرسانی ارومیه به لحاظ ساختار فیزیکی و ابعاد وسیع این طرح ها قلمداد کرد اما بی گمان از منظر خروجی و ضرورت کار و ظرفیت سازی که می تواند در اقناع سازی افکارعمومی بهمراه داشته باشد جزو آن ابرپروژه هایی است که باید در سبد خدمات ماندگار دولت جای داد و به آن افتخار کرد.

مشخصات و هدف اجرای طرح

پروژه آبرسانی بلندمدت به همدان طرحی است که کارشناسان می گویند اجرای کامل آن بهترین، مناسب ترین و راهگشاترین راه حل برون رفت دیار الوند از خشکسالی است که با همت دولت سیزدهم این طرح پس از حدود ۱۸ سال رو به تکمیل شدن است؛ هم اینک آب به شبکه آبرسانی شهر متصل و میزان قطعی ‌های شبکه به گونه ای قابل توجه کاهش یافته است.

تیرماه ۱۳۸۳، رهبر معظم انقلاب اسلامی در سفر به همدان، حکم اجرای پروژه آبرسانی بلندمدت رودخانه تالوار (تلوار) به استان همدان را صادر کردند.

رودخانه ای که از کوه‌های شمال غربی استان همدان سرچشمه می‌گیرد و پس از گذر کوتاه از استان کردستان، وارد استان زنجان می‌شود و پس از آن به رود .

سد تالوار با گنجایش ۵۰۰ میلیون متر مکعب دربخش چنگ‌الماس شهرستان بیجار استان کردستان و در مجاورت مرز استان‌های همدان و زنجان با هدف افزایش سطوح زیر کشت و تولید کشاورزی، توسعه صنایع وابسته به کشاورزی، اشتغالزایی و پیشگیری از مهاجرت بی‌رویه روستاییان، افزایش متوسط درآمد کشاورزان، ایجاد شرایط توسعه و رشد بخش‌های مختلف اقتصادی و جلوگیری از سیل و مهار طغیان رود خانه تالوار ساخته شده است.

حق آبه استان همدان از این سد در ابتدا ۶۵ میلیون متر مکعب بوده که اکنون به ۱۶ میلیون متر مکعب رسیده است و آب مورد نیاز هفت هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی دشت خورخوره در شهرستان بیجار استان کردستان را هم تامین می کند.«قزل اوزن» در استان گیلان و دریای خزر می‌ریزد.

شخص رییس جمهور بارها پیگیر بهره برداری از این طرح و رسیدن آب به همدان بوده است، مدیریت این طرح به قرارگاه خاتم الانبیا(ص) سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سپرده شده است؛ پروژه ای که حالا مرحله نخست آن تکمیل شده و آب با پیمودن ۱۴۵ کیلومتر از طریق خط انتقال، در شبکه آبرسانی همدان جریان دارد.

طرح آبرسانی همدان در کانون توجه دولتمردان سیزدهم

در پی کاهش جدی بارش ها و خشکسالی ناشی از آن، ذخیره آب سدهای استان همدان به ویژه سد اکباتان به عنوان منبع اصلی تامین آب شهر همدان بسیار کاهش یافته است و همین موضوع از اواخر مرداد ماه پارسال موجب بروز مشکل و تنش آبی در شهر همدان و اعمال زمان بندی قطع شبکه در شهر شد.

در این مدت «علی اکبر محرابیان» وزیر نیرو ۲ بار به صورت سرزده به همدان سفر کرد و در جریان این سفرها در بازدید از طرح آبرسانی به همدان و همچنین بررسی روند مسایل و مشکلات مرتبط با خشکسالی و تنش آبی بر تکمیل و بهره برداری از این طرح تاکید کرد.

وزیر نیرو با اشاره به تلاش جدی دولت برای رفع مشکل تنش آبی ناشی از خشکسالی از جمله در استان همدان گفت: در همین ارتباط مرحله اول طرح آبرسانی به همدان ظرف ۲ تا سه هفته آینده به بهره برداری می رسد .

