اسپیس‌ایکس برای ارائه خدمات اینترنت ماهواره‌ای باید با سازمان تنظیم مقررات مذاکره کند
اسپیس‌ایکس برای ارائه خدمات اینترنت ماهواره‌ای باید با سازمان تنظیم مقررات مذاکره کند
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: شرکت اسپیس‌ایکس یا هر شرکت دیگری که بخواهد خدمات اینترنت ماهواره‌‌ای را در ایران ارائه دهد باید با سازمان تنظیم مقررات مذاکره کند.

به گزارش گروه فناوری اطلاعات تیکنا، عیسی زارع‌پور صبح امروز (چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیات دولت در پاسخ به سوالی درباره فعالیت اپراتورهای اینترنت ماهواره‌ای در کشور، گفت: ما در گذشته نیز چندین بار اعلام کردیم که از فعالیت هر اپراتور و پلتفرمی که قواعد سرزمینی ما را بپذیرد استقبال می کنیم و این مسئله شامل شرکت اسپِیس‌ایکس هم که اینترنت ماهواره‌ای استارلینگ را ارائه می کند نیز می شود.

وی با اشاره به مصوبه اخیر هیات مقررات رادیویی جهانی درباره فعالیت اپراتورهای اینترنت ماهواره‌ای افزود: بعد از برگزاری ۴ جلسه در فواصل مختلف در نود و چهارمین هیات مقررات رادیویی مصوب کرد که شرکت های ارائه کننده خدمات اینترنت ماهواره‌ای مکلف به رعایت قواعد سرزمینی ایران هستند و بر همین اساس اگر این شرکت می‌خواهد در ایران سرویس ارائه کند باید با سازمان تنظیم مقررات ایران مذاکره کند.

زارع پور همچنین تنها راه حل اساسی افزایش سرعت اینترنت در کشور را نوسازی زیرساخت های ارتباطی کشور دانست و تصریح کرد: بر همین اساس پروژه ملی فیبرنوری منازل و کسب و کارها را شروع کردیم که هم اکنون در بیش از ۲۰۰ شهر عملیات اجرایی آن شروع شده و در حدود ۹۰ شهر نیز کار به پایان رسیده است.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه در چند استان تمام شهرها تحت پوشش فیبرنوری قرار گرفته که به زودی اعلام می شود، اظهار کرد: در شهرهایی که تحت پوشش قرار گرفته اند مردم درحالی به سرعت های ۱۰۰۰ مگابیتی دسترسی پیدا کرده اند که هم اکنون میانگین سرعت اینترنت ثابت در کشور ۱۲ مگابیت بر ثانیه است و بدین ترتیب سرعت دسترسی آنها حدود ۸۰ برابر بیشتر شده است.

وی با اشاره به اینکه طرح فیبرنوری منازل و کسب و کارها برای ارتقای کیفیت ارتباطات همراه را نیز کاربردی دانست و افزود: دکل های ارتباطی نسل چهارم برای ارتقای سرعت باید از طریق فیبرنوری به یکدیگر متصل شوند درحالی که هم اکنون ارتباط بسیاری از آنها به صورت بی سیم است که با اجرای طرح فیبرنوری منازل و کسب و کارها این ارتباط می تواند از طریق فیبرنوری صورت بگیرد.

انتهای پیام/