برگزاری جشنواره دهم بازی‌های رایانه‌ای به صورت بین‌المللی
برگزاری جشنواره دهم بازی‌های رایانه‌ای به صورت بین‌المللی
مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای گفت: ضمن تعامل با کشورهای مختلف از جمله روسیه در حال برنامه‌ریزی برای توسعه بازار بازی‌های ایرانی در سطح جهان هستیم.

به گزارش گروه فناوری سرگرمی تیکنا، محمد امید حاجی هاشمی در نشست خبری معرفی نامزدهای دریافت جایزه نهمین جشنواره بازی‌های رایانه‌ای فجر که ظهر امروز در بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای برگزار شد، اظهار کرد: در ایران بازار مصرف خوبی برای بازی‌های رایانه‌ای وجود دارد و باید این بازار را ترقیب به افزایش سطح تولید و صادرات کنیم و در مرحله بعد باید رویداد‌هایی نظیر جشنواره فجر را بین‌المللی کنیم و شرایطی را فراهم کنیم که بازی‌سازان ایرانی فرصت معرفی و عرضه تولیدات خود در سطح جهان داشته باشند.

وی افزود: در رویداد‌های مختلف تلاش کردیم فرصت گفت‌‌وگو و تعامل بازی‌سازان ایرانی با سرمایه‌گذاران کشورهای مختلف را فراهم کنیم و بازی‌های ایرانی در فروشگاه‌ها و استورهای بازی عرضه شوند. اگرچه گوگل‌پلی بسیاری از خدمات خود را کاربران ایرانی محدود کرده است ولی این فرصت برای بازی‌سازان ایرانی فراهم است که ضمن تعامل بنیاد با کشورهایی نظیر روسیه محصولات خود را در بازار‌های بین‌المللی نیز معرفی کنند.

مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای بیان کرد: بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در تلاش است تا با برنامه‌ریزی مناسب جشنواره دهم بازی‌های رایانه‌ای فجر را به صورت بین‌المللی برگزار کند.

حاجی هاشمی عنوان کرد: در بخش سرمایه‌گذاری باید خود تولیدکنندگان بازی تمایل به جذب سرمایه داشته باشند و در این صورت معاونت توسعه کسب و کار بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای جلسات متعددی را برای گفت‌وگو بین سرمایه‌گذاران و بازی‌سازان ترتیب می‌دهد و فرایند جذب سرمایه صرفا محدود به جشنواره نیست.

وی خاطرنشان کرد: در برخی از حوزه‌ها بازی‌های قابل توجهی وجود ندارد و یکی از برنامه‌های بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای از این جشنواره تا دوره دهم ارائه آموزش‌های لازم برای تولید بازی‌های رایانه‌ای مورد نیاز جامعه به بازی‌سازان بدهیم.

مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای ادامه داد: در بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای برگزاری جشنواره فجر را از مردادماه شروع کردیم و دبیرخانه این جشنواره از شهریورماه فراخوان آن را داد. نهمین جشنواره بازی فجر ۴ سالی برگزار نشده و آخرین دوره آن سال ۹۷ بود. شورای سیاست‌گذاری با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد و در دوره جدید بخش جدید سرمایه‌گذاری هم به جشنواره اضافه شد تا بحث اقتصاد و رونق تولید را در صنعت بازی به همراه داشته باشیم. این اولین رویداد سرمایه‌گذاری بازی‌های رایانه‌ای در کشور است.

وی در ادامه افزود: برنامه‌های خوبی برای بحث سرمایه‌گذاری پیش بینی شده است. صندوق‌هایی برای این منظور تعیین شده که این اتفاق بسیار خوب و بی سابقه‌ای به شمار می رود و استقبال خوبی از آن شده است. بعد از ۴ سال، برگزاری این رویداد و اضافه شدن بخش سرمایه‌گذاری به نوعی می‌تواند رونق تولید و نشر بازی‌ها را به همراه داشته باشد و فصل جدیدی در صنعت رسانه بازی‌های رایانه‌ای رقم خواهد خورد.۵۴ تیم در بخش سرمایه گذاری و ۲۱۶ اثر در بخش اصلی جشنواره و آهوی زرین ثبت‌نام کرده‌اند.

حاجی هاشمی بیان کرد: در بخش اصلی شاهد حضور ۲۱۶ اثر بودیم که این آثار را ۱۱۲ بازی ساز برای دبیرخانه ارسال کردند. ۵۳ اثر به صورت انفرادی، ۲۴ اثر تیمی و ۳۵ اثر از شرکت‌ها ارسال شد. ۱۲۵ اثر موبایلی و ۹۱ اثر رایانه شخصی بوده است. ۱۶۹ اثر برای بخش اصلی، ۵ اثر به‌روزرسانی و ۴۲ اثر هم در بخش مورد انتظار است.