«علی اکبر محرابیان » در جریان سفر به استان همدان به منظور بازدید از طرح آبرسانی به همدان و همچنین بررسی روند مسایل و مشکلات مرتبط با خشکسالی و تنش آبی این استان در جمع خبرنگاران گفته بود که طرح آبرسانی یک ابر پروژه است که پس از ۱۷ سال روند اجرای آن به کندی پیش رفته است.

وی ادامه داد: این طرح فراز و نشیب زیادی داشته است و با توجه به وضعیت تامین آب همدان و خشکسالی ممتد این استان و به ویژه سال آبی جاری قرار شد این طرح جزء طرح های ویژه و اولویت دار دولت قرار گیرد وهر چه سریعتر برای تکمیل آن اقدام شود .

محرابیان خاطرنشان کرد: البته سال گذشته که قرار بر این شد که این طرح تکمیل شود بخش قابل توجهی از طرح باقی مانده بود .

حضور ۲۵ گروه متخصص وزارت نیرو در همدان

به منظور احداث خطوط جدید، تجهیز، برق‌رسانی و اتصال چاه‌های کشاورزی به شبکه آبرسانی شهر همدان، ۲۵ گروه متخصص و فعال از وزارت نیرو به استان همدان به صورت شبانه روز مشغول انجام عملیات در این ابرپروژه شدند.

معاون حقوقی، پشتیبانی و مجلس شورای اسلامی وزیر نیرو گفت: این پروژه در طول ۱۷ سال گذشته نزدیک به ۴۰ درصد پیشرفت داشت اما با پیگیری‌های وزارت نیرو، پیشرفت آن ظرف کمتر از هشت ماه به ۱۰۰ درصد نزدیک شده است.

حیدری تصریح کرد: شهر همدان ۲ منطقه جداگانه آبرسانی دارد که آب یکی از مناطق (معادل ۶۵ درصد) از طریق آب‌های سطحی و منطقه دیگر (معادل ۳۵ درصد) از طریق چاه‌های دشت همدان-بهار تامین می شود.

وی با اشاره به اینکه با ساخت خط گذرگاه (بای پس) تعادل در شبکه آبرسانی همدان برقرار می‌شود، ادامه داد: این خط تا ۲ روز آینده به بهره برداری می رسد و ارتباط آب سد تالوار به تصفیه خانه شهید بهشتی را نیز برقرار می‌کند.

معاون حقوقی، پشتیبانی و مجلس شورای اسلامی وزیر نیرو گفت: چهار گروه از استان تهران برای تکمیل و راه اندازی خط گذرگاه (بای پس) به صورت شبانه روز در حال فعالیت هستند.

وی افزود: ۶ گروه دیگر نیز برای نشت‌یابی و اتصال خطوط آبرسانی به شهر همدان از سایر استان ها اعزام شده اند.

حیدری تاکید کرد: خط جدید آبرسانی به طول ۳.۵ کیلومتر از روستای ده‌پیاز به سمت شبکه آبرسانی شهر همدان در حال اجرا است تا ظرفیت انتقال آب چاه‌های کشاورزی این منطقه را افزایش دهد.

در پی کاهش جدی بارش ها و خشکسالی ناشی از آن، ذخیره آب سدهای استان همدان به ویژه سد اکباتان به عنوان منبع اصلی تامین آب شهر همدان بسیار کاهش یافته است. همین موضوع در چند هفته گذشته موجب بروز مشکل و تنش آبی در شهر همدان و اعمال زمان بندی قطع شبکه در شهر شده است.

تشریح جزئیات طرح از زبان محرابیان

وزیر نیرو با تشریح جزییات این طرح گفت: اجرای طرح آبرسانی به همدان با طول ۱۴۰ کیلومتر و خط انتقال ۱۶۰۰، لوله ای به قطر یک متر و ۶۰ سانتی متر، سه ایستگاه پمپاژ به ارتفاع نزدیک به ۶۰۰ متر دارد که آب در ارتفاع در کوهستان پمپ می شود و طی یک مسیر صعب و مشکل این آب به تصفیه خانه می رسد و به شهر همدان منتقل می شود.

