افزایش ظرفیت تولید کاغذ ایرانی تا ۵۰ هزار تن/ کارخانه چوب و کاغذ مازندران حیات دوباره یافت
افزایش ظرفیت تولید کاغذ ایرانی تا ۵۰ هزار تن/ کارخانه چوب و کاغذ مازندران حیات دوباره یافت

به گزارش تیکنا، امید نیک‌نژاد، مدیرعامل شرکت چوب و کاغذ مازندران در گفت‌وگویی در ساری با بیان اینکه کارخانه چوب و کاغذ مازندران صنعت ملی در جغرافیای استان مازندران است که تولید کاغذ چاپ و تحریر عمده را ‌به عهده دارد، اظهار داشت: شرکت چوب و کاغذ در ادوار مختلف با چالش‌های متعدد روبه‌رو بود، […]

به گزارش تیکنا، امید نیک‌نژاد، مدیرعامل شرکت چوب و کاغذ مازندران در گفت‌وگویی در ساری با بیان اینکه کارخانه چوب و کاغذ مازندران صنعت ملی در جغرافیای استان مازندران است که تولید کاغذ چاپ و تحریر عمده را ‌به عهده دارد، اظهار داشت: شرکت چوب و کاغذ در ادوار مختلف با چالش‌های متعدد روبه‌رو بود، اما امسال و در سال “رشد تولید” افزایش تولید تا ۵۰ هزار تن را دنبال می‌کنیم.

وی با بیان اینکه ظرفیت تولید کارخانه چوب و کاغذ مازندران ۱۲۵ هزار تن‌ در سال است، افزود: تولید ۵۰ هزار تن کاغذ چاپ تحریر را امسال در برنامه داریم و برنامه‌ریزی لازم برای این مهم صورت گرفته است.

نیک‌نژاد خواستار تامین انرژی لازم برای تولید با استقرار توربو ژنراتور در شرکت صنایع چوب و کاغذ شد و ادامه داد: توربو ژنراتور هزینه ۴۰۰ تا ۶۰۰ میلیارد تومانی دارد که در استقرار نیروگاه که در مدت دو سال بازدهی دارد خواستار مساعدت ویژه هستیم.

مدیرعامل چوب و کاغذ مازندران با بیان اینکه در بحث تولید مقوا کارخانجات متعدد در تولید مقوا وجود دارد، تصریح کرد:‌ در تولید کاغذ چاپ و تحریر تنها تولید‌کننده کاغذ کشور هستیم و با توجه به تاکیداتی که  مقام معظم رهبری درباره‌ خودکفایی کاغذ داشتند برای تامین کاغذ مراکز آموزشی و علمی به صورت ویژه تلاش شد.

وی با بیان اینکه کاغذ ایرانی توسط متخصصان چوب و کاغذ مازندران تولید شد، تصریح کرد: سال ۹۹، ۳ هزار تن کاغذ کتب مدارس در کشور تولید شد و این میزان را به ۷ هزار و ۲۰۰ تن در سال ۱۴۰۰ رساندیم و در ‌سال ۱۴۰۱ نیز تولید به ۳۸ هزار و ۵۰۰ تن رسید که با تلاش همه‌جانبه متخصصان ایرانی رشد چند درصدی داشت.

نیک‌نژاد خودباوری در تولید کاغذ ایرانی را پیوست تاثیرگذار دست‌اندرکاران تولید دانست و با بیان اینکه ‌سال گذشته با تاکید بر تولید حداکثری، کاغذ قابل استفاده مورد توجه قرار گرفت، افزود: در سالیان گذشته به دلیل ارز ارزان از کاغذ ایرانی حمایتی نمی‌شد و اینکه ظرفیت تولید داشته باشیم و به دنبال واردات برویم پسندیده نیست که با حمایت دولت سیزدهم افزایش تولید را در این کارخانه محقق کردیم و به نوعی به ادامه حیات امیدوار شدیم.

مدیرعامل شرکت چوب و کاغذ مازندران ادامه داد: در سالیان گذشته به دلیل حمایت نکردن آموزش و پرورش، کاغذ مازندران‌ تنها در سال ۹۲ که مشکل تامین چوب نداشتیم تولید شد که معادل تولید ۱۷ هزار و ۵۰۰ تنی بود اما در ‌سال گذشته قراردادی که با وزارت آموزش و پرورش داشتیم در شرایطی که عملا اعتماد به مازندران کم بود قرارداد ۳۰ هزار تنی تولید کاغذ را منعقد کردیم و کاغذ ایرانی تولید شد.

این مسئول تولید کاغذ با کیفیت را ‌از دستاوردهای چوب و کاغذ مازندران اعلام ‌کرد و گفت: این میزان تولید به غیر از ۱۵ میلیون کاغذ نشر کتب کمک درسی است که در چرخه تولید قرار گرفت.‌۷۸۰ میلیارد تومان ارزش قرارداد منعقد شده تولید کاغذ با آموزش و پرورش بود.

مدیرعامل شرکت چوب و کاغذ مازندران همچنین گفت: ۴۳ هزار و ۲۵۰ تن انواع کاغذ در مازندران تولید شد که ظرفیت مازندران در خصوص تولید بالاست و درصدد بهره‌گیری بیشتر ظرفیت‌ها هستیم.

نیک‌نژاد همچنین تصریح کرد: از ۱۶ خرداد ‌سال ۱۴۰۱ تا شهریور ۱۴۰۱ با قطع برق صنایع روبه‌رو بودیم و با اختصاص ظرفیت تنها ۱۳ تا ۱۷ مگاوات برق که اختصاص می‌یافت با قطع برق مجبور بودیم دستگاه‌ها در خط تولید را خاموش کنیم که در نتیجه به دلیل عمل نکردن به موقع به تعهدات سفارش کاغذ از کشور عراق قرارداد تولید با این کشور را از دست دادیم.

مدیرعامل شرکت چوب و کاغذ مازندران قطع گاز در بازه زمانی ۳ ماهه را یکی دیگر از مشکلات کارخانه چوب و کاغذ دانست و گفت: از ۲ دی تا اسفند ماه نیز قطعی گاز داشتیم که سبب ضرر اقتصادی شد.ما امسال ضرر ۳۶۰ میلیارد تومان داشتیم که تقاضا داریم در این خصوص مساعدت شود.

به گفته نیک‌نژاد ۲ هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان گردش فروش کاغذ در سال ۱۴۰۱ بود که مازوت‌سوزی به جای استفاده از سوخت گاز نیز در کیفیت محصولات تاثیر منفی داشت.

وی خاطرنشان کرد: مواد شیمیایی خارجی و دستگاه‌های تحریر خارجی سبب می‌شود تولید کاغذ تحریر مشکل باشد و اگر کارخانه مازندران از مدار تولید خارج شود در شرایطی که ارز قابل فراهم کردن نیست با التهابات بسیاری روبه‌رو می‌شویم.

انتهای پیام/