بیکارترین استان‌های کشور کدامند؟ + جدول
بیکارترین استان‌های کشور کدامند؟ + جدول

به گزارش گروه اقتصاد ایران و جهان تیکنا، مطابق گزارش‌های ارائه‌شده از سوی مرکز آمار ایران از آخرین وضعیت اشتغال در زمستان ۱۴۰۱, جمعیت شاغلین ۱۵ساله و بیشتر در این فصل ۲۳ میلیون و ۴۳۶هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل ۲۶۳هزار نفر افزایش داشته است. بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی […]

به گزارش گروه اقتصاد ایران و جهان تیکنا، مطابق گزارش‌های ارائه‌شده از سوی مرکز آمار ایران از آخرین وضعیت اشتغال در زمستان ۱۴۰۱, جمعیت شاغلین ۱۵ساله و بیشتر در این فصل ۲۳ میلیون و ۴۳۶هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل ۲۶۳هزار نفر افزایش داشته است.

بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد که در زمستان ۱۴۰۱، بخش خدمات با ۵۳٫۷ درصد بیش­‌ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی بخش‌های صنعت با ۳۳٫۲ درصد و کشاورزی با ۱۳٫۰ درصد قرار دارند.

نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ساله حاکی از آن است که ۲۴٫۲ درصد از فعالان این گروه سنی در زمستان ۱۴۰۱ بیکار بوده‌اند. بررسی تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد، این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (زمستان ۱۴۰۰) ۱٫۱ درصد افزایش یافته است.

بررسی نرخ بیکاری گروه سنی ۱۸ تا ۳۵ساله نیز نشان می‌دهد که در زمستان ۱۴۰۱، حدود ۱۷٫۴ درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیکار بوده‌اند، این در حالی است که تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد این نرخ نسبت به زمستان ۱۴۰۰، به‌میزان ۰٫۸درصد افزایش یافته است.

اما بررسی وضعیت بیکاری در استان‌های کشور بیانگر این است که پس از استان سمنان ۵٫۷، استان‌ ایلام با ۶٫۸درصد در رتبه دوم کمترین نرخ بیکاری زمستان ۱۴۰۱ قرار دارد و سپس استان‌های بوشهر، خراسان جنوبی و کهگیلویه و بویراحمد به‌طور مشترک نرخ بیکاری ۷٫۳ دارند.

بیشترین نرخ بیکاری مطابق گزارش‌های مرکز آمار برای کردستان ۲۰٫۵ و کرمانشاه ۱۵٫۱ و چهارمحال و بختیاری ۱۳٫۵ می‌باشد.

شکاف بیکاری استان‌ها نشان‌دهنده فاصله بالاترین نرخ بیکاری با پایین‌ترین نرخ بیکاری استان‌ها در یک سال است که این شاخص از تفاضل بالاترین نرخ بیکاری با پایین‌ترین نرخ به دست می‌آید.