برای تنظیم بازار چاره‌ای جز جهش در تولید مسکن نداریم
برای تنظیم بازار چاره‌ای جز جهش در تولید مسکن نداریم
معاون اول رئیس‌جمهور گفت: با توجه به کمبود‌هایی که از گذشته باقی مانده، هم اکنون برای تنظیم بازار چاره‌ای جز جهش در تولید مسکن نداریم.

به گزارش گروه سیاست وحکمرانی تیکنا؛ در جلسه ای با حضور معاون اول رئیس‌جمهور برنامه ریزی لازم برای تامین مالی اجرای طرح تولید سالانه یک میلیون واحد مسکونی صورت گرفت.

محمد مخبر در این جلسه با اشاره به تصویب قانون جهش تولید مسکن در مجلس شورای اسلامی و تاکیدات دولت و رئیس جمهور برای تحقق کامل ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی، گفت: با توجه به کمبود‌هایی که از گذشته باقی مانده، هم اکنون برای تنظیم بازار چاره‌ای جز جهش در تولید مسکن نداریم و اگر می‌خواهیم جمعیت و فرزندآوری نیز در جامعه افزایش یابد باید فکری برای سرپناه خانواده‌ها و زوج‌های جوان کنیم چرا که هزینه‌های مسکن سهم زیادی در سبد خانوار دارد.

وی نقش بانک‌ها و ارائه تسهیلات بموقع را در این زمینه حائز اهمیت دانست و خاطر نشان کرد: شبکه بانکی کشور باید تعهدات خود را برای پشتیبانی از این جهش به خوبی انجام دهد، اما در کنار آن باید روش‌های متنوع دیگری را هم برای تامین مالی این کلان پروژه کشور درنظر گرفت.

در این جلسه که رئیس سازمان برنامه و بودجه، وزیر اقتصاد، رئیس کل بانک مرکزی و تعدادی از نمایندگان دستگاه‌های مربوطه نیز حضور داشتند، وزیر راه و شهرسازی گزارشی از وضعیت ساخت و ساز مسکن و همچنین پیشنهادات متنوع تامین مالی برای تحقق سالانه یک میلیون واحد مسکونی ارائه داد که مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد ظرف یک هفته آینده تصمیمات نهایی در خصوص آن اتخاذ شود.

گفتنی است، بر اساس این گزارش کار ساخت یک و نیم میلیون واحد مسکونی در شهرها، روستاها، بافت‌های فرسوده، خودمالکی و نیرو‌های مسلح آغاز شده که برای ساخت این میزان تا به حال ۵۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات از طرف بانک‌های عامل و ۵۰ هزار میلیارد تومان نیز از سوی مردم تامین شده است.

انتهای پیام/