محرابیان ادامه داد: هم اینک با توجه به پیشرفت هایی که این پروژه در ماه های اخیر داشته و با توجه به سرعت و بسیح همه امکانات در کشور و تامین اعتبار سعی شده این طرح در اسرع وقت راه اندازی شود.

وی اظهار داشت: در بازدید از این طرح و بر اساس گزارش های مهندسان و متخصصان طرح بتوانیم آب همدان را به طور کامل تامین کنیم .

وزیر نیرو تصریح کرد: هم اینک بخشی از آب همدان از محل سد اکباتان تامین می شود که به خاطر کاهش بارش ها وضعیت این سد نگران کننده است و بخشی از آب شهر همدان نیز از محل چاهها تامین می شود که با پیگیری های استاندار و نمایندگان مجلس تلاش شده آب این چاهها را افزایش دهیم تا بتوانیم تا آب مورد نیاز مردم تا زمان بهره برداری از این طرح تامین شود .

محرابیان ابراز امیدواری کرد: به زودی شاهد افتتاح این ابر پروژه و خدمت رسانی به مردم همدان و شهرهای مسیر و روستاهای داخل مسیر باشیم .

وزیر نیرو گفت: به خاطر کمبود بارش ها نیمی از خروجی آب به سد را از دست دادیم و امیدواریم با افتتاح فازهای بعدی این طرح مساله آب همدان برای همیشه رفع شود و سالهای بعد آب مطمئن و پایداری برای همدان ایجاد شود .

درهمین ارتباط رییس جمهور در جریان سفر به استان همدان نیز بر پیگیری جدی این طرح با هدف تکمیل و بهره برداری از آن طی ۲ ماه آینده تاکید کرد .

آیت الله رییسی در نشست خبری پایان سفر خود به همدان با اشاره به اینکه مساله آبرسانی به استان به ویژه شهر همدان از ابتدای آغاز به کار دولت سیزدهم پیگیری شده و اولویت های کاری استاندار و وزرات نیرو است، گفت اجرای این طرح حدود ۱۷ سال طول کشیده و با این وجود پیشرفت چندانی نداشته است، اما با روی کار آمدن دولت سیزدهم این طرح با قوت پیگیری و حداکثر ظرف ۲ ماه آب وارد شبکه توزیع شد.

رییس جمهور تصریح کرد: ناکارآمدی موجب معطل ماندن پروژه ای(طرح انتقال و آبرسانی همدان) به مدت ۱۷ سال در همدان شده در حالیکه طی همین چند ماه اخیر به اندازه ۱۷ سال گذشته در این پروژه کار شده است.

آیت الله رییسی تاکید کرد: دراین زمینه از استاندار همدان خواستم که این پروژه در کمترین زمان ممکن بهره برداری شود.

وزیر کشور و دغدغه آب همدان

احمد وحیدی وزیر کشورهم به واسطه همان تاکید و دستور رئیس جمهور و ضرورت کاهش نگرانی ها و دغدغه های شهروندان و مطالبه جدی آنها برای تامین آب آشامیدنی سالم همچون سایر وزارتخانه ها و مسئولان مربوطه به نتیجه رسیدن این طرح جزو اولوتی های مهم و کاری خود قرار داد.

وزیر کشور در همان بحبوحه بحران آب همدان و در جریان سفر به این استان از پروژه بازدید و از نزدیک در جریان آخرین وضعیت ان و دستور شتاب بخشی در روند اجرای آن را به استاندار و متولیان امر گوشزد کرد.

وحیدی در آن زمان گفته بود که اجرای طرح آبرسانی به همدان باید به طور ویژه و اضطراری مورد توجه قرار گیرد.

