بسته‌ ۶۰ گیگابایتی اینترنت شبکه سیار در سال جدید ارائه می‌شود
بسته‌ ۶۰ گیگابایتی اینترنت شبکه سیار در سال جدید ارائه می‌شود

به‌گزارش تیکنا، عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره حذف بسته‌های اینترنتی بلندمدت اپراتور‌ها در ابتدای سال و ارائه بسته‌های ۶۰ گیگابایتی که شهریورماه وعده داده بود، اما همچنان ارائه نشده است، گفت: این وعده باید جدی‌تر پیگیری می‌شد، اما بعد از مدت‌زمان گفته‌شده، برای ارائه بسته‌های ۶۰ گیگابایتی با محدودیت‌های رخ‌داده روبه‌رو شدیم و […]

به‌گزارش تیکنا، عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره حذف بسته‌های اینترنتی بلندمدت اپراتور‌ها در ابتدای سال و ارائه بسته‌های ۶۰ گیگابایتی که شهریورماه وعده داده بود، اما همچنان ارائه نشده است، گفت: این وعده باید جدی‌تر پیگیری می‌شد، اما بعد از مدت‌زمان گفته‌شده، برای ارائه بسته‌های ۶۰ گیگابایتی با محدودیت‌های رخ‌داده روبه‌رو شدیم و درآمد‌های اپراتور‌ها در ابتدا بین ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش پیدا کرد.

وی با تأکید بر اینکه تاکنون کاهش درآمد اپراتور‌ها جبران شده است، اظهار کرد: هرچند درحال‌حاضر این کاهش جبران شده است و برخی اپراتور‌ها درآمد ۱۰ ماهه اولشان به درآمد سال ۱۴۰۰ رسیده، اما به‌دلیل مواجهه با محدودیت‌های مذکور، درخواست داشتند که این موضوع عقب بیفتد. اما پیگیری می‌کنیم که حتماً این مسئله در سال ۱۴۰۲ رخ دهد.

**محدودیت و ضرر و زیان ۱۰ تا ۱۵ درصدی اپراتور‌ها

زارع پور درباره اختلال‌هایی که در چند ماه اخیر در اینترنت کشور رخ داده، با اشاره به اینکه وزارت ارتباطات در تلاش است تا بهترین سرویس را برای مردم فراهم کند، عنوان کرد:‌ بخشی از شبکه در اختیار ما است. بخشی که در اختیار ما قرار دارد شرکت ارتباطات زیرساخت است و بخش قابل‌توجهی از شبکه در اختیار مخابرات، اپراتور‌های همراه و ثابت است که ما وظیفه نظارت و تنظیم‌گری آن‌ها را داریم.

وزیر ارتباطات با تأکید بر اینکه هدف وزارت ارتباطات این است که بهترین‌ها را فراهم کند، بان کرد: در لایه زیرساخت در سال گذشته ۷۰ درصد به ظرفیت شبکه در مخابرات کشور و بین استانی اضافه کردیم، در تأمین پهنای باند اینترنت موردنیاز کشور هم تقریباً بیش از سه‌برابر پهنای باند داریم و در یک سال اخیر منابع مختلف اینترنت را تأمین کردیم. همچنین تنوع‌بخشی به منابع تأمین اینترنت کشور یکی از هدف‌گذاری‌هایی بوده که به شرکت ارتباطات زیرساخت ابلاغ و اقدامات خوبی در این زمینه انجام شده است.

**وزارت ارتباطات و ادامه پروژه فیبر نوری

وی با تأکید بر اینکه لازمه ارائه سرویس خوب از سوی اپراتور‌ها به مشترکان دسترسی به زیرساخت مناسب است، توسعه فیبر نوری در کشور را یکی از راه‌های توسعه زیرساخت عنوان کرد و گفت: در حوزه فیبر نوری خود دولت بخش قابل‌توجهی از منابع را فراهم کرده و باری بر دوش مردم نینداخته است. هرجا امکانش برای ما فراهم باشد که از محل منابع دولتی کمک کنیم، مخصوصاً در جایی که انگیزه کمتری وجود داشته باشد، انجام می‌دهیم.

زارع‌پور درباره میزان تحقق پروژه فیبر نوری با اشاره به اینکه این پروژه درحال‌حاضر در ۱۱ مرکز استان و ۴۶ شهر شروع شده است، بیان کرد: الان ۲.۵ میلیون پورت فیبر نوری محقق شده است؛ اما ما اعدادی مانند چهار و پنج میلیون را در نظر داشتیم که بنا به دلایل گوناگون این اتفاق رخ نداد.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه برای ازبین‌بردن انحصار مخابرات در ارائه سرویس و خدمات در تمامی استان‌ها به‌غیر‌از مخابرات، اپراتور دومی هم معرفی شده است، اظهار کرد: همچنین اپراتور دوم تلفن همراه (ایرانسل) به جرگه ارائه‌دهندگان ارتباطات ثابت اضافه شده است تا بتوانیم با‌سرعت به قولی که به مردم داده‌ایم که زیرساخت پرسرعت را ظرف سه سال آینده برای ۸۰ درصد مردم فراهم کنیم، عمل نماییم.

**پوشش ۱۰۰ درصدی فیبر نوری در برخی روستا‌ها

وی با بیان اینکه بخشی از یارانه‌ای که دولت در نظر گرفته برای این پوشش است، گفت: هزینه ۵۰۰ هزار تومان در مراکز استان غیر از هشت کلان شهر و در شهرستان‌ها یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است و اگر مردم درخواست کردند و وصل شد، دو میلیون تومان هم هزینه کانکشن ارائه می‌شود؛ با این کار عملاً هزینه فیبرکشی و مودم توسط دولت ارائه می‌شود.

زارع‌پور همچنین درباره نحوه پیشرفت طرح فیبر نوری در استان تهران خاطرنشان کرد: در کلان شهر‌ها هر اپراتوری می‌تواند در این زمینه فعالیت کند، به‌گونه‌ای که قرار است در بخش‌هایی از تهران، مخابرات، ایرانسل و دیگر اپراتور‌ها کار کنند و سال آینده هم در تهران این طرح به‌صورت جدی دنبال خواهد شد.

انتهای پیام/