افزایش ۳ برابری صادرات نظامی ایران
افزایش ۳ برابری صادرات نظامی ایران
سخنگوی وزارت دفاع گفت: زمانی وارد کننده اصلی محصولات نظامی بودیم اما سال گذشته صادرات محصولات نظامی سه برابر شده است.

به گزارش گروه سیاست و حکمرانی تیکنا، سردار رضا طلائی نیک امروز در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه کرمانشاه با اشاره به اینکه کرمانشاه همواره محور مقاومت غرب کشور بوده است اظهار داشت: یکی از استان کرمانشاه از استان‌های میزبان اصلی زائران عتبات عالیات است و همکاران ما در وزارت دفاع در مراکز بین راهی به خدمات رسانی و پشتیبانی می‌‌پردازند.

**دفاع مقتدرانه‌‌ ملت ایران به رهبری امام(ره) ‌در پیروزی انقلاب

وی عنوان کرد: فردا سالروز ۲۸ مرداد کودتای ننگینی است که ۷۰ سال قبل با توصیه مشترک آمریکا و انگلیس رخ داد و از ۷۰ سال پیش تاکنون براساس مستندات تاریخی استبداد در ایران تشکیل شد، وابستگی به استکبار شدت گرفت و ۲۵ سال دوره رژیم طاغوت پهلوی استمرار پیدا کرد.

طلائی‌نیک گفت: کودتای ۲۸ مرداد یک تجربه تاریخی بود اما شما مردم انقلابی در ۴۵ سال قبل ریشه استبداد را کندید و زمینه سلطه استکبار در این کشور خشکانده شد.

وی با اشاره به اینکه یکی از موضوعاتی که ما در ۴۵ سال گذشته داشتیم رسالت و مسئله دفاع بوده است افزود: دفاع مقتدرانه‌ای که ملت ایران به رهبری امام(ره) و خلف صالح ایشان مقام معظم رهبری  انجام دادند دفاع قدرتمند و پیروزمندانه‌ای بود.

**اهمیت دفاع در دوران مختلف تا‌ریخ

معاون وزیر دفاع گفت: دفاع در همه زمان‌ها و تاریخ و برای همه انسان‌ها موضوعیت دارد و همه باید از سه جهت امکان دفاعی داشته باشند.

وی با اشاره به دفاع غیرنظامی عنوان کرد: زندگی انسان در طبیعت شکل می‌گیرد و در طبیعت پدیده‌های مخل حیات و امنیت جانی انسان وجود دارد و از آلایندگی‌ها و میکروب‌های گوناگون تا حوادث طبیعی امنیت انسان را به خطر می‌اندازد.

طلائی‌نیک گفت: در قرن‌ها و به ویژه دهه‌های اخیر با دستکاری در ساز و کارهای طبیعت تلاش شده از ظرفیت طبیعت بری ایجاد خطر نسبت به زندگی انسان‌ها استفاده شود به طوری که امروز جنگ زیستی پدیده رایجی است.

وی با بیان اینکه دومین علتی که دفاع در زندگی انسان موضوعیت دارد ماهیت زندگی انسانی است افزود: خداوند ما را آفرید که در این دنیا تمرین رستگاری داشته باشیم؛ دنیا محل گذر است و آزمون‌هایی برای انسان پیش‌بینی شده که چنانچه در این امتحانات سربلند شویم زندگی اصلی و دائمی سرای آخرت است.

سخنگوی وزارت دفاع با اشاره به اینکه در این تمرین نیروهای شیطانی در مقابل انسان قرار گرفته‌اند گفت: از زمان آدم و حوا هابیل و قابیل در نزاع قرار گرفتند و نفس درونی و شیاطین درونی و بیرونی زمینه تحقیر انسان را فراهم می‌کنند بنابراین انسان نیاز به دفاع دارد.

**آمریکا سرسلسله شیاطین دنیاست

طلائی‌نیک افزود: امام(ره) فرمودند شیطان بزرگ آمریکاست و مقام معظم رهبری نیز فرمودند هر چه فریاد دارید بر سر آمریکا باید کشید زیرا آمریکا سر سلسله شیاطین دنیا است؛ لذا به طور طبیعی هر جایی که نظام سلطه می‌خواهد ظلم و ستم و تجاوز کند که این خصلت نظام شیطانی است، در مقابل آن باید قدرت دفاع داشت.

