تأیید خبر تیکنا در رابطه با همکاری‌های مشترک علم و فناوری ایران و ژاپن
تأیید خبر تیکنا در رابطه با همکاری‌های مشترک علم و فناوری ایران و ژاپن
در جریان بازدید سفیر ژاپن در ایران از پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، برای راه‌اندازی دفتر همکاری‌های مشترک پارک‌های علم و فناوری ایران و ژاپن در این پارک اعلام آمادگی کرد و خبر تیکنا در رابطه با همکاری‌های مشترک علم و فناوری ایران و ژاپن تأیید شد.

به گزارش گروه زیست‌بوم فناوری و نوآوری تیکنا، در جریان بازدید سفیر ژاپن در ایران از پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، برای راه‌اندازی دفتر همکاری‌های مشترک پارک‌های علم و فناوری ایران و ژاپن در این پارک اعلام آمادگی کرد و خبر تیکنا در رابطه با همکاری‌های مشترک علم و فناوری ایران و ژاپن تأیید شد.

خواهر خواندگی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با پارک کیوتو

علی اسدی، رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در دیدار با «کازوتوشی آیکاوا» سفیر کشور ژاپن در تهران که روز سه‌شنبه در محل پارک علم و فناوری دانشگاه تهران برگزار شد، گفت: در برنامه هفتم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، ورود به اقتصاد دیجیتال از الزامات است. ایران در زمینه اقتصاد دیجیتال یک کشور جوان است و در این زمینه علاقمند به گسترش همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان دو کشور و بهره‌مندی از تجربه‌ها و ظرفیت‌های ژاپن هستیم.

رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با اعلام آمادگی برای تولید محصولات دانش‌بنیان مشترک بین ایران و ژاپن با مشارکت پارک‌های علم و فناوری دو کشور، افزود: علاقمند به خواهر خواندگی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با یکی از پارک‌های علم و فناوری کیوتو هستیم.

وی در این دیدار با اعلام آمادگی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران به منظور میزبانی مسئولان پارک‌های علم و فناوری کشور ژاپن با هدف ایجاد فرصتی برای تبادل نظر در خصوص زمینه‌های ایجاد و توسعه همکاری‌های دوجانبه، پیشنهاد کرد: نمایشگاه مشترک محصولات دانش‌بنیان پارک‌های علم و فناوری دو کشور در ایران و ژاپن برگزار شود.

اسدی، تسهیل رفت‌وآمد صاحبان شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی و ژاپنی با یکدیگر را مایه گسترش و عمق‌بخشی ارتباطات دو کشور دانست و افزود: آمادگی داریم که دفتر همکاری‌های مشترک پارک‌های علم و فناوری ایران و ژاپن را در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران راه‌اندازی کنیم و فضایی برای برنامه‌ریزی همکاری‌های مشترک داشته باشیم.

اسدی با یادآوری اینکه پارک علم و فناوری دانشگاه تهران قدیمی‌ترین و بزرگترین پارک علم و فناوری دانشگاهی کشور است، گفت: در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران حدود ۳۰۰ شرکت دانش‌بنیان مستقر هستند. همان طور که دانشگاه تهران، دانشگاه مرجع و مادر است و در تمام زمینه‌ها و رشته‌های علمی فعالیت می‌کند، پارک علم و فناوری دانشگاه تهران نیز در تمام حوزه‌های تخصصی ورود پیدا کرده است.

ایران

وی به شهرت ژاپن در زمینه رویکرد فناورانه و تعداد پارک‌های علم و فناوری اشاره کرد و با استقبال از به اشتراک گذاشتن ظرفیت‌های پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با پارک‌های علم و فناوری کشور ژاپن، گفت: علاوه بر استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان با سوابق و گستره فعالیتی متفاوت در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، هسته‌های دانشجویی و هسته‌های فناور نیز در کنار شرکت‌های رشدی و پسا رشدی فعالیت می‌کنند.

رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با ابراز علاقمندی در زمینه برقراری ارتباط دانشجویان ژاپنی شاغل به تحصیل در دانشگاه تهران و دیگر دانشگاه‌های ایران با پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، خاطرنشان کرد: متقابلاً انتظار داریم که پارک‌های دانشگاهی ژاپن نیز همکاری متقابلی با دانشجویان ایرانی دانشگاه‌های ژاپن داشته باشند.

