تاکنون ۲۰ هزار نفر برای حج ۱۴۰۳ نام‌نویسی کرده‌اند
تاکنون ۲۰ هزار نفر برای حج ۱۴۰۳ نام‌نویسی کرده‌اند
درنشست شورای برنامه‌ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت به آمادگی بیش از 20 هزار نفر برای اعزام به حج آینده اشاره شد.

به گزارش گروه فرهنگی تیکنا، نشست شورای برنامه‌ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت به ریاست حجت‌الاسلام سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت برگزار شد.

در این نشست غلامرضا رضایی معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت با بیان اینکه در خصوص حج ۱۴۰۳ از روش ابتدا ثبت‌نام و بعد کاروان بندی استفاده شده است، گفت: در این روش اگر استقبال در استانی بیشتر باشد می‌توان جابجایی ظرفیت در استان ها را بهتر مدیریت کرد.

وی از زائرانی که سند اولویت‌دار در اختیار دارند خواست که هرچه زودتر برای ثبت‌نام اقدام کنند تا کارهای زمان‌بندی درخصوص حج آینده به ویژه خرید و انتقال ارز و تأمین مسکن به موقع انجام شود.

سرپرست حجاج ایرانی نیز از رئیس سازمان حج و زیارت خواست که با حضور در برنامه‌های گفتگو محور رسانه ملی درباره فعالیت‌های انجام شده درحوزه‌های عمره و حج آینده اطلاع‌رسانی لازم به مشتاقان اعزام به سرزمین وحی انجام و به سوالات مردم پاسخ داده شود.

در ادامه این جلسه ، سید عباس حسینی رئیس سازمان حج و زیارت از سفر اخیر خود به عربستان و مذاکرات انجام شده با وزیر و مسئولان حج و عمره این کشور که به امضای تفاهم نامه حج ۱۴۰۳ منجر شد، گزارش داد.

وی افزود: دراین مذاکرات موضوعات افزایش سهمیه، اختصاص سهمیه به ایرانیان مقیم خارج از کشور، سهمیه مورد نیاز عوامل و کارگزاران اجرایی کاروان‌های ایرانی و تسهیل در انتقال حواله‌های ارزی ، برگشت زائران پس از رمی جمرات به چادرهای منا و انتقال دارو و مواد غذایی مطرح شد.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به حضور سفیر کشورمان در ریاض و سرکنسول ایران در جده دراین مذاکرات و طرح موضوع عدم پرداخت غرامت به تعدادی از زائران آسیب دیده در حادثه سقوط جرثقیل در مسجدالحرام و پرونده شهدای منا افزود: قرار است که این موارد از طریق منابع دیپلماتیک دنبال شود.

این جلسه با گزارش حمیدرضا محمدی معاون عتبات سازمان حج و زیارت ادامه یافت و وی به افزایش ۵۴ درصدی اعزام‌ها به اماکن متبرکه درعراق در ۹ ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته اشاره کرد و گفت: در ۹ ماهه اول امسال ۳۷۰ هزار نفر در قالب کاروان‌های تحت نظارت سازمان حج و زیارت به عراق رفتند و در دی ماه نیز تاکنون ۳۲ هزار نفر ثبت‌نام کردند که بخش عمده ای اعزام شدند.

محمدی با بیان اینکه برنامه‌ریزی لازم برای ماههای رجب و شعبان هم انجام شده است به ظرفیت سازی برای اعزام‌ها در حد فاصل ۱۷ دی تا پایان بهمن اشاره کرد و گفت: ۵۵ هزار ظرفیت تاکنون ایجاد شده است و این رقم افزایش خواهد یافت.پ

وی همچنین از اقدامات انجام شده در حوزه های اسکان، حمل و نقل و تغذیه و تدارکات برای افزایش رضایتمندی زائران حسینی گزارش داد و عوامل موثر در افزایش تعداد زائران نسبت به ۹ ماهه سال گذشته را برشمرد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت نیز با تقدیر از تلاش ها و اقدامات صورت گرفته لزوم فعال شدن هرچه بیشتر استان ها در موضوع جذب زائر را یادآور شد و تاکید کرد: باید از شیوه‌هایی که به جذب تعداد بیشتر زائران اعتاب مقدسه می‌انجامد استفاده و ظرفیت مناسب برای ماه‌های رجب و شعبان و دوره های نوروزی هم با توجه به همزمانی با ماه مبارک رمضان فراهم شود.