آبرسانی به همدان محصول یک کار جهادی

معاون اجرایی رئیس جمهور هم در سفری که اواخر سال گذشته به استان همدان و بازدید از روند اجرای این پروژه عظیم داشت نیز گفت: شتاب‌بخشی در اجرای طرح آبرسانی به همدان از طریق سد تالوار اقدامی جهادی و محصول یک کار تیمی و کوشش مجاهدانه و شبانه‌روزی و همچنین عزم راسخ دولت و همت مسئولان اجرایی در سطح وزارتخانه‌ها و سازمان‌های متولی و استان همدان بوده است .

محسن منصوری اظهار داشت: در مسیر اجرای این طرح و بحران آبی در همدان، کار چندین سال و مشکلات انباشت شده از حدود ۱۷ سال گذشته در کمتر از هشت ماه به سرانجام رسید .

وی بیان کرد: اجرای طرح آبرسانی به همدان و رفع بحران بی آبی در این شهر که تا حدودی جنبه ملی نیز پیدا کرده بود در کنار بسیاری از چالش ها و بحران های ناخواسته در مسیر دولت سیزدهم قرار گرفت که با همت و تلاش شخص رئیس جمهور و وزارت نیرو، سازمان برنامه و بودجه، قرارگاه خاتم الانبیا(ص) و استاندار و پیگیری ویژه استاندار و مسئولان استانی این بحران رفع شد .

منصوری تصریح کرد: با سفر رئیس جمهور در مرداد سال جاری بیش از ۱۰ هزار میلیارد ریال برای این طرح اختصاص یافت و همین تامین منابع مالی تا حدود زیادی مسیر کاررا شتاب بخشید .

معاون اجرایی رئیس جمهور یادآور شد: میزان اعتبار مورد نیاز برای اتمام و تکمیل نهایی پروژه ۲۰ هزار میلیارد ریال عنوان شده که برای اجرای کامل فاز نخست آن که حدود ۱۶۰۰ لیتر بر ثانیه آب را به شهر همدان می رساند نیز چهار هزار میلیارد ریال است .

وی گفت: این رقم بدون شک با نگاه و توجه ویژه دولت برای اتمام این طرح مهم و ملی به زودی قابل تامین است و در جلسه هیات دولت نیز با وزیر نیرو و همچنین رئیس سازمان برنامه و بودجه برای تخصیص آن رایزنی خواهم کرد.

آخرین وضعیت اجرای طرح / افزایش ظرفیت آب تا ۱۸۰۰ لیتر بر ثانیه

استاندار و مدیرعامل آب منطقه ای همدان نیز در جریان بازدید ها و گفت و گوهای خود تاکید کردند که تصفیه خانه طرح آبرسانی همدان تا چند ماه آینده به مرحله بهره برداری می‌رسد که در فاز نخست یک هزار و ۲۰۰ لیتر در ثانیه و در فاز بعدی یک هزار و ۸۰۰ لیتر در ثانیه آب از طریق آن تصفیه به شبکه آبرسانی شهر همدان متصل می‌شود

قاسمی فرزاد بیان کرد: با پیگیری‌های صورت گرفته توسط وزارت نیرو و افزایش تعداد نیروهای اجرایی پیمانکار، سرعت ساخت تصفیه خانه طرح آبرسانی بلند مدت به همدان افزایش می‌یابد.

وی اظهار داشت: با افزایش سرعت اجرایی ساخت تصفیه خانه مهاجران، پیش بینی می‌شود تا چند ماه آینده این تصفیه خانه وارد مدار بهره برداری شود.

وی تاکید کرد: هم‌اینک قدرت انتقال آب به همدان تا یک هزار و ۲۰۰ لیتر در ثانیه فراهم شده اما تجهیزات کنونی ما برای تصفیه آب ۶۰۰ لیتر در ثانیه است.

مهاجران انجام می‌شود، تصریح کرد: تصفیه خانه طرح آبرسانی بلند مدت به همدان، یکی از پیشرفته ترین تصفیه خانه های کشور است که هرگونه آلودگی آب را برطرف می‌کند.

