اعضای اتحادیه عرب از بازگشت سوریه استقبال کردند
اعضای اتحادیه عرب از بازگشت سوریه استقبال کردند

به گزارش گروه سیاست و حکمرانی تیکنا، روز شنبه اتحادیه عرب در سطح نمایندگان دائم، نشستی با موضوع رفع تعلیق حضور سوریه در نشست‌های اتحادیه برگزار کرد. رسانه‌های سعودی شنبه‌شب گزارش کردند، اعضای اتحادیه به طور گسترده از بازگشت سوریه به این سازمان حمایت کرده‌اند. روزنامه سعودی عکاظ به نقل از یک «منبع دیپلماتیک عرب» نوشت: «نشست […]

به گزارش گروه سیاست و حکمرانی تیکنا، روز شنبه اتحادیه عرب در سطح نمایندگان دائم، نشستی با موضوع رفع تعلیق حضور سوریه در نشست‌های اتحادیه برگزار کرد.

رسانه‌های سعودی شنبه‌شب گزارش کردند، اعضای اتحادیه به طور گسترده از بازگشت سوریه به این سازمان حمایت کرده‌اند.

روزنامه سعودی عکاظ به نقل از یک «منبع دیپلماتیک عرب» نوشت: «نشست فوق‌العاده اتحادیه عرب در سطح نمایندگان دائم، شاهد حمایت گسترده از بازگشت سوریه به کرسی خود پس از گذشته یازده سال از تعلیق عضویتش بود».

این منبع که هویت او فاش نشد، گفت: «تصمیم بازگشت سوریه به کرسی خالی خودش در اتحادیه عرب، در اختیار وزرای خارجه عرب است که در دو نشست فوق‌العاده شورای اتحادیه [امروز] یکشنبه در قاهره اتخاذ خواهد شد. در این دو نشست، تحولات جاری در سودان و سوریه بررسی می‌شود».

همچنین شبکه خبری العربیه نیز در وبگاه خود از شب گذشته تاکنون دو خبر در خصوص بازگشت سوریه به اتحادیه عرب منتشر کرده. این شبکه در جدیدترین گزارش خود، نوشت، امروز؛ احتمال بازگشت سوریه به اتحادیه عرب.

دوازده سال پس از آغاز بحران در سوریه که در پی شروع آن، اتحادیه عرب عضویت سوریه را تعلیق کرد، اکنون پس از شکست تمام تلاشهای غربی عربی برای سرنگون کردن نظام سوریه، کشورهای عربی در پی بازگرداندن دمشق به اتحادیه عرب هستند.

تلاش عربستان سعودی و عراق برای بازگشت دمشق به اتحادیه، بیش از دیگران پررنگ است. مدتی پیش چند مقام عربی به روزنامه وال استریت ژورنال آمریکا گفته بودند، عربستان سعودی برای بازگشت سوریه به اتحادیه عرب تلاش می‌کند اما این تلاش‌ها در ابتدای راه، با مخالفت برخی از هم‌پیمانان ریاض همراه شد.

وال استریت ژورنال نوشته بود، حداقل پنج عضو اتحادیه عرب از جمله مغرب، کویت، قطر و (دولت مستعفی) یمن در حال حاضر پذیرش دوباره سوریه در این سازمان را نمی‌پذیرند.

اما اکنون با گذشت زمان، به نظر می‌رسد فضای بازگشت سوریه به اتحادیه عرب، بازتر شده است زیرا از روز گذشته رسانه‌ها از جمله رسانه‌های سعودی از احتمال قوی موافقت امروز وزرای خارجه اتحادیه عرب با بازگشت سوریه به اتحادیه خبر داده‌اند.

پیشتر نیز «ایمن الصفدی» وزیر امور خارجه اردن با بیان اینکه سوریه بزودی به اتحادیه عرب بازخواهد گشت، تاکید کرد، همه کشورهای عربی در لزوم پایان دادن به بحران سوریه هم‌نظر هستند و اختلاف‌نظرها به روش این بازگشت برمی‌گردد.

انتهای پیام/