اداره کل اقتصاد خلاق برای توسعه فناوری‌های نرم و فرهنگی تأسیس شده است
اداره کل اقتصاد خلاق برای توسعه فناوری‌های نرم و فرهنگی تأسیس شده است

به گزارش گروه فناوری نرم و خلاق تیکنا، روح‌الله دهقانی فیروزآبادی، معاون علمی، فناوری و اقتصد دانش بنیان رییس جمهوری در حاشیه سی‌امین دوره نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم با حضور در غرفه شورای توسعه فرهنگ قرآنی در سخنانی گفت: همه اقتصادهایی که در دنیا شکل گرفته، بازار‌ها و کسب و کارها بر مبنای نیازهایی شکل […]

به گزارش گروه فناوری نرم و خلاق تیکنا، روح‌الله دهقانی فیروزآبادی، معاون علمی، فناوری و اقتصد دانش بنیان رییس جمهوری در حاشیه سی‌امین دوره نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم با حضور در غرفه شورای توسعه فرهنگ قرآنی در سخنانی گفت: همه اقتصادهایی که در دنیا شکل گرفته، بازار‌ها و کسب و کارها بر مبنای نیازهایی شکل گرفته است. نیازهای ما نیز بردو دسته نیاز جسمی و روحی تقسیم می‌شوند .

وی ادامه داد: نیازهای جسمی تفاوت‎هایی با نیازهای روحی دارند و آن هم این است که اگر به آنها توجه نشود صدایی برای بروز و ظهور پیدا می‌کنند. مانند گرسنگی که یک روز بیشتر نمی‌توان آن را تحمل کرد یا نیاز به   حمل و نقل، نیاز به نور، تفریح و نیازهای جسمی دیگر که اگر نسبت به آنها بی‌تفاوت باشیم تبعاتی به وضوح برای بدن خواهند داشت.

معاون علمی، فناوری و اقتصد دانش بنیان رییس جمهوری ادامه داد: در صد سال گذشته همه علم و تکنولوژی دنیا این نیازها را برطرف کرد. در غذا، حمل و نقل راحتی و مسکن تکنولوژی‌هایی که در بازار وجود دارند نیاز‌های جسمی را برطرف می‌کنند. در قرن جدید به همه نیازهای جسمی انسان به‌صورت کلان پاسخ داده شده است. رفاه   تکنولوژی به نقطه آخرش رسیده اما در نقطه مقابل  امری به نام روح در انسان وجود  دارد که در صد سال گذشته به آن کمتر پرداخته شده است.روح  به واسطه اینکه جنس نیازهایش   دیرتر به صدا در می‌آید و آثار فقر رسیدگی به آن دیرتر بروز و تجلی پیدا می‌کند .

*نیازهای روحی نقطه ای است که نیاز های مردم در آن شکل گرفته است
دهقانی ادامه داد: در حال حاضر که نیاز های جسمی به نقطه انتهایی رسیدند  تازه سر و صدای عدم توجه به نیاز‌های روحی بروز می‌کند و ما در جهان شاهد  بیماری‌های اعصاب و روان بیماری‌های روحی ناراحتی‌های فکری و  ذهنی هستیم. جهان متوجه شده که آن نقطه ای که نیاز مردم در آن شکل گرفته نیاز های روحی است.

*شکل‌گیری اقتصاد خلاق تحت نیاز روحی بشر

وی ادامه داد: بسیاری از جریان‌های اقتصادی  دنیا در سی سال گذشته به تولید محتوا برای روح انسان‌ها جهت  آرامش‌، پیشرفت‌، احساس خوب و هر آنچه روح نیاز دارد، می‌پردازند. در دو دهه گذشته حوزه‌ای تحت عنوان اقتصاد هنر، اقتصاد فرهنگ و یا اقتصاد خلاق شکل گرفته که به‌سرعت رو به گسترش است. به‌عنوان مثال در کشوری مانند ژاپن که در تکنولوژِی‌های سخت افزاری پیشتاز و جسم محور است در سال‌های اخیر تولید ناخالص ملی از حوزه اقتصاد خلاق را به ده درصد رسانده است.  این موضوع جدای پیامد‌های اقتصادی، پیامی دارد مبنی بر اینکه بازار آینده کسب و کار و اقتصاد جزیی از نیازهای روحی مردم است .

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با اعلام اینکه  دهه‌های آینده دهه کسب و کارهای فرهنگی و نرم و خلاق خواهد بود، اضافه کرد: با این نگرش ما باید برنامه ویژه در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری داشته باشیم که بتواند به این منظور کمک کند. اقتصاد خلاق هم می‌تواند دانش بنیان باشد.در نمایشگاه بین المللی قرآن محتواهای تولید شده یک فیلم و بازی است اما در پس آن  دانش بسیار سنگین تکنولوژی رسانه و فناوری های شناختی و علوم انسانی قرار دارد . مجمع های  دانش بنیان در بسیاری از حوزه های انسانی پشت محتواهایی فرهنگی که امروزه تولید می‌شود، وجود دارد.

*تاسیس اداره کل اقتصاد خلاق برای توسعه فناوری‌های نرم و فرهنگی

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور اظهار کرد: قطعاً یکی‌ از برنامه‌های ما در‌ معاونت علمی و‌ فناوری ریاست جمهوری توجه به شرکت‌های خلاق و فرهنگی است، کشوری همچون ‌ایران‌ که سابقه فرهنگی و‌ تاریخی و همچنین ‌زیرساخت‌های فرهنگی و اجتماعی دارد قطعا یکی‌ از فرصت‌های آن رفتن به سمت اقتصاد خلاق است.

وی ادامه داد: باورمان این است که این حوزه‌ها دانش بنیان هستند بر همین اساس تنها ستادی که در معاونت علمی علاوه بر داشتن ستاد مختص به خود یک اداره کل نیز به آن اختصاص داده شده، حوزه فناوری‌های نرم فرهنگی است. در سه ماه گذشته با همکاری سازمان استخدامی اداره کلی تحت عنوان اداره کل اقتصاد خلاق تاسیس کردیم که ستاد توسعه فناوری‌های نرم و فرهنگی با همکاری این اداره کل کار می‌کند.

‌دهقانی در پایان گفت: در سال جدید و در دوره جدید برنامه ویژه‌ای برای پر و بال دادن به شرکت‌هایی که در تولید محتوای فاخر می‌پردازند خواهیم داشت. بسته‌هایی حمایتی برای توسعه بازار و‌ کمک به توانمندسازی شرکت‌ها ارائه خواهیم کرد تا براین اساس تا قبل از پایان امسال شاهد اجرایی شدن طرح‌های آنها باشیم.