اعطای جایزه «آبادینو» به بازیگرانِ فعال زیست بوم نوآوری و فناوری
اعطای جایزه «آبادینو» به بازیگرانِ فعال زیست بوم نوآوری و فناوری
هشتمین جلسه شورای راهبری برنامه ملی آبادیران با حضور جمعی از متولیان این برنامه در محل کمیته امداد امام خمینی(ره) برگزار شد.

به گزارش گروه زیست بوم فناوری و نوآوری تیکنا، برنامه آبادیران به همت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و با همکاری نهادهایی اعم از کمیته امداد امام خمینی (ره)، بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، سازمان بسیج دانشجویی، صندوق نوآوری و شکوفایی، بنیاد ملی نخبگان، بسیج سازندگی، بنیاد علوی، ستاد اجرایی فرمان امام(ره) و …. دغدغه محروم زدایی را در اکنون و امروز جامعه دنبال می‌کند اما آنچه این برنامه ملی را از دیگر برنامه های این چنینی، متمایز می کند، نگاه فناورانه به زدودن محرومیت ها و میدان دادن به اهالی فناور برای رفع این تنگناها است.

این برنامه ملی در اولین گام خود، اواخر خرداد ماه سال جاری، نمایشگاه آبادیران را در مصلی بزرگ امام خمینی تهران برگزار کرد. رویدادی ملی که توانست چیزی حدود ۳۰۰ شرکت دانش بنیان را با خود همراه کند و جریان‌ محرومیت‌زدایی را با تکیه بر زیست‌بوم نوآوری و فناوری کلید بزند.

در هشتمین جلسه شورای راهبری برنامه، نخست، مهندس شکری، دبیر نمایشگاه آبادیران، گزارشی در خصوص عملکرد سه ماه گذشته دبیرخانه برنامه ارائه و مجموعه این اقدامات را در چهار محور کلی دسته بندی کرد. نخست، تشکیل دبیرخانه دائمی برنامه ملی آبادیران در معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان، دوم پیگیری توافقات صورت گرفته در نمایشگاه، سوم برقراری ارتباط تلفنی با شرکت‌های حاضر در نمایشگاه و چهارم، جمع بندی نقاط قوت و ضعف برای بهبود نمایشگاه سال آینده.

موضوع دیگری که دستیار معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور در امر مردمی سازی در این جلسه طرح کرد به اقدام آینده این برنامه ملی اختصاص داشت که اعطای جایزه ملی آبادیران با عنوان «آبادینو» است. در این راستا، چند و چون این جایزه اعم از شاخص‌ها و معیارها برای اعطای جوائز، مخاطبان، نحوه برگزاری و نوع جوائز با متولیان و حاضران جلسه به بحث گذاشته شد.

شکری، هدف از اعطای این جایزه ملی را شناسایی و معرفی بهترین بازیگران زیست بوم نوآوری و فناوری در حوزه آبادانی ایران، توسعه و ترویج خدمات و راهکارهای برتر توسعه یافته در زمینه رفع محرومیت در کشور، ارتقای آگاهی جامعه نسبت به توانمندی های دانش بنیان‌ها در زمینه رفع مسائل و چالش های ملی، الگو سازی و ایجاد انگیزه برای بازیگران و شرکت های فعال و بهبود کیفیت زندگی ایرانیان از مسیر ایجاد بستری برای رفع مسائل و چالش های بومی به کمک راهکارهای فناورانه و نوآورانه عنوان کرد.

در بخش دیگری از این نشست، اکبری، مسئول برگزاری جایزه آبادیران به فرآیند اجرایی اعطای جایزه آبادینو پرداخت و این روند را به ترتیب طراحی و انشاء فراخوان، اطلاع رسانی و ثبت نام، ارزیابی و نهایتا اختتامیه و معرفی برگزیدگان اعلام کرد.

وی گفت:« مخاطبان این جایزه در چهار بخش «شرکت های دانش بنیان، خلاق و فناور»، «اساتید، نخبگان و پژوهشگران»، «مسئولیت اجتماعی (وقف فناورانه)» و «گروه ها و نهادهای مردمی و جهادی» خواهند بود.

اکبری افزود: «محورهای اصلی جایزه در بخش شرکت های دانش بنیان، خلاق و فناور شامل «فناوری های نرم آموزشی و خدماتی»، «ماشین‌آلات کوچک مقیاس»، «سلامت، بهداشت و توان‌بخشی»، «مسکن و زیرساخت» و «کشاورزی، دامپروری و شیلات است.»