در ادامه این دیدار، بهاره حیدری، مشاور رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در امور بین‌الملل نیز به معرفی و بیان اهداف و خدمات پارک، تشریح زنجیره ارزش، مراکز و بخش‌های مختلف پارک و بیان خدمات و زمینه فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان و معرفی شعب پارک، ناحیه نوآوری تهران و ناحیه نوآوری شهر دانش پرداخت و پیشنهادهایی به منظور ایجاد و گسترش همکاری‌های فناورانه و نوآورانه پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و پارک‌های مطرح ژاپن ارائه داد.

تمجید سفیر ژاپن از برنامه‌های حمایتی دانشگاه تهران برای گسترش اکوسیستم نوآوری

«کازوتوشی آیکاوا» سفیر کشور ژاپن در تهران نیز در این دیدار با دعوت از رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران برای بازدید از پارک علم و فناوری و دانشگاه‌های ژاپن، به تمجید برنامه‌های حمایتی دانشگاه تهران برای گسترش اکوسیستم نوآوری پرداخت.

آیکاوا با اشاره به بازدید خود از برخی پارک‌های علم و فناوری کشورمان از جمله پارک دانشگاه صنعتی شریف، اظهار کرد که بسیار تحت تأثیر پیشرفت‌ها و شرکت‌های تکنولوژیک ایران و همچنین برنامه‌های پارک علم و فناوری دانشگاه تهران قرار گرفته است.

سفیر ژاپن در ایران به جایگاه قابل اعتماد دانشگاه تهران اشاره کرد و درباره گسترش همکاری‌ها، بر بنا نهادن تکنولوژی‌های موفق و همچنین طراحی برنامه‌های تبادل دانشجو بین دانشگاه تهران و دانشگاه‌های ژاپن تاکید کرد.

ایران

آیکاوا درباره نوع و سطح و گستره فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان دانشگاه تهران نیز جویا شد، که مهندس میثم یوسفی، رئیس مرکز رشد واحدهای فناور پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در پاسخ به این سوال، بیان داشت: شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران به چهار بخش شرکت‌های کوچک و استارتاپ‌ها در مراکز رشد، شرکت‌های رشدی، شرکت‌های بلوغ‌یافته که بازار خود را تثبیت کرده‌اند و دسته چهارم شامل شرکت‌های بزرگی که با شرکت‌های کوچک نیز همکاری می‌کنند.

وی با اشاره به فعالیت هسته‌های فناور در کنار شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، اظهار داشت: در یکسال اخیر توانسته‌ایم شرکت‌هایی را در دوره رشد داشته باشیم که شکل‌گیری آنها حاصل تجاری‌سازی شدن نتایج تحقیقات اعضای هیأت علمی و دانشجویان باشد.

سفیر ژاپن در تهران همچنین پس از دیدار و گفتگو با رئیس و مدیران پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، از شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در زمینه GIS و همچنین هوش مصنوعی و دست رباتیک بازدید کرد.

سفیر ژاپن در گفت‌وگو با تیکنا: از همکاری مشترک در حوزه‌های فناوری با ایران استقبال می کنیم

گفتنی است، سفیر ژاپن در ایران در خردادماه امسال در گفت‌وگو با خبرنگار تیکنا از اعلام آمادگی کشورش برای همکاری علم و فناوری مشترک با ایران سخن گفته و می افزاید: «از همکاری مشترک در حوزه‌های فناوری با ایران استقبال می کنیم. با توجه به اینکه اهمیت تکنولوژی در هر کشور تفاوت دارد و به همین تاکنون در این رابطه که در چه حوزه‌هایی بتوانیم با ایران همکاری مشترک انجام دهیم به نتیجه نرسیده ایم. اما اگر تقاضای دو کشور در یک راستا باشد تلاش خواهم کرد تا روابط خوب در این زمینه بین دو کشور حکمفرما باشد.»

متن کامل گفت‌وگو و ویدیوی آن را از (اینجا) می توانید مشاهده کنید.