بهینه‌سازی شبکه‌های توزیع گاز، آب و فاضلاب با سامانه‌ای مبتنی بر هوش مصنوعی
بهینه‌سازی شبکه‌های توزیع گاز، آب و فاضلاب با سامانه‌ای مبتنی بر هوش مصنوعی
فناوران یک شرکت دانش‌بنیان با طراحی و توسعه سامانه هوشمند بهره‌برداری بهینه، زمینه را برای صرفه‌جویی قابل توجه و پایش دقیق مصرف انرژی در سامانه‌های آب، فاضلاب و گاز شهری فراهم کردند.

به گزارش گروه فناوری پیشرفته تیکنا، فناوران یک شرکت دانش‌بنیان با طراحی و توسعه سامانه هوشمند بهره‌برداری بهینه، زمینه را برای صرفه‌جویی قابل توجه و پایش دقیق مصرف انرژی در سامانه‌های آب، فاضلاب و گاز شهری فراهم کردند.

مرتضی تقوایی حسین زاده مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان بهپویان با تشریح این دستاورد گفت: سامانه هوشمند بهینه‌سازی بهره‌برداری، برنامه‌ریزی و نگهداشت در تاسیسات صنعتی بر اساس همزاد دیجیتال (Digital Twin) و هوش مصنوعی است که برای بهینه سازی بهره‌برداری از تاسیسات بومی‌سازی شد.

وی به استفاده از این پلتفرم در تاسیسات آب و فاضلاب شهری در چند کلان‌شهر اشاره کرد و اظهار داشت: این سامانه همچنین در حوزه گاز در شبکه توزیع گاز شهر مشهد پیاده سازی شده است.

این فعال فناور با بیان اینکه طراحی و توسعه سامانه هوشمند بهره‌برداری در حوزه آب و شبکه گازرسانی به صرفه جویی قابل توجه انرژی منجر می‌شود، ادامه داد: از ۱۲ سال پیش به این نتیجه رسیدیم که موضوع بهره برداری در بهره‌وری و پایداری عملکرد تاسیسات بسیار تاثیرگذار است و از همین رو، وارد حوزه توسعه نرم‌افزار شدیم با این تفاوت که با توجه به سبقه مهندسی که داشتیم نرم‌افزارهایی که توسعه دادیم برای استفاده از مدل‌های مهندسی در کنار الگوریتم‌های بهینه سازی در بهره برداری به عنوان یک سیستم تصمیم یار بهره‌برداری به کار می‌رود.

تقوایی حسین زاده به کاربرد این محصول ابتدا در حوزه تاسیسات آب و فاضلاب و در ادامه برای گازرسانی شهری اشاره کرد و گفت: با مطالعات مهندسی نرم‌افزار که انجام دادیم این فراسامانه را به صورت ماژولار طراحی کردیم تا بتوانیم هوشمندسازی را برای دیگر حوزه‌ها از جمله نفت و گاز و صنایع معدنی و … پیاده‌سازی کنیم. در همکاری با شرکت ملی گاز و حمایت معاونت علمی ریاست جمهوری، هوشمندسازی شبکه گازرسانی شهر مشهد را در دستور کار داریم و در ادامه بنا داریم هوشمندسازی را در صنایع معدنی نیز پیاده سازی کنیم.

وی با یادآوری اینکه بیشتر مخاطبان این محصولات، شرکت‌های حوزه تاسیسات فنی هستند، تصریح کرد: با توجه به ساختار نرم‌افزارهای تولید شده، محصولات عمومی مانند سامانه کنترل پروژه هوشمند سامانه داشبورد مدیریتی و سامانه پیش‌بینی رفتار را نیز توسعه دادیم که در تمامی ارگان‌ها و شرکتهای دولتی و خصوصی قال استفاده است.

مدیر عامل این شرکت دانش بنیان بیان کرد: در حوزه تاسیسات آب و فاضلاب و گاز سامانه‌های مانیتورینگ و کنترل پیاده سازی شده‌اند اما سیستم هوشمند تصمیم یار بر اساس مدل مهندسی، هوش مصنوعی و پیش بینی رفتار تاکنون پیاده‌سازی نشده و این شرکت تنها ارائه دهنده محصول یادشده در کشور است.

تقوایی افزود: قیمت پیاده سازی این محصول نسبت به شرکت‌های خارجی، ۷۰ درصد پایین‌تر بوده و کمتر از ۳۰ درصد نمونه‌های مشابه خارجی است. این محصول در عین جامع بودن، از قابلیت استفاده از قفل دیجیتال، بهره‌گیری از هوش مصنوعی و ماژولار بودن برخوردار است.

وی به خلق ارزش افزوده و اشتغال به واسطه فعالیت این شرکت‌ دانش‌بنیان اشاره کرد و اظهار داشت: در حال حاضر ۲۲۵ نفر کارمند داریم که با احتساب افراد پاره وقت و اساتید دانشگاهی که قرارداد داریم این عدد به ۲۵۲ نفر می‌رسد.