وی در خصوص، معیارها و شاخص های مهم در بخش شرکت های دانش بنیان به مواردی همچون تعداد پروژه های اجرا شده در مناطق محروم، میزان اشتغال زایی مستقیم و غیرمستقیم در مناطق محروم و غیرمحروم، میزان سرمایه جذب شده در راستای اجرای پروژه های محرومیت زدایی، حضور در نمایشگاه آبادیران و …. اشاره کرد.

همچنین معیارها و شاخص ها مهم در بخش اساتید، نخبگان و پژوهشگران را مواردی همچون تعداد پایان نامه ها و مقاله های مرتبط، تشکیل هسته های مساله محور، تعداد طرح های تحقیقاتی، تعداد پروژه های انجام شده در مناطق محروم و … برشمرد.

شکری با بیان اینکه جایزه در نظر گرفته شده در پنج بخش اعم از «شرکت‌های دانش بنیان، خلاق و فناور»( در هر یک از پنج محور)، «اساتید»، «نخبگان»، «گروه ها و نهادهای مردمی» و «شرکت های بزرگ و سرمایه گذار» تخصیص خواهد یافت، گفت: «در بخش شرکت های دانش بنیان تنها شرکت هایی که رتبه اول را کسب می‌کنند و در بخش اساتید، نخبگان، گروه‌ها و نهادهای مردمی، رتبه های اول، دوم و سوم مشمول این جایزه هستند و از مابقی صرفا تقدیر به عمل خواهد آمد. جایزه شرکت ها سه میلیارد تومان، جایزه گروه های مردمی یک و نیم میلیارد، اساتید یک میلیارد و نخبگان ۵۰۰ میلیون تومان خواهد بود و مجموعا شش میلیارد تومان جایزه اعطا می شود که این مقدار، توسط نهادهای متولی پرداخت می شود و معاونت علمی، هزینه اجرایی را رویداد را به طور کامل بر عهده خواهد داشت.»

اکبری در پایان افزود :«اوایل دی ماه سال جاری اختتامیه جایزه خواهد بود و فراخوان آن ۱۵ مهر کلید زده می شود و متقاضیان می توانند تا اواخر آذر ایده های خود را ارسال کنند.»

در پایان جلسه، ساختار تعریف شده برای این جایزه ملی با حضار به بحث گذاشته شد و در این راستا، نکاتی طرح شد که اهم آنها را می توان در شش محور دسته بندی کرد.

  • نخست، ضرورت کار رسانه ای و اطلاع رسانی در خصوص وجود چنین طرح و برنامه ای و مستندسازی از اقدامات اثربخش تا طی آن افراد در جریان برگزاری چنین اقدامی قرار بگیرند.
  • دوم، ضرورت ارائه پروژه در این سامانه چرا که اساسا حیات این سامانه به ارائه پروژه است.
  • سوم، مردمی پیش رفتن سامانه و تعریف کمپین هایی برای تحقق این مهم.
  • چهارم، ارائه یک مدل تجاری برای برنامه ملی تا طی آن انگیزه بیشتری برای مشارکت ایجاد شود.
  • پنجم، افزایش دستگاه های متولی و کمک گرفتن از دیگر نهادهای حاکمیتی.
  • ششم، باز گذاشتن فضایی برای طرح ایده و تعریف مسائل، نیاز سازی و نیازسنجی چرا که مساله یابی یک اقدام پیشینی در محرومیت زدایی است.

همچنین در کنار پیشنهادها، نقدهایی هم به برنامه وارد شد از جمله اینکه شاخص ها و معیارها آنچنان که باید جامع و مانع نیست و نیاز به بازبینی دارد و دوم اینکه این طرح، محرومیت را تنها در سطح منطقه ای بررسی می کند و محرومیت ناظر به فرد را آنچنان که باید در دستور کار ندارد.

موضوع پایانی که در جلسه طرح شد، برگزاری آبادیران در استان های مختلف و برگزاری این رویداد به صورت منطقه ای بود تا طی آن مساله محرومیت زدایی به شکل بومی شده تری پیش برود. در این راستا، استان های یزد ( اواخر دی ماه)، اصفهان( اوایل بهمن)، کرمانشاه( دهه فجر) و خراسان رضوی( تا پایان سال) از استان های مد نظر برای برگزاری این رویداد ملی معرفی شدند.