وی اظهار کرد: بازی سازان از ۱۹ استان کشور در نهمین جشنواره بازی‌های رایانه‌ای شرکت کردند. تهران با ۹۵ اثر، البرز ۲۴، فارس ۱۵، اصف ۱۳ و قم ۱۱ اثر داشته‌اند. جوایز جشنواره در بخش دستاوردها و سبک بازی و انتخاب مردمی است. جایزه برای بازی برتر سال مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان، هر سبک بازی ۲۰ میلیون، بهترین دستاورد ۳۰ میلیون ، مردمی ۲۰ میلیون و بازی ویژه ۱۰ میلیون تومان است.

مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای عنوان کرد: داوری جوایز را ۱۴ داور برجسته ارزیابی می‌کنند. در بخش دستاردها امروز نامزدهای هر بخش را معرفی می‌کنیم و در اختتامیه بهترین بازی هر بخش معرفی خواهند شد. اسامی نامزدها  به شرح زیر معرفی می‌شوند.

سبک اکشن: جاسوس بازی- مامور مخفی، پوکه: مبارزان کمپانی، شکست داعش، بچه زرنگ مبارز کوچک

سبک تیراندازی: فرمانده مقاومت: نبرد آمرلی، هادس ۲، نیروی واکنش سریع، میدان نبرد

سبک استراتژی: سرافرازان، روگ اسنشن، تسخیرگران، آقا/ خانم وزیر

سبک پازل: فانوس، لومیناریا، فقط چپ رو بگیر، چیکو

سبک تفننی: مدیر دفتر، وسترن ران، دختر حاجی الماس، شکارچی ۲ (انهدام منافقین)

سبک مسابقه‌ای: ، ماشین اسپرت ۳: تاکسی و پلیس، سرضرب ۱، راننده حرفه‌ای، سرآشپز

سبک ماجرایی: امپراتورهای قلابی، ۶۴۱۰ روز بی‌آینه، ، اتاق تاریک ، کانال سکوت ۱

سبک اکشن ماجرایی: مختار فصل قیام، سفیر عشق، خاکستر سرد، خلافکاران ۴۰۰

سبک کلمه‌ای و اطلاعات عمومی: معجون مشتی، رقابت مرگ، شهربانو، قهوه‌خانه قرقیزخان

بهترین دستاورد فنی:، پوکه: مبارزان کمپانی، تسخیرگران، مدیر دفتر، سفیر عشق

بهترین دستاورد طراحی بازی: کانال سکوت ۱، سفیر عشق، چیکو، لومیناریا

بهترین دستاورد هنری از منظر فنی و زیبایی‌شناسی: امپراتورهای قلابی، پوکه: مبارزان کمپانی، فانوس، اتاق تاریک

بهترین دستاورد صداگذاری و افکت صوتی: فرمانده مقاومت: نبرد آمرلی، کانال سکوت ۲، ۶۴۱۰ روز بی‌آینه، مختار فصل قیام

بهترین دستارد موسیقی: مختار فصل قیام، ، کانال سکوت ۲، فرمانده مقاومت: نبرد آمرلی، سفیر عشق

بهترین دستاورد داستان و روایت در بازی: فرمانده مقاومت: نبرد آرملی، کانال سکوت ۱، سفیر عشق، اتاق تاریک

بهترین دستاورد فرهنگی: فرمانده مقاومت: نبرد آرملبی، کودکان اربعین، سفیر عشق، مختار فصل قیام

وی در ادامه افزود: همچنین از بازی‌هایی هم که از دستاورد خاصی یا در بخش فنی نوآوری ویژه‌ای دارند تقدیر می‌شود. اختتامیه جشنواره فجر با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ستاد فناوری‌های فرهنگی و نرم برگزار می‌شود.

حاجی هاشمی بیان کرد: در دوره‌های قبلی رای گیری آثار بخش مردمی که بخش اصلی به‌روزرسانی و مورد انتظار هست، پیامکی بود. در این دوره رای گیری مردمی روی سایت جشنواره قرار دارد که بازی سازان می‌توانند به صورت شفاف و لحظه‌ای تعداد رای مردمی به بازی خود را ملاحظه کنند.

وی خاطرنشان کرد: در مراسم اختتامیه بهترین بازی هر بخش و بهترین بازی سال معرفی خواهد شد. این مراسم روز شنبه مورخ ۲۳ دی‌ماه در تالار وحدت برگزار می‌شود.

انتهای پیام/