امتحانات نهایی امسال ۴۰ درصد تاثیر قطعی در کنکور دارد/آماده برگزاری ایمن آزمون‌ها هستیم
امتحانات نهایی امسال ۴۰ درصد تاثیر قطعی در کنکور دارد/آماده برگزاری ایمن آزمون‌ها هستیم
سرپرست وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه امتحانات نهایی امسال ۴۰ درصد تاثیر قطعی در کنکور دارد، گفت: برای جلوگیری از شائبه لو رفتن سوالات امتحانات نهایی، در زمان توزیع سوالات بین داوطلبان، آن را منتشر می کنیم.

به گزارش گروه سیاست و حکمرانی تیکنا، رضامراد صحرایی روز دوشنبه در حاشیه نشست هم‌اندیشی استانداران سراسر کشور در جمع خبرنگاران گفت: بیش از چهار هزار حوزه‌های امتحانی در سراسر کشور وجود دارد و دستورالعملی برای تجمیع حوزه‌ها داده شده زیرا در زمان برگزاری کنکور سراسری در مجموع حدود هزار و ۷۰۰ حوزه آزمون داریم.

وی با بیان اینکه ۱۱ امتحان در بازه زمانی ۲۵ روزه برگزار می شود، اظهار داشت: به شوراهای تامین استان‌ها اجازه داده شده است که متناسب با شرایط جغرافیایی استان خودشان تصمیم بگیرند.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش بیان کرد: آنچه مهم است، اینکه ما همه تلاشمان را خواهیم کرد که هم داوطلبان راحت باشند و هم آزمون در استاندارد خودش برگزار شود.

صحرایی جلسه امروز استانداران را بسیار خوب توصیف کرد و گفت: روسای شورای آموزش و پرورش استان‌ها یا همان استانداران به اتفاق مدیران کل در جلسه حضور داشتند و هدف از جلسه هماهنگی، همدلی و آماده شدن برای رویداد مهم امتحانات نهایی بود.

وی با بیان اینکه امتحانات نهایی امسال ۴۰ درصد تاثیر قطعی در کنکور دارد، درباره موضوع ایمنی آزمون گفت: درباره ایمنی آزمون و هماهنگی میان ارکان برگزار کننده گفت‌وگوهای لازم انجام شد؛ آنچه که واضح است، اینکه همه آماده انجام این تحول هستند.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش افزود: خانواده‌ها باید اطمینان حاصل کنند که ما به عنوان خدمتگزاران آنها برنامه‌ریزی می‌کنیم که فرایند آموزش یک فرایند پیوسته باشد و به یک سنجش اثرگذار و قابل اتکا و ارزشمند منتهی می‌شود که این اتفاق افتاده است. سرتاسر کشور از سی‌ و یکم اردیبهشت وارد امتحانات نهایی می‌شوند.

صحرایی خاطرنشان کرد: از این بابت خرسندیم که آموزش و پرورش آموزش کلاسی و امتحاناتش کاملا به هم پیوند می‌خورند کتاب‌ها، معلمان و امتحانات در این فرآیند قرار بگیرند که نتیجه نهایی آن یادگیری عمیق و کاربردی خواهد بود.

وی ادامه داد: مهم این است که در این زمان اهمیت این تحول در آموزش و پرورش و کار بزرگی که اتفاق افتاده است را درک کنیم.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش درباره امنیت آزمون گفت: مسئله امنیت آزمون از مهمترین مسائل ما است جلسه امروز و جلسات پیشین هم حول این موضوع بود که چگونه می توانیم امنیت آزمون را تضمین کنیم. آنچه مسلم است اینکه امتحانات در ایمنی کامل هم طراحی می‌شوند و همه به دست داوطلبان می‌رسند.

صحرایی تصریح کرد: اتفاقی که به طور طبیعی می‌افتد و آن این است که وقتی سوال از مخزن تحویل داوطلب داده می‌شود، بعد از آن منتشر می‌شود.

وی عنوان کرد: ما برای اینکه جلوی شائبه لو رفتن امتحانات نهایی را بگیریم همان زمانی که سوال را به داوطلب می‌دهیم چون حداقل یک ربع بیشتر در حوزه امتحانی بسته شده است خودمان سوالات را منتشر می‌کنیم و به این شایعه که سوال رو لو رفته است پایان می‌دهیم؛ انتشار سوال بعد از باز شدن مخزن امری کاملا طبیعی است و انشاالله خودمان این کار را انجام می‌دهیم.