اعلام آمادگی بیش از ۸۰ استارت‌آپ و شرکت فناور برای حضور در نمایشگاه صنعت پست
اعلام آمادگی بیش از ۸۰ استارت‌آپ و شرکت فناور برای حضور در نمایشگاه صنعت پست

به گزارش خبرنگار گروه فناوری اطلاعات تیکنا، محمود لیائی در نشست خبری نخستین همایش و نمایشگاه صنعت پست؛ تجارت الکترونیک، لجستیک هوشمند و صنایع وابسته که پیش از ظهر امروز در شرکت ملی پست برگزار شد، اظهار کرد: تا این لحظه بیش از ۴۰ شرکت برای حضور در نمایشگاه اعلام آمادگی کردند در مجموع در […]

به گزارش خبرنگار گروه فناوری اطلاعات تیکنا، محمود لیائی در نشست خبری نخستین همایش و نمایشگاه صنعت پست؛ تجارت الکترونیک، لجستیک هوشمند و صنایع وابسته که پیش از ظهر امروز در شرکت ملی پست برگزار شد، اظهار کرد: تا این لحظه بیش از ۴۰ شرکت برای حضور در نمایشگاه اعلام آمادگی کردند در مجموع در نمایشگاه بیش از ۸۰ شرکت نوآور و خلاق حضور خواهند داشت.

وی افزود: کارگروه ویژه‌ای برای استفاده از ظرفیت‌های استارت‌آپی در شرکت ملی پست تشکیل شده است و با استفاده از ابزار‌های قانونی تلاش می‌کنیم فرایند‌های قانونی برای تسهیل فعالیت استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان تسهیل کنیم. از طرفی شرکت ملی پست در کارگروه ویژه این شرکت در حوزه فعالیت‌های استارت‌آپی و دانش‌بنیان به طور مستمر در حال شناسایی توانمندی‌های پستی در زیست‌بوم است.

مدیرعامل شرکت ملی پست بیان کرد: یکی از اهداف اصلی نمایشگاه موضوع رتبه‌بندی همکاران پستی است اگرچه شاید نتوانیم از همه بازیگران شبکه پست در دوره نخست تقدیر کنیم و می‌کوشیم بستر توسعه شبکه پستی را با ظرفیت‌های بخش خصوصی فراهم کنیم و قطعا در سال آینده این نمایشگاه هرچه باشکوه‌تر برگزار می‌شود.

لیائی عنوان کرد: باتوجه به ریسک‌های موجود برای اولین دوره نمایشگاه صنعت پست عنوان بین‌المللی را انتخاب نکردیم. البته برای نمایندگان اتحادیه جهانی پست جهت بازدید از نمایشگاه دعوتنامه ارسال شده و خدمات ویژه‌ای به استارت‌آپ‌های که قصد بین‌المللی دارند ارائه می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در این نمایشگاه به حضور مردم توجه شده و طبق هماهنگی لازم مردم و دانش‌آموزان می‌توانند با حضور در نمایشگاه از نزدیک با ظرفیت‌های پستی کشور آشنا شوند. بنا داریم با استفاده از اصحاب رسانه ارتباط مردم و صنعت پست را پررنگ‌تر کنیم. طبق اساسنامه شرکت ملی پست این شرکت پیشگام حوزه تجارت الکترونیک است و قصد داریم مردم را با نقش شرکت ملی پست در رونق صنعت تجارت الکترونیک آشنا کنیم.

معاون وزیر ارتباطات ادامه داد: بخشی از این نمایشگاه به محتوای ویدئویی و تصویری اختصاص دارد و در این نمایشگاه ویدئو‌های ویژه‌ای در خصوص تاریخچه صنعت پست نمایش داده می‌شود و بازدیدکنندگان می‌توانند تاریخچه سیر تحول صنعت پست را مشاهده کنند. ایران از گذشته بسیار دور در صنعت پست فعالیت می‌کرده و به همین دلیل می‌خواهیم این سابقه را در نمایشگاه نمایش دهیم.

لیائی تاکید کرد: تلاش کرده‌ایم تعداد شرکت‌های پستی را از ۸۸ تا به ۱۰۰ شرکت در مرکز نوآوری شرکت ملی برسانیم و با برنامه‌های مختلف از شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق حمایت می‌کنیم. علاوه بر حضور شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌های عضو مرکز نوآوری شرکت ملی پست شرکت‌های فناور امکان حضور و بازدید از نمایشگاه را دارند و قطعا از ظرفیت‌های استارت‌آپی در برنامه‌های آتی شرکت پست استفاده می‌شود.

وی ادامه داد: آنچه باعث تاخیر در ارسال برخی از مرسولات پستی می‌کند انباشت برخی از کالاها به دلیل سیاست‌های خاص و شرایط خدمات دولتی است. از طرفی بخش قابل توجهی از مرسولات پستی به بسته‌های نیروی انتظامی اختصاص دارد و شرکت ملی پست نمی‌تواند به دلیل مسائل امنیتی به شماره تلفن دریافت‌کننده مرسوله دسترسی داشته و پیش از مراجعه پستچی به درب منزل افراد به آن‌ها اطلاع دهد.

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه علاوه بر این شرکت ملی پست سامانه‌های ویژه‌ای برای اطلاعات مردم از فرایند ارسال و دریافت مرسولات راه‌اندازی کرده است و در آینده نیز با همکاری دستگاه‌های مختلف اطلاعات دقیق‌تری از فرایند ارسال مرسولات را به فرستنده و گیرنده می‌دهیم، گفت: حداقل و حداکثر زمانی که طول می‌کوشد پست با استارت‌آپ‌ها و دانش‌بنیان‌ها برای ارائه خدمات پستی قرار ببندد یک هفته تا یک ماه است.

وی افزود: برخی همکاری‌ها نیازمند زیرساخت قانونی است و از همین رو شرکت ملی پست باید ابتدا فرآیند‌های قا‌نونی‌ را طی کرده و سپس خدمات معرفی شده از سوی آن شرکت دانش‌بنیان و استارت‌آپ را ارائه دهد. زیرساخت لازم برای استفاده عمومی از پهپادهای پستی در شبکه پستی از قبلی نقشه سه‌بعدی شهرها و سامانه‌های ناوبری وجود ندارد و از همین رو از سرویس در همه بخش‌های شبکه پستی استفاده نمی‌شود. ما برای اینکه واقعا دارای شبکه پستی هوشمند باشیم هنوز به زیرساخت‌های پیشرفته‌ای نیاز داریم.