وی با اشاره به اینکه سومین دلیل اهمیت دفاع را نیاز روانی و اجتماعی عنوان کرد و گفت: انسان از بدون تولد و کودکی اگر امنیت روانی، روحی، خانوادگی و اجتماعی نداشته باشد قادر به انجام امور روزانه نیست؛ بنابراین امنیت یک نیاز طبیعی است.

**اهمیت دفاع و امنیت برای جامعه اسلامی

طلائی‌نیک با بیان اینکه دفاع و امنیت برای جامعه اسلامی، ملت انقلابی و نظام مقدس ما از چهار جهت اهمیت بیشتری دارد بیان کرد: اول اینکه ما تکلیف دینی داریم و به عنوان یک مسلمان و مومن جایی اگر جامعه اسلامی در مخاطره قرار گیرد وجوب شرعی برای دفاع داریم.

وی با اشاره به اینکه امروز جهاد در فرهنگ بسیجی، نیروهای مسلح و نظام سربازی برخاسته از تکلیف دینی، نهادینه شده است گفت: جهاد برای اسلام عزت می‌آورد.

طلائی‌نیک گفت: دومین دلیلی که ما باید به دفاع اهمیت بیشتری دهیم این است که ما انقلابی را به ثمر نشاندیم و نظامی را تأسیس کردیم که تمام منفعت طلبان و افرادی که به دنبال تجاوز، ظلم و زورمداری هستند از این انقلاب و نظام ناراحت هستند و صدها توطئه و فتنه از قبل از انقلاب شروع شد و نتوانستیم جلوی پیروزی انقلاب را بگیرند و ده‌ها فتنه را انجام دادند اما نظام پا گرفت و قوی هم شد.

**مردم در مقابل باطل ساکت نمی‌نشینند

وی با اشاره به اینکه این نظام نیاز به دفاع دارد زیرا یک نظام دینی و انقلاب مردمی است افزود: جمهوریت و اسلامیت نظام امروز پرچم دار آزادی و استقلال‌خواهی و پرچمدار حق در دنیا شده است و مردم در مقابل باطل ساکت نمی‌نشینند.

سخنگوی وزارت دفاع بیان کرد: باطل همیشه در مقابل حق بوده و امروز جبهه حق در دنیا با محور ملت ایران است و ما برای تداوم انقلاب و حفظ نظام نیاز به قدرت دفاعی داریم.

وی با اشاره به سومین دلیل برای داشتن دفاع قوی گفت: تجربه ایران نباید فراموش شود و عبرت گرفتن از تجربه‌ها سبب می‌شود تجربه‌های تلخ تکرار نشود و تجربه‌های شیرین تکرار شود.

**باید قدرت دفاعی کشور را برا‌ی مقابله با تهدید حفظ کنیم

طلائی‌نیک با بیان اینکه در حدود ۲۰۰ سال گذشته ایران در ادوار مختلف تاریخی به اندازه کل سرزمین ایران از ایران ما جدا شد عنوان کرد: هر جا قدرت دفاعی تضعیف شد، دولت و حکومت در دفاع کم‌کاری کرد و به مردم و ملت اجازه ندادند با روح دفاعی در مقابل دشمن بایستند، ما آسیب دیدیم.

معاون وزیر دفاع با اشاره به اینکه تجربه به ما می‌گوید باید قدرت دفاعی در حد نیاز و مقابله با تهدید حفظ کرد گفت: افتخار می‌کنیم که ایرانی‌ترین دولت بر مبنای اسلامیت دولت بعد از انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران بوده است.

**به قدرت برتر منطقه‌ای رسیده‌ایم

وی با بیان اینکه هیچ حکومتی به اندازه جمهوری اسلامی ایران از ایران دفاع نکرده است افزود: خناس‌هایی که به اسم ملی‌گرایی می‌خواهند مردم و نظام را در مقابل ملیت قرار دهند اینگونه نیست و بهترین و قوی‌ترین دفاع متعلق به جمهوری اسلامی ایران است که با وجود هشت سال جنگ تحمیلی و اتحاد ۲۰۸ کشور علیه ایران یک سانتی‌متر از خاک ایران واگذار نشد و اکنون بعد از ۴۵ سال به قدرت برتر منطقه‌ای رسیده است.