گره کوری که در حال گشودن است

استاندار همدان تاکید کرد: با روی کار آمدن دولت سیزدهم اقدامات ارزشمندی برای تسریع در اجرای پروژه صورت گرفت و در طول پنج ماه گذشته اقدامات خوبی برای پیشبرد کار انجام شده است.

قاسمی فرزاد با اشاره به اینکه طرح آبرسانی به همدان مصوبه سفر رهبر معظم انقلاب اسلامی در سال ۱۳۸۳ به همدان است، اظهار داشت: در طول ۱۷ سال گذشته این طرح ۳۲ درصد پیشرفت فیزیکی داشته که با روی کار آمدن دولت سیزدهم مورد توجه قرار گرفت و در طول پنج ماه گذشته کار با سرعت اجرا و طرح آماده بهره‌برداری شد.

وی یادآور شد: تا سال ۱۴۰۰ نزدیک به ۵۴ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای این پروژه پرداخت شده بود، در حالی که برای تکمیل کامل این طرح حدود سه هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

قاسمی فرزاد ادامه داد: طرح آبرسانی به شهر همدان یکی از اقدامات موثر و پایدار برای رفع مشکل کم آبی است که این پروژه در طول سالهای گذشته بلاتکلیف بوده و پیشرفت بسیار کمی داشته است، از ابتدای فعالیت دولت سیزدهم این پروژه با پیگیری های جدی و حمایت های ویژه دولتمردان پیشرفت قابل توجهی داشته است چرا که اقدامی راهگشا و پایدار برای رفع مشکل کم آبی همدان است.

اختصاص یک هزار میلیارد تومان برای شتاب بخشی پروژه

قاسمی فرزاد تصریح کرد: با پیگیری‌های صورت گرفته و با دستور رییس جمهور، یک هزار میلیارد تومان اعتبار در ابتدای سال جاری به این پروژه اختصاص داده شد و اقدامات پیمانکار این پروژه شتاب لازم را گرفت .

وی با تاکید بر اینکه کاری که قرار بود در طول ۲ سال انجام شود، در کمتر از پنج ماه اجرایی شد، خاطرنشان کرد: طول خط انتقال این طرح ۱۴۵ کیلومتر، فاصله ایستگاه پمپاژ شماره یک تا ایستگاه شماره ۲ حدود پنج کیلومتر و از ایستگاه شماره ۲ تا شماره سه حدود ۲۳ کیلومتر است .

استاندار همدان ادامه داد: طول خط انتقال ایستگاه پمپاژ شماره سه تا مخزن کیتو نیز ۳۵ کیلومتر و از این ایستگاه تا مخزن مهاجران نیز ۶۲ کیلومتر است .

وی با اشاره به اینکه در مرحله نخست این طرح، ۶۰۰ لیتر در ثانیه آب به شبکه آبرسانی شهر همدان انتقال داده‌ می‌شود، افزود: آب این پروژه از طریق خط تازه احداث شده “بای‌پس” به مخزن سد آبشینه و پس از آن به تصفیه خانه شهید بهشتی انتقال می‌یابد .

استاندار همدان اظهار داشت: خط بای پس(گذرگاه فرعی) این طرح به طول ۱۶ کیلومتر، به سرعت اجرا و وارد مدار بهره برداری شد که با افتتاح از این خط، میزان اعمال قطعی‌های شبکه آبرسانی همدان به میزان قابل توجهی کاهش یافت .

پای پیمانکار خطاکار هم در میان است

وی تصریح کرد: پیمانکار پیشین این طرح که خلع ید شد، ۱۷ کیلومتر از خط پایانی را در سال‌های گذشته به صورت ناقص اجرا و بدون انجام اتصالات در پنج نقطه، لوله ها را در زیر خاک مدفون کرده و کار را به شکل ناقص تحویل داده بود .

