اولین مرکز نوآوری کاتالیست کشور در دانشگاه صنعتی امیرکبیر آغاز به کار کرد
اولین مرکز نوآوری کاتالیست کشور در دانشگاه صنعتی امیرکبیر آغاز به کار کرد
اولین مرکز نوآوری و فناوری کاتالیست کشور امروز یکشنبه ۲۰ اسفند ماه با حضور معاون وزیر نفت و رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر در این دانشگاه گشایش یافت.

به گزارش گروه زیست‌بوم فناوری و نوآوری تیکنا، اولین مرکز نوآوری و فناوری کاتالیست کشور در صنعت نفت و گاز در دانشکده شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با حضور علیرضا رهایی، سرپرست دانشگاه صنعتی امیرکبیر، مرتضی شاهمیرزایی، معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی و مجید عبدوس، رییس دانشکده شیمی و به همت شرکت‌ دانش بنیان سروینو، فعال در حوزه تولید و صادرات کاتالیست، آغاز به کار کرد.

نخستین مرکز نوآوری و فناوری میان رشته‌ای صنعت کاتالیست با همکاری دانشگاه صنعتی امیرکبیر در مساحتی حدود ۲۰۰ مترمربع در یکی از ساختمان‌های دانشکده شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر تجهیز و آماده پذیرش تیم‌های دانشگاهی و استارتاپ‌ها در رشته‌های مهندسی و مدیریتی می‌شود.

کاتالیست یکی از صنایع استراتژیک و پیشرفته است و شرکت دانش‌ بنیان سروینو طی یک دهه گذشته دستاوردهای درخشانی برای کشور به ارمغان آورده و ضمن خودکفایی و رفع نیاز داخل، صادرات محصولات پیشرفته و فوق تخصصی کاتالیست را داشته است.

این شرکت دانش بنیان، تولیدکننده و صادرکننده انواع کاتالیست‌های مورد استفاده در صنایع پتروشیمی، پالایش نفت و فولاد بوده است.

تولید کاتالیست‌های استراتژیک در سایه همکاری دانشگاه و صنعت

رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به راه اندازی اولین مرکز نوآوری کاتالیست در این دانشگاه ابراز امیدواری کرد که همکاری دانشگاه و صنعت منشا تحول در حوزه تولید کاتالیست‌ها شود.

رهایی در مراسم افتتاح مرکز نوآوری و فناوری کاتالیست در دانشکده شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: امروز اتفاق مبارکی رخ داد و مرکز نوآوری به همت یکی از شرکت‌های دانش بنیان با همکاری دانشگاه صنعتی امیرکبیر افتتاح شد.

وی افزود: تعداد زیادی از کاتالیست‌هایی که می تواند منشا تولیدات مهم در صنایع پتروشیمی باشد؛ از سوی این فناوران تولید شده است. این مرکز با توجه به دستاوردهای دانشی که دارد، می تواند تحول آفرینی در صنایع پتروشیمی و صنایع وابسته به آن ایجاد کند.

رهایی خاطرنشان کرد: امیدوارم همکاری صنعت، دانشگاه و بخش خصوصی منشا تحول در حوزه کاتالیست که از حوزه‌های استراتژیک در صنایع پتروشیمی ایجاد کند.

مرتضی شاهمیرزایی معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز در این مراسم با بیان اینکه امروز یک روز ماندگار است، اظهار داشت: صنعتگران و دانشگاهیان بیش از گذشته با یکدیگر متحد شده‌اند تا سریع‌تر به تولید محصولات فناورانه بپردازیم.

وی با اشاره به زمینه‌های فعالیت این مرکز در حوزه کاتالیست، افزود: برخی از این محصولات به مدت ۱۰۰ سال وارداتی بوده است و همتی که در میان جوانان وجود دارد، با در کنار هم قرار گرفتن ظرفیت‌های دانشگاه، صنعت و پژوهش، شبکه منسجمی ایجاد شد تا این محصولات را در داخل کشور به تولید برسانند.