اینترنت طبقاتی از ایده تا اجرا
اینترنت طبقاتی از ایده تا اجرا

به گزارش گروه زیست بوم فناوری و نوآوری تیکنا، پنل تخصصی اینترنت طبقاتی با حضور کارشناسان و متخصصان این حوزه در حاشیه دوازدهمین نمایشگاه اینوتکس برگزار شد. در این نشست، محمد حافظ حکمی؛ عضو هیئت مدیره شرکت کسب و کار دنیای اقتصاد، گفت: موضوع سیاست‌گذاری در حوزه فضای مجازی و مدیریت رسانه یکی از مسائل […]

به گزارش گروه زیست بوم فناوری و نوآوری تیکنا، پنل تخصصی اینترنت طبقاتی با حضور کارشناسان و متخصصان این حوزه در حاشیه دوازدهمین نمایشگاه اینوتکس برگزار شد.

در این نشست، محمد حافظ حکمی؛ عضو هیئت مدیره شرکت کسب و کار دنیای اقتصاد، گفت: موضوع سیاست‌گذاری در حوزه فضای مجازی و مدیریت رسانه یکی از مسائل اصلی کشور در سال‌های اخیر بوده است که با افزایش ضریب نفوذ اینترنت اهمیت بیشتری نیز پیدا کرده است.

وی افزود: در این سال‌ها دو دسته در حوزه مواجه با صنعت اینترنت ایجاد شد. دسته اول، افرادی که به دنبال کنترل داده‌ها و اطلاعات بودند و دسته دیگر آنانی که آزادسازی فضای اینترنت را خواست مردم می‌دانند. آنچه درباره اینترنت طبقاتی مطرح است انگیزه و انگیختن است چرا که اعمال این سیاست روی ۲۰ سال آینده کشور در حوزه مختلف و اثرگذار است.

حکمی ادامه داد: دوگانه اطلاعات آزاد و اطلاعات بسته، حاصل عدم درک درست از جهان شبکه ای است. در واقع بسیاری از این افراد اعتقاد دارند ورودی افکار جمعی باید از یک فیلتر مشخص شود که این یعنی سلب حق بدیهی.

وی اضافه کرد: سند معماری شبکه ملی اطلاعات صراحتاً دسترسی به شبکه جهانی اینترنت را حق طبیعی می دانند و در هیچ یک از اسناد بالادستی کشور محدود سازی یا طبقاتی سازی اینترنت، مورد بحث و تاکید نیست.

محمد کشوری‌ از اندیشکده طیف نیز اظهار داشت: اینترنت طبقاتی یک مفهوم ذاتی نیست. سیاستگذار، اینترنتی را دوست دارد که مانند صدا و سیما کاملاً در حیطه اختیارات داخل باشد و بتواند به راحتی در این بخش اظهار و اعمال سلیقه و نظر کند ولی واقعیت این است که این امر شدنی نیست چرا که قطعاً بخش بین المللی اینترنت ترجمه شبکه های فضای مجازی داخلی نیست. در چنین شرایطی سیاستگذار دو راه دارد یا شبکه‌های اجتماعی را که تاثیرگذاری بالایی مخاطب و کاربرد دارند باز بگذارد یا آنها را فیلتر کند.

وی اضافه کرد: فارغ از اینکه اینترنت طبقاتی مطلوب است یا خیر باید دید آیا می توانید را عملیاتی کرد یا نه باید دانست پیاده سازی اینترنت طبقاتی نه تنها مشکلات موجود کشور در این بخش را حل و فصل نمی‌کند بلکه آثار مخرب آن بسیار زیاد خواهد بود. در واقع سختگیری در حوزه اینترنت دقیقاً مانند افراط در حوزه فرهنگ، تبعات منفی دارد.

بیدی، مدیر استارتاپ کارزار نیز تصریح کرد: اینترنت طبقاتی یک موضوع شفاف است که اهداف و رویکردهای آن کاملاً مشخص و قابل پیش بینی است.

وی افزود: این سیاست حاصل نگاه حکمرانی است و می‌توان شواهد آن را از روی اسناد تصویب شده و تدوین شده به وضوح دید. به نظر من این روند قطعا منجر به قطع اینترنت به معنای جهانیان خواهد شد و در نهایت یک شبکه داخلی کنترل شده و مدیریت شده با کاربران احراز هویت شده جایگزین آن می‌شود.

وی تاکید کرد: پایش محتوا با هوش مصنوعی ایستگاه بعدی که اینترنت طبقاتی به آن خواهد رسید.