قاسمی فرزاد با بیان اینکه بخشی از تاخیر انتقال آب به همدان به خاطر همین اشکال بود که البته وزارت نیرو پیگیری‌های حقوقی خود را در این زمینه انجام می دهد، ادامه داد: کارهای فنی و مهندسی این پروژه پیچیدگی‌های خاص خود را داشت که با دانش مهندسان و متخصصان وزارت نیرو، در کمترین زمان ممکن مشکلات برطرف و پروژه اجرا شد .

وی با اشاره به اینکه بیشتر اشکالات برطرف شده است و خط در مرحله آزمایش به سر می برد و اکنون آب در آن جریان دارد، اظهار داشت: پروژه‌ای که در طول ۱۸ سال گذشته بلاتکلیف رها شده بود، با وجود تمام مشکلات و تحریم‌ها، با پیگیری های دولت سیزدهم به سرانجام رسیده است که نشان از عزم راسخ این دولت برای رفع چالش های اساسی مردم دارد .

استاندار همدان با بیان اینکه روند ساخت تصفیه خانه این طرح نیز ادامه دارد و مراحل پایانی ساخت را می‌گذراند، عنوان کرد: با وجود همه مشکلات، مسئولان شبانه روز پای کار هستند و شخص رییس جمهور، وزیر نیرو و معاونانش، مدیران آب منطقه‌ای و آبفای استان کار را پیگیری می‌کنند .

وی ادامه داد: از دیگر اقدامات ارزشمند حوزه آبرسانی همدان می توان به تخصیص اعتبار برای ترمیم و بازسازی شبکه آبرسانی شهر، صدور مجوز حفر ۳۰ حلقه چاه پدافندی و اتصال شبکه آبرسانی ناحیه غربی و شرقی همدان اشاره کرد .

دولت سیزدهم میراث دار سهل انگاری گذشتگان

قاسمی فرزاد با اشاره به اینکه ترک فعل گذشتگان موجب تاخیر در بهره برداری این پروژه شده است، تصریح کرد: از شخص رییس جمهور که پیگیر اجرای این پروژه بود و وزیر نیرو که با یک کار جهادی، معاونان خود را برای اجرای سریع پروژه در همدان مستقر کرد، باید قدردانی کرد.

وی تاکید کرد: حق آبه استان از سد تالوار سالانه ۳۰ میلیون متر مکعب است که با بهره برداری از مرحله نخست این طرح سالانه ۱۵ میلیون متر مکعب آب به همدان می‌رسد.

مراحل پایانی ابر پروژه آبرسانی

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای همدان گفت که طرح بزرگ آبرسانی به همدان از سد تالوار به مراحل پایانی و بهره برداری نزدیک شده است که با افتتاح آن شهروندان همدانی در فصل تابستان امسال و اوج مصرف بر خلاف تابستان پارسال دیگر با قطعی های مکرر آب مواجه نمی شوند .

محمد ضروری با تشریح جزئیات طرح آبرسانی به همدان تاکید کرد که از مهرماه سال ۱۴۰۱ انتقال آب از سد تالوار به همدان در مدار بهره برداری قرار گرفته و هم اینک شرایط انتقال ۹۰۰ لیتر در ثانیه آب به شبکه آبرسانی همدان فراهم شده است .

ضروری عنوان کرد: در ابتدای کار ۲۰۰ لیتر در ثانیه آب از طریق این خط به شبکه آبرسانی همدان منتقل شد و سپس ظرفیت آن به ۴۰۰ لیتر در ثانیه افزایش یافت .

وی تاکید کرد: تصفیه خانه مهاجران هم‌اینک در مرحله آزمایش قرار دارد که مراحل تست تصفیه آب با ظرفیت ۹۰۰ لیتر در ثانیه در آن در حال انجام است.

