بومی سازی فناوری ساخت نانوذرات لیپوزومال برای تولید مکمل های دارویی
بومی سازی فناوری ساخت نانوذرات لیپوزومال برای تولید مکمل های دارویی
مدیرعامل شرکت دانش بنیان «فناوران وندا فارمد» از شرکت های مستقر در کارخانه نوآوری آزادی از بومی سازی فناوری ساخت نانوذرات لیپوزومال در کشور خبر داد.

به گزارش گروه اقتصاد دانش بنیان تیکنا، فناوری ساخت نانوذرات لیپوزومال یکی از فناوری های جدید در کشور است که توسط شرکت دانش بنیان «فناوران وندا فارمد» از شرکت های مستقر در کارخانه نوآوری آزادی (شعبه اول پارک فناوری پردیس در تهران) بومی سازی شده است.

فرناز سادات میرزازاده، مدیرعامل این شرکت با اشاره به نقش نانوداروها در پیشگیری و درمان بیماری‌ها گفت: این شرکت دانش بنیان تولیدکننده فرآورده‌های دارویی و مکمل‌های تغذیه‌ای نانو از نوع نانولیپوزومال است که اثربخشی بالاتر و عوارض بسیار کمتری نسبت به دیگر انواع مکمل‌ها دارند.

وی افزود: از فناوری نانوذرات لیپوزومال در تولید مکمل های دارویی مانند قطره آهن استفاده شده است. این نوع قطره آهن برخلاف دیگر مکمل‌های آهن که در سنین کودکی مورد استفاده قرار می گیرد، باعث سیاه شدن و تغییر رنگ دندان‌ها نمی‌شود. در واقع فرمولی که در تهیه این قطره آهن استفاده‌شده، لیپوزومی است که در ماتریسی قرار گرفته که عملکرد آن را نسبت به فرآورده‌های لیپوزوم‌های موجود در بازار بهبود می‌بخشد.

میرزازاده ادامه داد: جذب بالای هموزوم، عدم تداخل دارویی و جانبی با غذا و دیگر املاح، اثربخشی معادل فرم‌های تزریقی آهن، جلوگیری از ریسک و خطرات تزریق از دیگر مزیت‌های این قطره آهن نانویی است.

وی از تولید مکمل های دیگری از جمله در تقویت سیستم ایمنی بدن با استفاده از این فناوری خبر داد و افزود: در کشور ما کمبود ویتامین دی و روی نیز شایع است و مکمل های لیپوزومال روی و ویتامین های تولیدی این شرکت با جذب ۴ برابری نسبت به نمونه های رایج، خطرات و مخاطرات مکمل های فعلی را کاهش می دهد.

میرزازاده ادامه داد: در بازار دارویی کشور تنها قطره آهن وارداتی بر اساس فناوری لیپوزومال وجود دارد که محصول شرکت «فناوران وندا فارمد» علاوه بر اینکه از لحاظ فنی از این نمونه بالاتر است، بلکه با فرم ترکیبی خاص خود عوارض کمتری نسبت به نمونه خارجی دارد. از طرفی چندین جزء محصولات این شرکت لیپوزمال است که از لحاظ ترکیبی کامل تر است.

مدیرعامل شرکت «فناوران وندا فارمد» از تولید سه محصول مکمل قطره آهن، شربت ویتامین دی و شربت زینک و ویتامین سی بر مبنای فناوری لیپوزومال در این شرکت خبر داد و افزود: طی سال جاری محصولات متنوع دیگری با این فناوری به بازار عرضه خواهد شد. همچنین فرآورده تزریقی این شرکت نیز سال آینده به بازار عرضه می شود.

بر اساس این گزارش، شرکت «فناوران وندا فارمد» یکی از شرکت های دانش بنیان فعال در زمینه تولید محصولات نانو دارویی و مکمل تغذیه ای است که در کارخانه نوآوری آزادی به عنوان اولین شعبه پارک فناوری پردیس در تهران مشغول به فعالیت می باشد. این شرکت با درآمد ۳۱٫۶ میلیارد ریال در سال ۱۴۰۱ و رشد ۶ برابری فروش و سودآوری ۱٫۲۱۷ میلیون ریالی در بیست و یکمین اجلاس سالیانه پارک فناوری پردیس به عنوان «برترین شرکت عضو شعب» پارک فناوری پردیس معرفی شد.