ایجاد ۳.۵ میلیون پوشش فیبر نوری منازل و کسب و کارها در یک سال اخیر
ایجاد ۳.۵ میلیون پوشش فیبر نوری منازل و کسب و کارها در یک سال اخیر
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه هیچ فناوری نمی تواند جای ارتباطات پرسرعت مبتنی بر فیبر نوری را بگیرد، گفت: فقط در حدود یک سال گذشته بیش از ۳.۵ میلیون پوشش در پروژه فیبر نوری منازل و کسب و کارها ایجاد شده است.

به گزارش گروه فناوری اطلاعات تیکنا، «عیسی زارع‌پور» در جلسه بررسی وضعیت پروژه فیبر نوری منازل و کسب و کارهای استان البرز که با حضور «مجتبی عبداللهی» استاندار این استان برگزار شد، با اشاره به اهمیت و ضرورت این پروژه، تاکید کرد: پروژه ملی منازل و کسب و کارها، زیرساخت ارتباطات کشور را تا دهه‌های آینده تامین می کند.

وی با اشاره به اینکه اجرای این پروژه در قانون بودجه و لایحه برنامه هفتم توسعه نیز قید شده است، افزود: بر اساس همین قوانین، اجرای پروژه فیبر نوری منازل و کسب و کارها برای وزارت ارتباطات و همه دستگاه ها تبدیل به تکلیف شده است.

زارع‌پور با بیان اینکه عنوان می شود به جای فیبر نوری می توانیم از ارتباطات ماهواره ای استفاده کنیم، تصریح‌کرد: در آمریکا که ارتباطات ماهواره ای هم وجود دارد، کنگره این کشور برای توسعه فیبر نوری منازل آن مبلغی ۴۰ میلیارد دلار تصویب کرده است، زیرا هیچ فناوری نمی تواند جای ارتباطات پرسرعت مبتنی بر فیبر نوری را بگیرد.

ایجاد ۳.۵ میلیون پوشش فیبر نوری در یک سال اخیر

وزیر ارتباطات با اعلام اینکه پس از افتتاح فیبر نوری استان گلستان به پوشش پنج میلیون و ۲۰۰ هزار خانوار رسیده ایم، گفت: این در حالی است که فقط در حدود یک سال گذشته بیش از ۳.۵ میلیون پوشش در پروژه فیبر نوری منازل و کسب و کارها ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه هماهنگی و همکاری دستگاه های سطح استان شرط موفقیت این پروژه است، تاکید کرد: اگر این هماهنگی و همکاری انجام شود، می‌توانیم در ۶ ماه آینده کل استان البرز را تحت پوشش شبکه فیبر نوری منازل و کسب وکارها قرار دهیم.

شهرداری‌ها پیگیر اجرای فیبر نوری باشند

زارع‌پور تصریح‌کرد: اجرای این پروژه، چهره ارتباطات هر شهری را متحول می کند و به همین دلیل خود شهرداری ها باید پیگیر اجرای این پروژه در شهر خود باشند و اگر مذاکرات با شهرداری ها برای اجرای پروژه زمان بسیاری ببرد، چاره ای نداریم که این پروژه را در شهرهای دیگری اجرا کنیم.

در این جلسه که شهردار کرج و مدیران اپراتورها و معاونان و مدیران وزارت ارتباطات نیز حضور داشتند، وزیر ارتباطات به رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ماموریت داد تا در ۱۰ روز آینده با شهرداری کرج به توافق نهایی برسد.

استاندار البرز نیز در این جلسه برای رفع مشکلات و موانع پروژه فیبرنوری منازل و کسب وکارها و همچنین توسعه ارتباطات روستایی استان اعلام آمادگی کرد و قول پیگیری موضوعات مطرح شده را داد.

همچنین در این جلسه «مهدی یوسف‌زاده» مدیرکل ارتباطات وفناوری اطلاعات استان البرز گزارشی از آخرین وضعیت اجرای پروژه فیبرنوری منازل و کسب و کارها و توسعه ارتباطات در روستاها را ارائه کرد.