بومی‌کردن صفر تا صد خط تولید بطری آب معدنی
بومی‌کردن صفر تا صد خط تولید بطری آب معدنی
یک شرکت دانش بنیان موفق به بومی کردن صفر تا صد خط تولید بطری آب معدنی شده است که یک هشتم نمونه مشابه آلمانی هزینه بردار بوده و از نظر کیفیت با آن رقابت می کند.

به گزارش گروه فناوری پیشرفته تیکنا، یک شرکت دانش بنیان موفق به بومی کردن صفر تا صد خط تولید بطری آب معدنی شده است که یک هشتم نمونه مشابه آلمانی هزینه بردار بوده و از نظر کیفیت با آن رقابت می کند.

شرکت کارسان پایا آپادانا، ساخت قالب‌های بادی و قالب‌های تزریق پلاستیک و همچنین ماشین سازی در زمینه های مختلف نظیر صنایع غذایی، بهداشتی، صنعتی و دارویی را در دستور کار خود دارد. اما در کنار این محصولات، یکی از حوزه های تخصصی این شرکت، خط تولید بطری آب معدنی و بطری آب آشامیدنی است؛ این خط، در بردارنده بخش‌هایی همچون تولید بطری‌های یکبار مصرف، دستگاه شیرینگ پک، ردیف کن، ماشین برچسب زنی، دستگاه بادکن پت و دستگاه پرکن است.

محمود مردانی کمالی، مدیرعامل شرکت کارسان پایا آپادانا، گفت: استفاده از آب آشامیدنی سالم و گوارا یکی از مهمترین فاکتورهای مصرف آب است و در این مهم، نحوه بسته بندی و کیفیت بطری آب معدنی از اهمیت ویژه برخوردار است. شرکت کارسان پایا آپادانا، اولین شرکت سازنده دستگاه اتومات بطری زن در ایران است و ما این دستگاه را از یک دستگاه اروپایی، مهندسی معکوس کرده و با توجه به اقلیم ایران بازسازی‌ کرده ایم.

مردانی کمالی، در خصوص دستگاه‌های شست وشو در خط تولید بطری پلاستیکی گفت: ما دو نوع دستگاه «تری بلوک» و «منوبلوک» برای شست و شوی بطری‌ها تعریف کرده‌ایم، دستگاه منوبلوک برای شست و شوی خط روغن های خوراکی با سرعت بالا و تری بلوک برای شست وشوی خط های آب میوه و آب به کار می‌رود.

وی در ادامه از دستگاه لیبل زن سخن گفت و ادامه داد: دستگاه لیبل‌زن، بطری‌هایی شیشه‌ای، پی وی سی، پلی اتیلن و …. را پوشش می دهد؛ لیبل زن‌های او پی جی از پیشرفته ترین این دستگاه ها هستند که از سرعت بسیار بالایی برخوردارند. این لیبل ها با زخامت ۴- ۵-۶ میکرون با مصرف چسب خیلی کم، تعبیه شده است.

وی ادامه داد: بین دستگاه ها یکسری ریل های ارتباطی هوایی، زمینی و ترافیک قرار دارد و اگر فضا محدود باشد به جای ایجاد ریل‌های ارتباطی ۵۰ – ۴۰ متری، ریل ترافیک ۳ الی ۴ متری به صورت رفت و برگشت تعریف می شود.

مردانی کمالی، آخرین مرحله خط تولید بطری را دستگاه شیرین عنوان کرد و گفت: دستگاه شیرین، معمولا در انتهای خط قرار می‌گیرد، تولیدات ما به صورت پک های شش تایی دوازده تایی است.

وی در خصوص مزیت خط تولید بطری سازی شرکت کارسان پایا آپادانا نسبت به دیگر رقبا، افزود: ما از معدود شرکت هایی هستیم که خط را از صفر تا صد بومی کرده ایم؛ از واحد طراحی گرفته تا بطری زن، ردیف کن، تری بلوک، لیبل زن و دستگاه شیرین را پوشش می دهیم.

وی ادامه داد: از سال ۸۶ تا به امروز در کنار بازارداخلی، صادرات حدود ۳۰۰ الی ۴۰۰ دستگاه را به کشورهای عراق، تاجیکستان، افغانستان، گرجستان و … داشته‌ایم و تلاش کردیم کشورهای آمریکای لاتین و آفریقا را به دایره صادراتی خود اضافه کنیم.

مدیرعامل شرکت کارسان پایا آپادانا، هزینه پایین این خط تولید را از دیگر مزیت‌ها برشمرد و گفت: قیمت تمام شده خط تولید بطری زن، یک هشتم نمونه های مشابه آلمانی و نصف نمونه چین است.