ارزش کالاهای صادراتی خروجی از گمرکات خراسان جنوبی ۸ درصد رشد داشته است
ارزش کالاهای صادراتی خروجی از گمرکات خراسان جنوبی ۸ درصد رشد داشته است
مدیرکل گمرکات خراسان جنوبی گفت: مجموع ارزش کالاهای صادراتی خروجی از گمرکات خراسان جنوبی طی شش ماهه سال 1402 نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸ درصد رشد داشته است.

به گزارش گروه اقتصاد ایران و جهان تیکنا، محمد کوه گرد در گفت‌وگویی اظهار کرد: کل کالاهای صادراتی خروجی از طریق گمرکات استان در شش ماهه امسال از نظر ارزشی ۲۷۴ میلیون و ۱۳۴ هزار و ۱۵۸ دلار و از نظر وزنی یک میلیون و ۴۹ هزار و ۸۷۴ تن بوده است.

وی تصریح کرد: این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ ارزش ۸ درصد و از لحاظ وزنی ۳۶ درصد افزایش داشته است.

مدیرکل گمرکات خراسان‌جنوبی با اشاره به صادرات قطعی از گمرکات بیرجند، ماهیرود و گمرک مستقر در بازارچه ماهیرود در طی شش ماهه امسال گفت: از ابتدای امسال تا پایان شهریورماه سال جاری تعداد ۴ هزار و ۱۳۱ فقره اظهارنامه صادراتی به ارزش ۷۹ میلیون و ۲۰ هزار و ۸۲۹ دلار به وزن بالغ بر ۵۷۴ هزار و ۳۵۱ تن تشکیل شده است.

کوه گرد ادامه داد: که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر تعداد اظهارنامه ۲۹ درصد، از نظر ارزش ۶۵ درصد و از نظر وزنی ۴۶ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه عمده اقلام صادرات قطعی گمرکات استان در این مدت سیمان، هیدروکربن سبک، روغن سوخت تقطیری، صیفی‌جات، گازوئیل، کاشی، مصنوعات پلاستیکی، تایر سواری، تخم مرغ و نمک خوراکی بوده است، بیان کرد: عمده این اقلام به کشورهای افغانستان، پاکستان، ترکمنستان، عراق، ارمنستان و قزاقستان صادر شده است.

مدیرکل کمرگات خراسان جنوبی با اشاره به اینکه صادرات ماده ۱۶ در واقع کالاهای اظهار شده در سایر گمرکات کشور، خروجی از گمرک ماهیرود و گمرک مستقر در بازارچه‌های استان است، یادآور شد: در شش ماهه امسال در این حوزه تعداد پروانه ارائه شده ۵ هزار و ۹۲۵ فقره به ارزش ۱۹۵ میلیون و ۱۱۳ هزار و ۳۲۹ دلار و به وزن بیش از ۴۷۵ هزار و ۵۲۳ تن بوده است.

کوه گرد افزود: عمده اقلام خروجی ماده ۱۱۶ شامل سیمان، کاشی، سرامیک، صابون رخت‌شویی، موکت و کود اوره بوده است.

وی به واردات قطعی از گمرکات استان در طی شش ماهه سال جاری اشاره و اضافه کرد: در شش ماهه امسال تعداد ۲۷ فقره اظهارنامه مالیاتی به ارزش ۴ میلیون و ۱۶ هزار و ۹۵۰ دلار و به وزن یک هزار و ۹۲ تن تشکیل شده است.

مدیرکل گمرکات خراسان جنوبی اضافه کرد: عمده اقلام وارداتی به استان را لوازم و قطعات مربوط به معدن، دیزل ژنراتور، کلروبوتیل، برنج، فروسلیس، شاهدانه خام، سنگ تالک و نخ پنبه‌ای تشکیل می‌دهد و این اقلام از کشور آلمان، ترکیه، افغانستان و ازبکستان وارد شده است.

کوه گرد خاطرنشان کرد: در شش ماهه امسال ۲ هزار و ۳۶ دستگاه کامیون به وزن ۴۷ هزار و ۷۷۵ تن شامل آرد، فوفل، لوازم یدکی مستعمل، بادام هندی، شامپو و غیره از کشورهای ترکیه، امارت متحده عربی، فدراسیون روسیه، اندونزی و ویتنام از طریق گمرک ماهیرود به کشور افغانستان ترانزیت شده است.

انتهای پیام/