ایران اکسپو در خدمت تقویت دیپلماسی تجاری و توسعه صادرات
ایران اکسپو در خدمت تقویت دیپلماسی تجاری و توسعه صادرات

به گزارش گروه اقتصاد ایران و جهان تیکنا، «مجید تکبیری» در گفت‌وگویی با اشاره به اینکه تجارت خارجی و دیپلماسی اقتصادی یکی از اولویت های دولت سیزدهم از آغاز به کار خود بوده است، اظهار داشت: نمایشگاه ایران اکسپو ۲۰۲۳ در همین راستا، با حضور حدود ۷۵۰ شرکت داخلی برگزار می‌شود و تاکنون نمایندگان بیش […]

به گزارش گروه اقتصاد ایران و جهان تیکنا، «مجید تکبیری» در گفت‌وگویی با اشاره به اینکه تجارت خارجی و دیپلماسی اقتصادی یکی از اولویت های دولت سیزدهم از آغاز به کار خود بوده است، اظهار داشت: نمایشگاه ایران اکسپو ۲۰۲۳ در همین راستا، با حضور حدود ۷۵۰ شرکت داخلی برگزار می‌شود و تاکنون نمایندگان بیش از ۶۰ کشور از نقاط مختلف جهان برای بازدید از نمایشگاه حضور پیدا کرده اند.

وی افزود: نکته مهم و قابل توجه ‌در این نمایشگاه، حضور گسترده مقام‌های سیاسی و تجاری کشورهای مختلف در ایران است که به گفته مسوولان، حتی در کل زمان مذاکره‌های برجامی، این تعداد تاجر و هیات تجاری وارد ایران نشده بود.

رییس ستاد برگزاری نمایشگاه ایران اکسپو ۲۰۲۳ ابراز امیدواری کرد: صادرکنندگان برتر کشور که با همه توان خود پا در میدان نبرد تجارت جهانی گذاشته و توانسته اند پرچم اقتدار ایران را در این عرصه بالا ببرند، با حضور پر رنگ در بازارهای بین المللی و ارتقای کمی و کیفی هر چه بیشتر محصولاتشان بتوانند به اهداف مطلوب خود در راستای خدمت به کشور دست یابند.

وی با اشاره به چهار دوره برگزاری ایران اکسپو با میزبانی از سه‌هزار تاجر و بازرگان از ۴۸ کشور و برگزاری بیش از ۲۰۰ نشست B To B با درآمد صادراتی بیش از ۳۵۰ میلیون دلار، تاکید کرد: پنجمین دوره نیز در فضایی افزون بر ۵۰ هزار متر مربع در ۱۵ سالن نمایشگاهی، با میزبانی از ۷۰ هیات تجاری و دولتی با هدف ایجاد بازارهای صادراتی جهانی با تمرکز بر شرق آسیا، اوراسیا، آفریقا و آمریکای لاتین و در ۱۲ گروه کالاهای صادراتی در حال برگزاری است.

تکبیری تصریح‌کرد: بخش خصوصی با همت و پشتکار تولیدگران ایرانی و توسعه صنعت نمایشگاهی مسیر توسعه صادرات غیرنفتی را هموار کرده و هم اکنون در پنجمین نمایشگاه توانمندی های صادراتی جمهوری اسلامی ایران، همه ظرفیت های تولیدی در کشور فعال شده و وقت آن است که در این بستر ایجاد شده با تمام قوا حاضر شویم.

وی اظهار داشت: براساس گزارش‌های اعلام شده امسال رشد ۳۰ درصدی صادرات نسبت به سال ۱۴۰۱ را شاهد خواهیم بود که با توجه به سیاست صادرات غیرنفتی، شاهد عملکردی رو به رشد در اشتغال زایی، خودکفایی و بهره وری کشورهای دیگر از محصولات ایرانی هستیم.

گفتنی است، نمایشگاه ایران اکسپو ۲۰۲۳ روز هفدهم اردیبهشت‌ماه با حضور رییس‌جمهوری افتتاح شد که تا بیستم اردیبهشت در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران ادامه خواهد داشت.