با تداوم ریزش نرخ ارز، امیدواریم آرامش به بازار مسکن بازگردد
با تداوم ریزش نرخ ارز، امیدواریم آرامش به بازار مسکن بازگردد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به اخبار کاهش قیمت مسکن در برخی از مناطق شمالی تهران گفت: امیدواریم در صورت تداوم ریزش نرخ ارز و کاهش انتظارات تورمی، آرامش به بازار مسکن بازگردد.

به گزارش گروه اقتصاد ایران و جهان تیکنا رحیم زارع، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در گفتگویی، با اشاره به وضعیت بازار مسکن گفت: بر اساس اخبار، در روزهای اخیر شاهد کاهش نسبی قیمت مسکن در برخی از مناطق تهران به ویژه بخش‌های شمالی و خانه‌های متراژ بالا بودیم که امیدبخش است.

وی افزود: البته بخش عمده‌‌ای از کاهش قیمت‌ها به دلیل نبود تقاضا و بحث قدرت خرید و نیز تعیین نرخ‌های کاذب و غیرواقعی است. لذا امیدواریم در صورت تداوم ریزش نرخ ارز در پی اخبار مثبت اقتصادی و بین المللی و کاهش انتظارات تورمی، آرامش به بازار مسکن برگردد.

نماینده مردم آباده در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه گام‌های موثر مجلس و دولت در ساماندهی مشاوران املاک و کنترل بازار اجاره بهای مسکونی موج مثبتی را به بازار منتقل کرده است افزود: امکان دریافت کد رهگیری رایگان برای قراردادهای اجاره توسط مالکان و مستاجران و برخورد با بنگاه‌های فاقد مجوز از جمله اقداماتی است که اخیرا توسط دولت اجرایی شده و در هفته‌های آتی در صورت نهایی شدن با مصوبه مجلس پشتوانه قانونی و ضمانت اجرایی مستحکم تری به خود می‌گیرد.

زارع تصریح کرد: یکی دیگر از اقدامات موثر در این حوزه قطع وابستگی حق الزحمه بنگاه‌های ملکی به قیمت خانه‌ها است، این دست از اقدامات تا حدی فعالیت‌های مخرب برخی از مشاوران املاک در قیمت‌سازی خانه‌ها را کاهش می‌‍‌دهد.

وی با بیان اینکه  روند کاهش قیمت مسکن شمال تهران باید ادامه یابد و به کل کشور برسد چراکه بخشی از افزایش قیمت مسکن در سالهای گذشته کاذب بوده و بخشی هم به دلیل کمبود تولید بوده است،گفت: در کنار تمامی اقداماتی که برای کنترل بازار مسکن صورت می‌گیرد باید به این نکته مهم توجه داشته باشیم که بازگشت ثبات کامل به این بازار، در گروی افزایش ساخت و عرضه خانه با ارائه مشوق‌‌های هوشمندانه و کنترل نرخ مصالح ساختمانی به عنوان یکی از ارکان اصلی افزایش بها تمام شده خانه‌ها است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس در پایان تاکید کرد: لذا برای این مهم باید اجرای دقیق قانون جهش تولید مسکن را از دولت در راستای تحقق برنامه‌ کلان ساخت مسکن مطالبه و پیگیری کنیم.

پایان پیام/