این پروتئین می‌تواند آلزایمر را شکست دهد
این پروتئین می‌تواند آلزایمر را شکست دهد
دانشمندان به بررسی رفتار پروتئینی پرداختند که می‌تواند به شکست آلزایمر و افزایش طول عمر مفید کمک کند.

به گزارش گروه فناوری پزشکی تیکنا به نقل از ساینس دیلی، بیماری آلزایمر شایع ترین نوع زوال عقل است، اختلالی که حافظه و سایر توانایی های تفکر را به تدریج بدتر می کند. این بیماری در چند دهه گذشته در ردیف علل اصلی مرگ قرار گرفت.

 یک درمان موثر در برابر این بیماری می تواند کیفیت زندگی را در سنین بالا بهبود بخشد. اکنون، دانشمندان در مسیر هدف درمانی نویدبخش جدیدی هستند. ABCA7، پروتئین محافظت کننده از بیماری آلزایمر است.

دانشمندان مرکز آلزایمر در دانشگاه تمپل، در مورد یک هدف درمانی جدید امیدوارهستند. این مطالعه که به صورت آنلاین در مجله سل منتشر شده، اطلاعات جدیدی در مورد رابطه بین ABCA7، کلسترول و التهاب در سلول های مغز انسان آشکار می کند.

اهمیت ABCA7 در توسعه بیماری آلزایمر برای اولین بار در مطالعهٔ همبستگی سراسرژنوم، آشکار شد. جوئل وینر، محقق مرکز آلزایمر در تمپل و اولین نویسنده این یافته می‌گوید: «مطالعات ژنوم فقط به یک پروتئین اشاره می‌کند و چیزی در مورد نحوه عملکرد یا تأثیر آن بر یک بیماری به ما نمی‌گوید». هدف ما این است که عملکردهای ABCA7 را آشکار و از آنچه در مورد نقش آن در آسیب شناسی می آموزیم استفاده کنیم تا به یک درمان موثر علیه بیماری آلزایمر برسیم.

یافته قبلی نیکلاس لیسنکو، محقق آلزایمر، نشان داد که افراد بین سنین ۶۳ تا ۷۸ سال که سطح پروتئین ABCA7 در مغزشان پایین است، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به آلزایمر هستند.

دانشمندان در مطالعه جدید، به این موضوع پرداخته اند که چگونه متابولیسم کلسترول و التهاب ممکن است سطوح ABCA7 را در سلول های مغز انسان دستکاری کند و در نتیجه بر بیماری زایی آلزایمر تأثیر بگذارد.

آنها اعلام کردند یافته‌های آنها نشان می‌دهد که از دست دادن کلسترول باعث کاهش ABCA7 در بسیاری از سلول‌های مغز انسان می‌شود. به طور کلی، کاهش کلسترول و التهاب ممکن است سطح ABCA7 را در مغز کاهش دهد و باعث شروع بیماری آلزایمر شود.

تیم دانشمندان رویکردهای متعددی را برای مطالعه ABCA7 اتخاذ کرده و نه تنها از سلول‌های انسانی استفاده می‌کند، بلکه آزمایش‌هایی را در مدل‌های حیوانی و بافت مغز انسان پس از مرگ انجام می‌دهد.

بزرگترین چالش در حال حاضر این است که بفهمند چگونه می توان سطح ABCA7 را در مغز انسان های زنده اندازه گیری کرد. اگر دانشمندان به این امر دست یابند، می‌توانند بررسی کنند که آیا التهاب باعث سرکوب ABCA7 در بدن انسان می‌شود یا خیر. آزمایش‌های موثر برای سطوح ABCA7 در مغز همچنین افرادی را که در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری آلزایمر هستند شناسایی و به توسعه درمان‌های جدید مبتنی بر ABCA7 کمک می‌کند.

پیش از این تجزیه و تحلیل بافت مغز انسان تفاوت‌هایی را در نحوه رفتار سلول‌های ایمنی(میکروگلیا) در مغزهای مبتلا به بیماری آلزایمر در مقایسه با مغزهای سالم نشان داد. این تحقیقات در دانشگاه واشنگتن نشان داد که میکروگلیا در مغز افراد مبتلا به بیماری آلزایمر بیشتر در حالت پیش التهابی قرار دارد و این امر باعث می‌شود که از فرد کمتر محافظت کنند. میکروگلیا سلول های ایمنی هستند که با پاکسازی مواد زائد و حفظ عملکرد طبیعی مغز به سالم نگه داشتن آن کمک می کنند. آنها همچنین سیناپس‌ها را در طول رشد هرس می‌کنند، که به شکل‌دهی مداری برای مغز ما کمک می‌کند تا به خوبی کار کند.