ایجاد یک مرکز ملی آفرینش فناوری در حوزه مغز
ایجاد یک مرکز ملی آفرینش فناوری در حوزه مغز
دهقانی با اشاره به در دستور کار داشتن ایجاد شِش مرکز آفرینش فناوری (نشنال لب) با هدف توسعه محصولات پیشرفته و همگرا از ایجاد یک مرکز ملی هم آفرینی در حوزه مغز خبر داد.

به گزارش گروه فناوری پزشکی تیکنا، روح الله دهقانی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری امروز در آیین افتتاح و بهره برداری از مرکز نوآوری و صنایع خلاق تخصصی توانبخشی با اشاره به در دستور کار داشتن ایجاد شِش مرکز آفرینش فناوری (نشنال لب) با هدف توسعه محصولات پیشرفته و همگرا از ایجاد یک مرکز ملی هم آفرینی در حوزه مغز خبر داد.

وی با اشاره به ظرفیت‌های حوزه سلامت به ویژه توان‌بخشی در توسعه محصولات و خدمات مبتنی بر نیازهای جامعه، افزود: در بسیاری از رشته‌های تحصیلی با چالش فارغ التحصیلانی مواجه هستیم که اشتغال مهم‌ترین دغدغه آن حوزه‌ها است اما از سوی دیگر، رشته‌ها و پژوهش‌هایی وجود دارند که در متن و بطن زندگی مردم نشسته‌اند. در چنین‌ حوزه‌هایی به تناسب نیاز بشر، فرصت و زمینه تولید محصولات نوآورانه، خدمت‌رسانی، حل چالش‌ها و دغدغه ها وجود دارد که حوزه سلامت به ویژه توان‌بخشی از همین حوزه‌ها به شمار می‌رود.

دهقانی ادامه داد: در حالی‌که برخی از حوزه‌ها برای تولید محصولات نیازمحور و پیوند دادن خود به زندگی مردم دچار چالش هستند، اما حوزه سلامت و توان‌بخشی از آن دست حوزه هایی به شمار می‌رود که به زندگی مردم وابستگی دارد.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری با بیان این‌که ایران طی پنج دهه اخیر در حوزه های سلامت، درمان و پزشکی از کشورهای سرآمد به شمار می‌رود، ادامه داد: با توجه به تغییر نسل دانشگاه‌ها، رشد نیروی انسانی توانمند و دانش آموخته و تحولات بازار، فرصتی به وجود آمده است که شاهد تحولات جدی، به ویژه با همکاری‌های میان‌رشته‌ای در حوزه سلامت و توان‌بخشی باشیم. در دانشگاه ها و پژوهشگاه‌ها و خصوصا دانشگاه‌های فنی-مهندسی، دانشجویانی هستند که مایلند محصولی تحول آفرین و همگرا در تعامل با سایر رشته‌ها را رقم بزنند. آماده‌ایم تا از این جنس همکاری‌ها و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای شکل‌گیری این تعاملات، حمایت کنیم.

رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به این‌که ظرفیت‌های بسیار گسترده در حوزه تولید محصولات میان‌رشته‌ای و مبتنی بر فناوری‌های همگرا وجود دارد، افزود: بهترین تحولات را می‌توان محصول همکاری و تعامل استادان و دانشجویان رشته های فنی-مهندسی و سلامت دانست.

دهقانی افزود: ایجاد این مراکز نوآوری و هم آفرینی یک فرصت ویژه است که به طور خاص در حوزه توانبخشی بیش‌تر اهمیت و جلوه پیدا می‌کند.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری ضمن قدردانی از کسانی که در راه‌اندازی این مرکز نقش‌آفرین بوده‌اند، تأکید کرد: باید دقت داشته باشیم این مرکز نوآوری و اقداماتش به همین فضا محدود نشود و می‌بایست این مرکز به نقطه آغاز هم‌رسانی و پیوند خلاقیت‌ها برای رشد و شکوفایی ایده ها تبدیل شود. این مرکز نوآوری، فضایی برای ایده‌های نوآورانه و هم‌رسانی افراد خلاق، صاحب ایده و فناور است که به مأمنی برای پرورش و رشد ایده‌های نوآورانه تبدیل شده است، اما برای تبدیل ایده‌های نوآورانه به محصول و شکوفایی تا مرحله کارگاهی و آزمایشگاهی، نیازمند مرکزی جامع و توانمند برای گردهم آوری ایده‌ها و رشد آنها در ابعاد کارگاهی، آزمایشگاهی و نیمه صنعتی هستیم.

ایجاد مرکز آفرینش ملی در حوزه مغز

دهقانی، ضرورت ایجاد مراکز آفرینش ملی فناوری یا نشنال‌لب در حوزه محصولات دانش‌بنیان از جمله حوزه سلامت و توان‌بخشی را مورد تاکید قرار داد و افزود: با افتتاح و توسعه فاز بعدی این مرکز نوآوری، ظرفیت‌های لازم برای توسعه محصولات نیازمحور و رسیدن به ابعاد نیمه صنعتی، فراهم خواهد شد.

وی با اشاره به برنامه معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری برای ایجاد شش مرکز آفرینش ملی یا نشنال لب در حوزه فناوری‌های پیشرفته و راهبردی از جمله فناوری‌ مغز عنوان کرد: معاونت علمی برای ایجاد نشنال لب در حوزه فناوری‌های راهبردی آمادگی دارد و مرکز آفرینش ملی فناوری یا نشنال لب در حوزه مغز تا پایان این دولت به بهره‌برداری خواهد رسید.

دهقانی افزود: مرکز ملی آفرینش فناوری‌های مغز، یکی از مراکز اثرگذار و مهم آفرینش و هم آفرینی فناوری خواهد بود که دانشگاه علوم پزشکی با توجه به سابقه خوب، بهره‌مندی از استادان بنام و ظرفیت‌های بالقوه زیرساختی و سرمایه‌های انسانی خود، می‌تواند گزینه خوبی برای راه اندازی این مرکز آفرینش ملی در حوزه فناوری‌های مغز باشد.