استاد دانشگاه صنعتی شریف مخترع برتر ۲۰۲۳ شد
استاد دانشگاه صنعتی شریف مخترع برتر ۲۰۲۳ شد
دانشیار دانشگاه صنعتی شریف موفق به کسب جایزه مخترع برتر کمیته دائمی همکاری‌های علمی و فناوری سازمان کنفرانس اسلامی شد.

به گزارش گروه زیست بوم فناوری و نوآوری تیکنا، طبق اعلام کمیته دائمی همکاریی‌های علمی و فناوری سازمان کنفرانس اسلامی (COMSTECH)، جایزه مخترع برتر (Best Patent Award) در سال ۲۰۲۳ مشترکا به سمیه کوهی، دانشیار دانشکده مهندسی کامپیوتر و محققی از کشور مراکش تعلق گرفت.

بر اساس این اعلام؛ دو US Patent به همراه ۱۰ مقاله ISI مربوطه، مستخرج از پروژه “طراحی و پیاده‌سازی پردازشگر نوری داده‌های زیستی” است که با حمایت معاونت پژوهشی دانشگاه در آزمایشگاه OPL دانشکده مهندسی کامپیوتر انجام پذیرفتند.

گفتنی است، کمیته دائمی همکاری‌های علمی و فناوری سازمان کنفرانس اسلامی که به اختصار کامستک COMSTECH نامیده می‌شود، یکی از راه‌های رشد و توسعه فناوری و همکاری‌های بین‌المللی و منطقه‌ای کشورها با یکدیگر است. این کمیته یکی از مراکز فعال در این زمینه است که به منظور افزایش همکاری‌های علمی و ارتقاء سطوح ارتباطات علمی کشورهای اسلامی تاسیس شده است. کمیته کامستک با هدف و تاکید بر توسعه آموزش‌های تکمیلی، سرمایه‌گذاری در بخش تحقیقات، توجه ویژه به فناوری اطلاعات و مبادله اطلاعات میان کشورهای اسلامی شکل گرفته است.

گفتنی است که جوایز این کمیته هر ساله در چهار بخش؛ بهترین پتنت ثبت شده طی پنج سال اخیر که موجب توسعه سیستم‌های تجاری یا دارای تأثیر ماندگار در پیشبرد یک نظریه باشد، بهترین مقاله پژوهشی، محقق جوان زیر چهل سال و بهترین کتاب علمی چاپ شده توسط یک ناشر بین‌المللی، به محققان مسلمان سراسر جهان اعطا می‌شود.