طلائی‌نیک با اشاره به اینکه آخرین دلیل که باید قدرت قوی دفاعی داشته باشیم تحولات منطقه است بیان کرد: غربی‌ها می‌گویند قرن ۲۱ قرن آسیا و مرکز تحولات آسیا خاورمیانه است و اینجا قلب دنیا است و یکی از نظریه پردازان غربی که سردبیر نشریه معتبری است می‌گوید ایران برنده تحولات منطقه خاورمیانه است.

**حفظ اقتدار کشور منوط به حفظ قدرت دفاعی است

وی با بیان اینکه اگر بخواهیم پیش برویم باید قدرت دفاعی را حفظ کنیم گفت: دلیل موفقیت ما این است که دفاع ایرانی و عاشورایی و فرهنگ شهادت طلبی و نیروهای مسلح ولایی داشتیم و به وصیت شهدا مبنی بر ولایت مداری عمل کردیم و دلیل قوی شدن از نظر نظامی و دفاعی این بود که دفاع مردمی داشتیم و امروز ده‌ها میلیون بسیج پشتوانه نیروهای مسلح است.

طلائی‌نیک با اشاره به اینکه در دفاع مقدس تعداد بسیجیان چندین برابر نیروهای مسلح بود افزود: دلیل موفقیت ما این بود که دفاع دانش بنیان داشتیم و تدابیر نظامی و خلاقیت فرماندهان در کنار دستاوردهای دفاعی دفاع مقدس قرار گرفت.

**بیش از ۹۰ درصد تسلیحات دفاعی تولید داخل است

سخنگوی وزارت دفاع با اشاره به اینکه ۳۱ مرداد ماه روز صنعت دفاعی است گفت: در صنعت دفاعی قبل از انقلاب ۹۰ درصد تسلیحات و تجهیزات ما وارداتی و وابسته به چند کشور اصلی بود اما اکنون بیش از ۹۰ درصد سلاح‌های بسیار پیشرفته‌تر از گذشته توسط فرزندان ملت ساخته می‌شود و ۹۰ درصد ‌وابستگی به ۹۰ درصد خوداتکایی تبدیل شده است.

وی بیان کرد: زمانی می‌گفتیم ما می‌توانیم اما اکنون می‌گوییم ما توانستیم با وجود تحریم به صورت جهشی بین دانشگاه و صنعت ارتباط برقرار کنیم و ۹۵ درصد تحقیقاتی که با کمک دانشگاه‌ها انجام می‌شود به محصول تبدیل می‌شود.

**۸۰۰ سامانه دفاعی توسط صنعت دفاعی داخلی تولید می‌شود

طلائی‌نیک گفت: قبل از انقلاب ۳۱ محصول نظامی تولید داخلی داشتیم اما اکنون بیش از ۸۰ سامانه دفاعی توسط صنعت دفاعی داخلی تولید می‌شود و هر سامانه دفاعی زیرسامانه‌هایی دارد.

وی با اشاره به توانایی صادرات تجهیزات نظامی به سایر کشورها عنوان کرد: زمانی وارد کننده اصلی محصولات نظامی بودیم اما سال گذشته صادرات محصولات نظامی سه برابر شد ‌و بیش از ۲۸ مذاکره و بازدید توسط تیم‌های خارجی و کشورهای متقاضی، از صنعت دفاعی ما انجام شد.

سخنگوی وزارت دفاع گفت: هرچند این کشورها درگیر هیچ جنگی نیستند اما چون احتمال تهدید را می‌دهند خریداری می‌کنند و اعتقاد دارند پیشرفته‌ترین سلاح‌ها در اختیار کشورهای مشخصی قرار دارد و ایران یکی از ۱۰ کشور برتر دنیا در صنعت دفاعی است.

**تولید ۲۰۰۰ محصول غیرنظامی توسط وزارت دفاع 

وی با اشاره به قابلیت‌های غیرنظامی صنعت دفاعی کشور گفت: ۲۰۰۰ محصول غیرنظامی در حوزه خودرویی، امدادی، پزشکی، لیزر، فضایی، دارویی، زیستی، انرژی، معدن، نانو، مهندسی و صنعت سایبری دانشی را به دست آوردیم و آماده هستیم در اختیار بخش غیرنظامی قرار دهیم.

