برق نخستین نیروگاه اختصاصی صنایع به سایر مشترکان صنعتی عرضه شد
برق نخستین نیروگاه اختصاصی صنایع به سایر مشترکان صنعتی عرضه شد
با اجرای تفاهم‌نامه وزارت نیرو و وزارت صمت برق نخستین نیروگاه اختصاصی صنایع با ظرفیت ۳۳۶ مگاوات به سایر مشترکان صنعتی عرضه شد.

به گزارش گروه اقتصاد ایران و جهان تیکنا، نیروگاه ۳۳۶ مگاواتی قدس سمنان به‌عنوان نخستین نیروگاه ساخته شده در قالب برنامه توسعۀ ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه اختصاصی صنایع، برق خود را پس از انعقاد تفاهم‌نامه با شرکت مدیریت شبکه برق به شبکۀ سراسری کشور تزریق کرد.

طبق اعلام شرکت مدیریت شبکۀ برق ایران، صنایع طرف قرارداد این نیروگاه می‌توانند در کل سال بدون هیچ محدودیتی انرژی دریافت کنند و برای این مشترکان صنعتی هیچ برنامه مدیریت مصرف برقی در فصل تابستان اعمال نخواهد شد.

تفاهم‌نامه احداث ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه برق اختصاصی صنایع در نخستین ماه‌های شروع فعالیت دولت سیزدهم بین وزیر نیرو و وزیر صنعت، معدن و تجارت منعقد شد.

بر اساس اطلاعات شرکت پیمانکار نیروگاه ۳۳۶ مگاواتی سمنان، زمان ساخت این واحد نیروگاهی یک رکورد جهانی است و این واحد تولید برق توسط متخصصان ایرانی در ۶ ماه طراحی و ساخته شده است.

پیش‌تر مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق در مراسم امضای تفاهم‌نامه با این نیروگاه ضمن اشاره به این‌که برنامه ساخت ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه اختصاصی صنایع منطبق زمان‌بندی پیش‌بینی شده به جلو می‌رود، گفت: بر اساس قانون، صنایع مکلف هستند برق خود را از طریق ساخت نیروگاه‌های حرارتی و تجدیدپذیر اختصاصی تأمین کنند و آن دسته از مشترکان صنعتی که نسبت به اجرای این قانون اقدام کرده‌اند، در کنار ۵۸۰ هزار واحد صنعتی و صنفی صنعتی گسترده در کشور در کل سال هیچ محدودیت برقی نخواهند داشت.

پیش‌تر هم علی‌اکبر محرابیان وزیر نیرو گفته بود: تابستان ۱۴۰۰ در حالی به پایان رسید که کشور با ۱۵ هزار مگاوات ناترازی تولید و مصرف برق دست‌وپنجه نرم می‌کرد و در صورت تداوم شرایط سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۴۰۰ این ناترازی در سال ۱۴۰۱ به ۲۰ هزار مگاوات می‌رسید؛ بر این مبنا برنامه کاهش ناترازی برق برنامه در قالب دو محور افزایش عرضۀ برق و مدیریت تقاضا در دستور کار صنعت برق قرار گرفت.

۲۱ ماه گذشته از شهریور ۱۴۰۰ تاکنون بیش از ۷۱۰۰ مگاوات نیروگاه به ظرفیت شبکۀ برق اضافه شده که این میزان به اندازۀ کل نیروگاه‌های ساخته‌شده در سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۴۰۰ است.

انتهای پیام/