از تأثیرگذاری بر روند گفتار درمانی تا کنترل درد بیماران دچار سوختگی
از تأثیرگذاری بر روند گفتار درمانی تا کنترل درد بیماران دچار سوختگی

به‌ گزارش گروه فناوری سرگرمی تیکنا از ورابط عمومی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، «مرکز نوآوری صنایع سرگرمی» دانشگاه اصفهان با ایجاد امکانات و تجهیزات به‌روز همچون آزمایشگاه واقعیت مجازی، افزوده و ترکیبی، آزمایشگاه بوردگیم، استودیو تولید انیمیشن، آزمایشگاه ثبت حرکات و آزمایشگاه تست عملکرد از تیم‌ها و نیروی انسانی ماهر و علاقمند در این حوزه […]

به‌ گزارش گروه فناوری سرگرمی تیکنا از ورابط عمومی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، «مرکز نوآوری صنایع سرگرمی» دانشگاه اصفهان با ایجاد امکانات و تجهیزات به‌روز همچون آزمایشگاه واقعیت مجازی، افزوده و ترکیبی، آزمایشگاه بوردگیم، استودیو تولید انیمیشن، آزمایشگاه ثبت حرکات و آزمایشگاه تست عملکرد از تیم‌ها و نیروی انسانی ماهر و علاقمند در این حوزه و تولید بازی‌های جدی با رویکردهای مختلف آموزشی و درمانی حمایت می‌کند.

در این گزارش تعدادی از بازی‌های جدی که توسط تیم‌های مختلف پژوهشی و با حمایت این مرکز تولید شده را مرور کرده‌ایم؛ بازی‌هایی که با کارکردهای مختلفی چون کمک به روند درمان بیماری‌های حرکتی، تقویت مهارت‌های شناختی، تقویت حافظه کودکان و درمان ترس طراحی شده است.

**بهبود ضعف عضلانی با یک بازی رایانه‌ای- حرکتی

این بازی با هدف بهبود توان‌بخشی جسمی_حرکتی و هماهنگی‌های عصب عضله برای کودکان دارای ضعف عضله و بیماران سکته مغزی طراحی شده است.  تیم طراح این بازی از یک حسگر لیپ‌موشن جهت تشخیص حرکات دست و کنترل دو بازی مسابقه‌ خودرو و بولینگ استفاده کرده است.

هدف این پروژه، ایجاد بستری مناسب برای پوزیشن‌گیری صحیح دست است که به تقویت عضلات دست، افزایش هماهنگی عصب-عضله برای کودکانی که ضعف عضله دارند و هماهنگی دو دست برای بیمارانی که دچار سکته مغزی شده‌اند، منجر می‌شود. همچنین به افزایش توانایی فرد در ایجاد ضربه در جهت مناسب و با نیروی کافی نیز کمک می‌کند.

**بازی با محوریت گفتار درمانی کودکان

کودکانی که دچار اختلال گفتار و زبان هستند، چون نمی‌توانند به موقع مفهوم پیام خود را به دیگران منتقل کنند، به مرور زمان به دلیل عدم برقراری ارتباط موفق با همسالان خود از همراهی با آنان سر باز می‌زنند و کمتر در محیط‌های اجتماعی قرار می‌گیرند . این مشکل و یافتن راهکاری برای بهبود آن انگیزه‌ای برای طراحی یک بازی برای کمک به کودکانی از این دست شده است.
به همین منظور تیم طراح این بازی با ساخت یک نسخه بازی کامپیوتری که بـا صدا انجام می‌شود،  تلاش کرده تا گفتار درمانی با تکرار کلمات از جانب کودک، را با سرگرمی همراه کند تا علاقه او به ادامه دادن درمان و در نتیجه اثربخشی بیشتر باشد. طی انجام بازی کودک درحینی که برای برنده شدن و اتمام بازی تلاش می‌کند، با ادا کردن کلمات باعث بهبود تدریجی اختلالات گفتاری خود می‌شود.

**کنترل درد در بیماران دچار سوختگی در یک بازی مبتنی بر واقعیت مجازی

تعویض پانسمان بیماران سوختگی به‌خصوص در مورد کودکان بسیار دردآور است؛ تا جایی که برای کاهش درد آن از روش‌های دارویی (تزریق مورفین) استفاده می‌شود. اما در مرکز نوآوری صنایع سرگرمی بازی‌ای با تکیه بر واقعیت مجازی طراحی شده تا حس درد موقع تعویض پانسمان در بیمار را کاهش دهد.

این بازی یک محیط برفی فانتزی دارد که در آن، تعدادی آدم‌برفی به سمت بازیکن می‌آیند که می‌توان با خیره‌ شدن، آنها را از بین برد. این بازی هم باعث انحراف حواس بیمار می‌شود و هم حس سرما را به او منتقل می‌کند که هر دو در کاهش حس درد ناشی از تعویض پانسمان مؤثر هستند.

**افزایش هماهنگی چشم و دست در کودکان مبتلا به اتیسم با یک بازی حرکتی

در این بازی رایانه‌ای-حرکتی به‌کمک حسگر کینکت،  حرکات بازیکن کنترل می‌شود. در طراحی این بازی میوه‌هایی از سمت مقابل پرتاب می‌شود که کودک اوتیستیک باید آنها را ردیابی کرده و به‌صورت مجازی در هوا بگیرد که باعث افزایش هماهنگی چشم و دست کودک می‌شود. به‌علاوه وجود صورتکی در کنار بازی که حالت آن با عملکرد کودک مرتبط است، به بهبود توانایی وی برای تشخیص حالات روحی از چهره منجر می‌شود.

**درمان آتروفی ماهیچه با استفاده از یک بازی رایانه‌ای

قبل از معرفی این بازی لازم است بدانیم که بیماریآتروفی ماهیچه چیست. آتروفی ماهیچه یک بیماری عضلانی و کاهش بافت عضله است که در اثر عدم کارکرد یک عضله به خاطر آسیب، کم‌تحرکی یا سالخوردگی ایجاد می‌شود. از آنجایی که این بیماری که با برنامه‌های ورزشی هدفمند قابل اصلاح است، در مرکز نوآوری صنایع سرگرمی یک بازی رایانه‌ای برای بهبود آتروفی عضلانی معلولان نشسته‌ بر ویلچر طراحی شده که شبیه بازی Flappy Bird عمل می‌کند و پرواز پرنده ‌ طراحی شده در بازی، منوط به بالا بردن پای کاربر است که از طریق یک بورد حسگر نوری تشخیص داده می‌شود.

**درمان ترس از رانندگی با واقعیت مجازی

غلبه بر ترس از رانندگی یکی دیگر از پروژه‌هایی است که با طراحی یک بازی در مرکز نوآوری صنایع سرگرمی دانشگاه اصفهان دنبال شده است. از آنجایی که یکی از روش‌های درمان ترس از رانندگی، حساسیت‌زدایی با مواجهه‌ منظم است، در این پروژه از طریق فیلم‌برداری موقعیت‌های مختلف رانندگی با دوربین ۳۶۰ درجه و مواجهه دادن بیمار با آن طی جلسات درمانی واقعیت مجازی، غلبه بر ترس انجام می‌شود.

انتهای پیام/