وی با اشاره به اینکه در سرمای ۳۰ درجه سانتی‌گراد زیر صفر نیز عملیات اجرایی طرح و ایستگاه های پمپاژ، خط انتقال برق و تصفیه‌خانه این طرح متوقف نشد، ادامه داد: هم‌اینک امکان انتقال ۹۰۰ لیتر در ثانیه آب وجود دارد و با دیگر اقدامات فرآیندی، محوطه سازی و نازک‌کاری باقی مانده تصفیه خانه طرح ،پیش از آغاز اوج مصرف ، امکان تصفیه و انتقال ۱۲۰۰ لیتر در ثانیه آب به همدان میسر خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان تاکید کرد: میزان انتقال آب از سد تالوار به همدان متناسب با نیاز شبکه آبرسانی و آب مصرفی شهروندان تنظیم می‌شود.

وی افزود: برق مورد نیاز الکتروموتورهای پمپاژ این طرح با همکاری شرکت توزیع نیروی برق استان‌های همدان و کردستان و همچنین دیزل ژنراتور به طور موقت تامین شده است و عملیات بزرگ برق رسانی به پروژه به طول ۷۰ کیلومتر شبکه فشار قوی، نصب دکل‌ها و پست های برق در حال اجرا است.

وی یادآور شد: طرح آبرسانی به همدان از سد تالوار به عنوان ابرپروژه ای که مورد تاکید و توجه جدی دولت و وزارت نیرو قرار گرفته است و با کار جهادی و شبانه روزی متخصصان و کارشناسان حوزه آب و پیگیری ها فراوان مسئولان استانی و پس از ۱۷ سال رکود و معطلی وارد فاز عملیاتی و اجرایی شد.

او بیان کرد که پروژه تامین آب مورد نیاز شهرهمدان از دیماه سال ۱۴۰۰ و با پیگیری‌ها و حمایت شخص آیت الله رئیسی، رئیس جمهور و وزیر نیروو با تزریق اعتبار نقدینگی ۵۰۰ میلیارد تومان شتاب بیشتری گرفته است.

وی بیان کرد: با توجه به شرایط تحریم و توان تولیدات داخلی، تامین بسیاری از تجهیزات این طرح به تولید داخلی تغییر پیدا کرد و به نوعی همه ابعاد پروژه از ابتدا مورد طراحی مهندسی قرار گرفت.

وی افزود: در مردادماه با سفر رییس جمهور و صدور دستورمبنی بر آبرسانی به همدان ظرف مدت ۲ ماه، کار با شتاب چند برابری انجام و فاز اضطراری این طرح در همان اوایل مهر ماه ۱۴۰۱ وارد مدار بهره برداری شد.

چاه‌های کشاورزی استیجاری به زودی به مالکان بازگردانده می‌شود

وی با اعلام اینکه پیش از ورود به زمان اوج مصرف آب، پروژه تکمیل و نیاز آب شهر همدان برطرف می شود، اظهار داشت: ۷۲ حلقه چاه آب از دشت های همدان و بهار در زمان تنش آبی با همکاری کشاورزان در تامین آب شهر همدان به‌کارگیری شد که هم اینک تعدادی به کشاورزان بازگردانده شده و کمتر از ۳۰ حلقه باقی مانده به زودی پس داده می‌شود که البته این تعداد از سالیان گذشته و پیش از تنش آبی نیز به صورت استیجاری مورد استفاده بوده است

ضروری همچنین در پاسخ به سوالی در مورد لایروبی سد اکباتان هم گفت: به طور قطع ما مشکلی با عنوان لایروبی و حجم مخزن سد اکباتان نداشته‌ایم بلکه مشکل اصلی ما نبود روان آب برای ذخیره آب در پشت سد بوده است

وی با بیان اینکه در هیچ کجای دنیا به سبب نبود توجیه اقتصادی و فنی لایروبی سدها به صورت مکانیکی انجام نمی‌شود، گفت: لایروبی سدها را بیشتر توسط هدایت سیلاب ها انجام می دهند

ضروری در مورد آخرین وضعیت تصفیه خانه مهاجران تصریح کرد: بیشتر کارهای تصفیه خانه انجام شده است و کارهای مختصر فنی باقی مانده در طول ماه‌های آینده به پایان می‌رسد و تصفیه خانه با ظرفیت کامل به کارگیری خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه استان همدان در سال آبی جاری نیز در خشکسالی به سر می‌برد، افزود: با وجود ادامه دار بودن خشکسالی، به واسطه کار بزرگ و جهادی انجام شده و تکمیل پروژه آبرسانی بلند مدت از سد تالوار به همدان، در سال جاری شهروندان همدانی قطعی آب نخواهند داشت.

