ایران در مدار بیشترین تاثیرپذیری از تغییر اقلیم
ایران در مدار بیشترین تاثیرپذیری از تغییر اقلیم
رئیس سازمان هواشناسی کشور با بیان اینکه بیشترین افزایش دمای کره زمین در عرض های ۲۰ تا ۶۰ درجه رخ داده است که کشور ایران نیز در همین محدوده قرار دارد، گفت: امسال گرمترین آذر ۳۳ سال اخیر کشور ثبت شد.

به گزارش گروه جامعه تیکنا، “سحر تاج بخش مسلمان” در همایش ملی تبیین دستاوردهای ناوگروه ۸۶ نیروی دریایی ارتش در تهران اظهار داشت: سال ۲۰۲۳ رکورد دما در دنیا اتفاق افتاد به طوریکه میانگین دمای زمین برای نخستین بار ۱.۵ درجه سانتی گراد گرمتر از دمای انقلاب صنعتی بود.

وی با بیان اینکه در کشور ما نیز روند افزایش دما و کاهش بارش رخ داده است، گفت: دمای کشور در حدود نیم قرن اخیر حدود چهار دهم درجه در هر دهه افزایش یافته است، همچنین امسال گرمترین آذر ایران در ۳۳ سال اخیر تجربه شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی کشور افزود: دمای بعضی از ایستگاه های هواشناسی کشور نظیر پارس آباد در شمال غربی ترین منطقه کشور به حدود ۲۰ درجه سلسیوس رسید که این یک رکورد بسیار عجیب برای کشور بشمار می رود.

تاج بخش مسلمان در بخش دیگری گفت: گزارش های بین المللی نشان می دهد که بیشترین افزایش دما در بین سال های ۱۹۹۱ تا ۲۰۲۲ ابتدا اروپا و بعد در آسیا رخ داده است که نشان می دهد؛ آسیا جزو مناطق با بیشترین تاثیرپذیری از گرمایش زمین محسوب می شود.

وی خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین پیامدهای افزایش دما و تغییراتی که بین جو و اقیانوس رخ داده، روند افزایش مخاطرات حدی یا فرین است که در بارشهای تابستانه سال گذشته پاکستان و ۲۳ استان کشور ما به خوبی دیده شد.

رئیس سازمان هواشناسی کشور گفت: از دیگر نمونه های رخدادهای حدی جوی می توان به موج گرمایی چین اشاره کرد که به مدت ۷۹ روز این کشور را تحت تاثیر قرار داد و از سال ۱۹۶۱ بی سابقه بود.

تاج بخش مسلمان تصریح کرد: همچنین آتش سوزی های بسیار شدید در غرب آلاسکا و غرب آمریکا به دلیل افزایش دما نیز مصادیق دیگر رخدادهای شدید مربوط به تغییر اقلیم است.

وی با بیان اینکه تغییر اقلیم سبب افزایش شدت طوفان های حاره ای در دنیا شده است، افزود: بررسی های هیات بین دولتی تغییر اقلیم نشان می دهد که اگرچه ممکن است تعداد رخداد طوفان های حاره ای افزایش پیدا نکرده اما شدت آنها افزایش یافته است.

رئیس سازمان هواشناسی کشور ادامه داد: پیش بینی های بلند مدت هیئت بین دولتی تغییر اقلیم نشان می دهد که اگر همچنان روند افزایش دما ادامه یابد، پیامدهای تغییر اقلیم بیشتر و مخاطره آمیز تر می شود.

تاج بخش مسلمان اضافه کرد: ۲ راهکار اصلی برای مواجهه با تغییر اقلیم از سوی سازمان جهانی هواشناسی و هیات بین دولتی تغییر اقلیم پیشنهاد شده که یکی کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و دیگری سازگاری است.

وی ادامه داد: هیات بین دولتی تغییر اقلیم در آخرین کنفرانس تغییر اقلیم اعلام کرد که بهترین اقدامات سازگاری از سوی این هیات به کشورها معرفی شود.

رئیس سازمان هواشناسی کشور در بخش دیگری گفت: ما باید در حوزه های مدیریت منابع آب، کشاورزی و صنعت که از مهمترین بخش های مصرف آب است حتما باید مقوله سازگاری با تغییر اقلیم را رعایت کنیم.

تاج بخش مسلمان افزود: بدیهی است غیر از مشکل تغییر اقلیم که برخی از مشکلات حوزه منابع آب را تحت تاثیر قرار می دهد، موضوع مدیریت منابع آب ما نیز در این شرایط کلیدی است چراکه ما در منطقه خشک و نیمه خشک زمین قرار داریم.

وی ادامه داد: باید بتوان از ظرفیت زیستی در حوزه های مختلف کشور به ویژه در حوزه کشاورزی که بیشترین منابع آب ما در آنجا مصرف می شود، استفاده کرد تا بتوانیم مدیریت بهتری برای آبهای شیرین کشور داشته باشیم.