طلائی‌نیک با بیان اینکه اگر بخواهیم اقتصاد بارور شود باید ارتباط نزدیک‌تری بین بخش نظامی و غیرنظامی برقرار شود افزود: از دولت خدمتگزار سیزدهم تشکر می‌کنم که در لایحه برنامه هفتم حکمی را آورده و مجلس نیز تصویب کرد و بر این اساس سپاه ویژه‌ای را تشکیل خواهیم داد و پیوندهای نزدیکتری بین صنعت نظامی و غیرنظامی برقرار خواهیم کرد تا صنعت اقتصاد کشور بارورتر شود.

**هوشمندسازی با دفاع ترکیبی قدرت نرم و سخت

سخنگوی وزارت دفاع گفت: امروز دفاع نیاز به ایمان و فناوری‌های پیشرفته و هوشمندسازی با دفاع ترکیبی قدرت نرم و سخت دارد به این معنی که هم ملت و دولت هوشمند در عرصه سیاسی و اقتصادی و هم نیروهای مسلح هوشمند نیاز داریم.

وی با اشاره به پیشرفت‌های بی نظیر کشور در عرصه موشکی، پدافند هوایی، رزم دریایی، زمینی و پهبادی و سلاح های انفرادی عنوان کرد: امروز دنیا از قدرت پهپادی متعجب شده و ۲۴ ساعته می‌تواند پرواز کند و رادار گریز است و انواع قابلیت‌های پهپادی در صنعت دفاعی وجود دارد.

طلائی‌نیک با بیان اینکه در زمینه رزم الکترونیکی دو برابر سال گذشته محصول تولید شده است گفت: موشک‌های بالستیک قاسم، عماد و انواع موشک‌ها دیگر به صورت خانواده تولید می‌شوند و می‌توانند با قابلیت‌های بیشتری عمل کنند.

**تلاش برای تولید موشک‌های کروز فراصوت

وی افزود: در حال حرکت به سمت تولید موشک‌های کروز فراصوت هستیم و این ابتکار بسیار جدیدی است و قدرت عملیاتی و دفاعی ما را افزایش خواهد داد.

معاون وزیر دفاع با اشاره به اینکه در گام دوم انقلاب قرار گرفتیم و وزارت دفاع جوانان و نخبگان را در اولویت قرار داده است عنوان کرد: ما در جهت حاکمیت ارزش‌ها، بصیرت، هوشمندی، اشتغال و معیشت جامعه نقش پشتیبانی را دنبا ل می‌کنیم و تعامل و وحدت را مدنظر داریم.

وی با اشاره به اینکه دشمن امروز چهار هدف را دنبال می‌کند افزود: دشمن می‌خواهد هویت اسلامی و انقلابی ما را تضعیف کند، امنیت ما را مخدوش کند و معیشت مردم را تضعیف کند.

**هدفگذاری ۲ برابری در تولیدات صنعت دفاعی

طلائی‌نیک بیان کرد: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند ما امسال نزدیک به دو برابر سال گذشته در صنعت و تولید نظامی و غیرنظامی در وزارت دفاع هدفگذاری کردیم.

وی گفت: آنچه دشمن از جنگ شناختی، آشوب‌های داخلی و فضای مجازی دنبال می‌کند می‌داند بی‌نتیجه است و خوشان اذعان دارند این نظام از بین رفتنی نیست زیرا این ملت رهبر و تجربه انقلابی و سرمایه‌ای به نام شهدا دارند اما این اقدامات سرعت پیشرفت را در حوزه‌های مختلف می‌گیرد وگرنه هیچ تغییری نمی‌توانند ایجاد کنند.

طلائی‌نیک افزود: در حمله نخست به شاهچراغ دستگیری تروریست‌ها چند روز طول کشید اما در حمله اخیر تمام شبکه داعش از دست رفته که می‌خواهد خودی نشان دهد در کمتر از ۴۸ ساعت دستگیر شد و این قدرت امنیتی کشور را نشان می‌دهد.

انتهای پیام/