کاهش ۳۳ درصدی بارش ها

وی یادآور شد: میانگین بارش‌های سال آبی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ استان همدان ۲۳۲ میلیمتر گزارش شده است که این میزان در بلند مدت ۳۴۸ میلیمتر ثبت شده است و ۳۳ درصد کاهش را نشان می‌دهد

مدیرعامل آب منطقه ای هم با اشاره به اینکه مجموع مخازن طرح آبرسانی بلند مدت به همدان ۱۵۰ هزار متر مکعب است، افزود: تصفیه خانه مهاجران ۲ مخزن ۳۰ هزار متر مکعبی دارد و ظرفیت تصفیه آب در آن به یک هزار و ۸۰۰ لیتر در ثانیه می‌رسد.

ضروری بیان کرد: در این تصفیه خانه با انجام بررسی های فنی و اقتصادی لازم، زلال‌سازها از نوع سانتریفلاک و آبگیری به روش مکانیکی است.

وی ادامه داد: روش تصفیه آب به صورت متعارف و زلال سازی، روش گندزدایی به صورت کلرزنی و روش حذف طعم و بو به صورت اُزن زنی است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان اظهار داشت: واحد های اصلی تصفیه خانه شامل ته نشینی اولیه، اختلاط سریع، انعقاد و ته نشینی، فیلتر شنی، تغلیظ، آبگیری لجن و کلر زنی است.

اطمینان از سالم و بهداشتی بودن آب همدان

طرح آبرسانی به همدان با وجود همه هزینه های هنگفت و اهتمام جدی دولت برای تکمیل و افتتاح آن اما همچنان دغدغه سالم بودن و وضعیت بهداشتی آن نیز از دغدغه های جدی و مطالبه شهروندان همدانی است که البته آنگونه که مسئولان امر می گویند آب همدان سالم است و آزمایش ها و بررسی دانشگاه علوم پزشکی نیز این موضوع را تایید کرده است.

استاندار همدان در این زمینه می گوید: هم اینک آبی که از شیر مشترکان شهر همدان خارج می‌شود به طور کامل بهداشتی و میزان آرسنیک و سایر املاح آن کم تر از استاندارد ملی و حتی جهانی است.

علیرضا قاسمی فرزاد گفته که مردم خیالشان از بابت آلوده نبودن آب این منطقه راحت باشد و آزمایش های روزانه و پایش های مستمر در سطح شهر و استان همدان نشان می دهد که آب آلوده نیست.

وی یادآور شد که حتی در آزمایش های روزانه و بررسی که مسئولان کنترل کیفی در آزمایشگاه مرجع استان داشتند نیز صحت این موضوع را تایید کرده است.

او گفت: مسئولان و کارشناسان بهداشت محیط در استان و کشور نیز صحت این امر یعنی آلوده نبودن آب شرب همدان را تایید می کنند.

وی در این راستا گفته است که آب شهر همدان و در حقیقت آب مصرفی پس از تصفیه هیچ گونه مشکل آلودگی ندارد و به گفته مسئولان دانشگاه علوم پزشکی همدان ، آب مصرفی شهروندان با فرآیند تصفیه و نظارت مستمر و همچنین انجام آزمایش های روزانه سالم و بهداشتی است.

اگر چه آب خام املاح فراوانی دارد اما در فرآیند تصفیه این املاح از بین می رود و بر اساس آزمایش‌های انجام شده در آزمایشگاه‌های تهران و استان میزان آرسنیک این آب بین ۲۵ تا ۴۰ میکرون بود که پس از تصفیه به صفر تا ۲ میکرون رسیده است.