اعطای جایزه ملی «پروفسور وقار» در بخش‌های دانش‌آموزی، دانشجویی و صنعت
اعطای جایزه ملی «پروفسور وقار» در بخش‌های دانش‌آموزی، دانشجویی و صنعت
دانشکده فنی متالورژی و مواد دانشکدگان فنی دانشگاه تهران، جشنواره اعطای جایزه ملی پروفسور «رامز وقار»، پدر دانش مهندسی متالورژی و مواد ایران را همزمان با روز مهندس پنجم اسفند ۱۴۰۲ برگزار می‌کند.

به گزارش گروه زیست بوم فناوری و نوآوری تیکنا، دانشکده فنی متالورژی و مواد دانشکدگان فنی دانشگاه تهران، جشنواره اعطای جایزه ملی پروفسور «رامز وقار»، پدر دانش مهندسی متالورژی و مواد ایران را همزمان با روز مهندس پنجم اسفند ۱۴۰۲ برگزار می‌کند.

در بخش دانش‌آموزی به بهترین رتبه کشوری کنکور سراسری ۱۴۰۲ پذیرفته‌شده در رشته مهندسی متالورژی و مواد این جایزه ملی اهدا می‌شود.

در بخش دانشجویی هم این جایزه به بهترین طرح پژوهشی در حوزه مهندسی متالورژی و مواد اعطا می‌شود که با اثرگذاری در صنعت که به تولید محصول جدید، توسعه فرآیند، کارآفرینی، تشکیل هسته دانش‌بنیان، صرفه‌جویی مالی/ انرژی با بهینه‌سازی منجر شده باشد.

جایزه ملی پروفسور وقار در بخش صنعت به بهترین طرح صنعتی در حوزه صنایع معدنی و فلزی با تائید مدیر تحقیق و توسعه با واحد پژوهش و فن‌آوری واحد صنعتی با بالاترین مقام اجرایی شرکت اعطا می‌شود.

بر اساس آئین‌نامه این رویداد، جایزه پروفسور وقار با هدف گرامی‌داشت نام و یاد پدر دانش مهندسی متالورژی و مواد ایران، زنده‌یاد مرحوم پروفسور «رامز وقار» و ارج نهادن به فعالیت‌های علمی، پژوهشی و صنعتی ایشان ایجاد شده است.

پروفسور وقار در طول حیات دانشگاهی خود پیشتاز فعالیت‌های پژوهشی و صنعتی در حوزه مهندسی متالورژی و مواد بوده و همکاری وثیقی با صنایع فعال معدنی و فلزی در این حوزه داشته است.

جایزه پروفسور وقار که با مشارکت صنایع معدنی و فلزی، خانواده پروفسور وقار، همکاران ایشان در دانشکده مهندسی متالورژی و مواد دانشکدگان فنی دانشگاه تهران و سایر علاقمندان خدمات ایشان به‌صورت سالانه برگزار می‌شود، در صدد تقویت بنیه پژوهشی و صنعتی دانش مهندسی متالورژی و مواد در کشور و انتخاب برترین‌های این حوزه در سه شاخه دانش‌آموزی، دانشجویی و صنعتی است.

هدف از اعطای جایزه پروفسور وقار، زنده نگه‌داشتن یاد دکتر وقار به‌ عنوان پدر دانش متالورژی و مواد ایران، تقدیر و تشویق برگزیدگان دانش‌آموزی، دانشجویی و صنعتی فعال در حوزه مهندسی متالورژی و مواد و تقویت ارتباطات دانشگاه‌ها (به‌ عنوان مرکز تربیت متخصصان) با صنعت متالورژی و مواد کشور است.

مهلت ارسال آثار از طریق وب‌سایت دانشکده مهندسی متالورژی و مواد تا ۲۰ بهمن‌ماه تعیین شده است.

علاقمندان برای شرکت در این جشنواره می‌توانند به سایت دانشکده مهندسی متالورژی و مواد دانشگاه تهران به نشانی https://meteng.ut.ac.ir/vagharprize مراجعه کنند.ش