بارش باران و برف و احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل از امروز/ پرهیز از سفرهای غیرضروری
بارش باران و برف و احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل از امروز/ پرهیز از سفرهای غیرضروری
سازمان هواشناسی کشور نسبت به تشدید فعالیت سامانه بارشی و کاهش محسوس دما از امروز (شنبه) تا دوشنبه و اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده‌ای، ریلی و هوایی هشدار داد.

به گزارش گروه اقتصاد ایران و جهان تیکنا، تشدید فعالیت سامانه بارشی از شنبه تا دوشنبه موجب بارش باران و برف، رعد و برق، وزش باد شدید موقت، کاهش محسوس دما، در برخی نقاط گردوخاک و در نقاط مستعد بارش تگرگ و کولاک برف می‌شود.

این سامانه امروز گیلان، غرب مازندران، نیمه شمالی فارس، ارتفاعات گلستان، کهگیلویه و بویراحمد، شمال خراسان رضوی و شمال ایلام را در بر می‌گیرد.

گستره بارش‌ها روز یکشنبه در قم، تهران، البرز، مازندران، گیلان، ارتفاعات گلستان، اصفهان، نیمه شرقی لرستان، شمال و شرق خوزستان، فارس، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، یزد، کرمان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و بوشهر خواهد بود و روز دوشنبه قم، البرز، تهران، غرب مازندران، گیلان، نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان و شرق هرمزگان این شرایط جوی را خواهند داشت.

بارش‌ها موجب اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده‌ای، ریلی و هوایی می‌شود.

سازمان هواشناسی برای این شرایط جوی، یخ‌زدگی و لغزندگی زمین در گردنه‌های کوهستانی به سبب بارش برف، انسداد گردنه‌های مسیرهای برف‌گیر، کاهش دید، بهمن، کولاک برف، سیلابی شدن مسیل‌ها و آب‌گرفتگی معابر را پیش‌بینی کرده است.

احتمال قطعی برق در نواحی روستایی در نقاط سردسیر و خسارت به سازه‌های موقت نیز وجود دارد.

سازمان هواشناسی به پرهیز از سفرهای غیرضروری به‌ویژه در گردنه‌های برف گیر و مجهز بودن خودروها به وسایل زمستانی در مناطق سردسیر، عدم توقف در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، خودداری از فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابه‌جایی عشایر توصیه کرده است.پرهیز از فعالیت‌های عمرانی، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها و آمادگی راهداری جهت برف‌روبی در گردنه‌ها و نقاط سردسیر و صرفه‌جویی در مصرف حامل‌های انرژی و… .