بازار ۳۰ هزار و ۳۷۱ میلیارد تومانی فناوری‌ نانو در کشور/سهم ۲۰ درصدی نانوکاتالیست‌ها از بازار نانوفناوری ایران
بازار ۳۰ هزار و ۳۷۱ میلیارد تومانی فناوری‌ نانو در کشور/سهم ۲۰ درصدی نانوکاتالیست‌ها از بازار نانوفناوری ایران
نانوکاتالیست‌‌ها که طی سه سال گذشته 14 هزار میلیارد تومان فروش داشته‌اند، یک پنجم کل بازار ۳۰ هزار و ۳۷۱ میلیارد تومانی فناوری‌نانو کشور در سال گذشته را به خود اختصاص داده‌اند که بزرگترین مشتری آنها واحدهای پتروشیمی و پالایشگاه‌ها بوده‌اند.

به گزارش گروه اقتصاد دانش بنیان تیکنا، در حال حاضر ۱۷ شرکت در دو حوزه «نفت و گاز» و «خودرو» در ایران فعالیت دارند که موفق به کسب یک پنجم بازار نانوی کشور شده‌اند. از این میان ۶۵ درصد شرکت‌ها در بخش نفت و گاز و ۳۵ درصد در بخش خودرو فعالیت دارند. این در حالی است که حجم بازار کاتالیست‌ها در بخش نفت و گاز ۶۵ درصد بوده و در بخش خودرو ۴۴ درصد است.

نکته جالب توجه، روند افزایشی بازار نانوکاتالیست‌ها در کشور است به طوری که بازار نانوکاتالیست‌ها در سال ۱۳۹۹، سه هزار و ۳۵۵ میلیارد تومان بوده که در سال ۱۴۰۰ به چهار هزار و ۶۰۰ میلیارد و در سال ۱۴۰۱ به رقم شش هزار و ۲۰ میلیارد تومان رسیده است.

بررسی دقیق‌تر بازار نانوکاتالیست در سال گذشته نشان می‌دهد که نسبت سهم بخش نفت و گاز به خودرو در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال‌های پیشین افزایش محسوسی یافته است؛ این بدان معناست که صنعت نفت و گاز سهم‌خواهی بیشتری از نانوکاتالیست داشته است که دلیل آن را در نقش راهبردی نانوکاتالیست‌ها در این صنعت می‌توان جست‌وجو کرد.

با توجه به محدودیت‌های موجود در مسیر واردات نانوکاتالیست‌ها، شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی موفق شده‌اند به خوبی نیاز بازار به این محصولات راهبردی را تامین کنند و پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌های سراسر کشور نیز به دلیل کیفیت و قیمت مناسب اقدام به استفاده از نانوکاتالیست‌های ایران‌ساخت کرده‌‌اند. روند رو به رشد اقبال به سوی نانوکاتالیست‌های ایرانی موید اثربخشی و توان رقابتی این محصولات بوده و حتی می‌توان روی صادرات این محصولات فناوری‌بالا حساب ویژه‌ای باز کرد.

اعتماد به نانوکاتالیست‌های تولید داخل موجب شده تا شرکت‌های تولیدکننده این نانوکاتالیست‌ها تمرکز بیشتری روی توسعه محصولات جدید داشته باشند و تحقیق و توسعه برای گسترش سبد محصولات نانوکاتالیست ایران‌ساخت را ادامه دهند.

انتهای پیام/