اختصاص سالانه ۳۰ بورس تحصیلی به دانشجویان کشورهای عضو دی‌هشت در رشته‌های مختلف تحصیلی
اختصاص سالانه ۳۰ بورس تحصیلی به دانشجویان کشورهای عضو دی‌هشت در رشته‌های مختلف تحصیلی
زلفی گل در سومین نشست هیات امنای دانشگاه بین‌المللی دیی‌هشت گفت: سالانه ۳۰ بورس تحصیلی به دانشجویان کشورهای عضو دی‌هشت در رشته‌های مختلف تحصیلی اختصاص می‌یابد.

به گزارش گروه زیست بوم فناوری و نوآوری تیکنا، محمدعلی زلفی گل، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در سومین نشست هیات امنای دانشگاه بین‌المللی دی‌هشت گفت: سالانه ۳۰ بورس تحصیلی به دانشجویان کشورهای عضو دی‌هشت در رشته‌های مختلف تحصیلی اختصاص می‌یابد.

متن سخنرانی محمدعلی زلفی‌گل در سومین جلسه هیات‌امنای دانشگاه دی‌هشت که صبح امروز در همدان برگزار شد، به این شرح است:

به نام خدا

عالیجنابان، خانم ها، آقایان؛
وزیران و روسای محترم، جناب دبیرکل ، اعضای هیات‌های نمایندگی و میهمانان گرامی

به‌عنوان وزیر علوم، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران، حضور شما را در سومین نشست هیات امنای دانشگاه بین­‌المللی دی‌هشت خیرمقدم می‌گویم و افتخار دارم که در شهر تاریخی و زیبای همدان، میزبان شما هستم.

امروز، بیش از چهار سال از برگزاری اولین نشست هیات امنای دانشگاه بین المللی دی هشت می‌گذرد و جمهوری اسلامی ایران تاکنون میزبان دو جلسه هیات امنای این دانشگاه بوده است. قبل از هرچیزی، لازم می‌دانم تاکید کنم که در دولت سیزدهم ایران به ریاست جمهوری جناب آقای دکتر رئیسی، همکاری با کشورهای اسلامی و کشورهای در حال توسعه، اولویت و سیاستی کلیدی است و سازمان همکاری اقتصادی دی هشت نیز، در چارچوب همین سیاست، جایگاهی ویژه و درخور توجه دارد.

شِش سال قبل، وقتی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ج. ا. ایران مُدالیته تاسیس دانشگاه بین‌المللی دی‌هشت را به کشورهای عضو ارایه کرد و این مُدالیته به تصویب وزیران این کشورها رسید، هدف اصلی، تبدیل این دانشگاه به مرجع ظرفیت‌سازی نیروی انسانی و مبادله دانشجویی میان کشورهای عضو بود. تاسیس این دانشگاه بین‌الدولی که جهان امروز ما نمونه های اندکی مانند آن را سراغ دارد، برای سازمانی که نماینده جمعیتی حدود ۱٫۲۳۰ میلیارد نفر است و حدود یک هفتم جمعیت جهان را تشکیل می‌دهد، ظرفیتی مهم در دیپلماسی علمی و فناوری و همچنین بازار رو به‌رشد دانشجویان بین المللی است.

به‌همین دلیل، ایران به عنوان دولت میزبان، پیش و بیش از هر چیز، انتظار دارد که کشورهای عضو دی‌هشت، این دانشگاه را یک ظرفیت بزرگ برای خود و سازمان همکاری اقتصادی به‌حساب آورده و آن را، دانشگاهی برای خود و دانشجویان خودشان قلمداد کنند. مایلم تاکید کنم، هرچند ایران میزبان دانشگاه دی هشت در شهر همدان است، ولی این دانشگاه، یک دانشگاه ایرانی نیست، بلکه متعلق به دولت‌ها و ملل عضو است، همانگونه که ما اکنون میزبان وزیران و مقام‌های علمی و فناوری کشورهای عضو و دبیرکل دی هشت که همگی عضو هیات امنای دانشگاه بین‌المللی می­باشند، هستیم.

بنابراین، ماهیت و هویت بین‌المللی این دانشگاه که در واقع سرمایه معنوی مشترک دولت­ها و ملت‌های مسلمان در حال‌توسعه است، این الزام را به‌ ما گوشزد می­کند که جدای از مناسبات دوجانبه، ملاحظات و برخی سوء‌تفاهم‌های احتمالی، از تقویت و توسعه دانشگاه بین‌المللی دی‌هشت به عنوان یک میراث چندجانبه مشترک حمایت کنیم.

مایلم یک‌بار دیگر، توجه شما را به ماده (۱۲) اساسنامه مصوب دولت‌های عضو در اولین جلسه هیات امنای دانشگاه بین‌المللی جلب نمایم که تاکید می‌کند: «دولت‌های عضو باید با ارزشیابی مدارک آموزشی و مدارک دانشگاهی این دانشگاه در نهادهای ذی‌ربط خود، به تقویت جایگاه آن در جامعه دانشگاهی بین‌المللی و به‌خصوص جامعه دانشگاهی خود متعهد باشند». در همین ماده تصریح شده ‌است: «کشورهای عضو باید به همکاری بین‌المللی دانشگاه دی هشت، به‌خصوص همکاری آن با نهادهای دانشگاهی و علمی خودشان متعهد باشند».

عالیجنابان، خانم‌ها، آقایان؛

جهان، در حوزه آموزش و تحصیلات تکمیلی، با سرعت به‌سمت ایجاد هنجارهای چندجانبه آموزشی پیش می‌رود. سازمان علمی، آموزشی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) در حال تدوین و طراحی یک کنوانسیون فراگیر برای تائید و به‌رسمیت شناختن صلاحیت‌های آموزش عالی کشورهای عضو است. پیش از این کنوانسیون، توافق‌های چندجانبه مشابهی برای تایید و به‌رسمیت شناختن مدارک تحصیلی در نقاط مختلف جهان انجام شده که همگی نشان‌دهنده حرکت کشورها به‌سمت تعامل بیشتر در حوزه آموزشی است. در چنین جهانی، کشورهای اسلامی درحال‌توسعه باید جایگاه خود را در این روند تعیین کرده و نسبتی منطقی با آن برقرار نمایند.

دانشگاه بین‌المللی دی‌هشت، محل و مرجعی مناسب برای تجربه‌کردن ارزشیابی مدارک تحصیلی در سطح یک دانشگاه مشترک است که می‌تواند چراغ راهنما، تجربه­‌ای ارزشمند و سنگ‌بنای همکاری ما در مسیر تایید مدارک آموزشی و دانشگاهی در سطحی گسترده‌تر باشد، روندی که به تقویت «تبادل دانشجویی و دانشگاهی میان کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی دی هشت منجر شده و سهم اندک کنونی این کشورها، از بازار جهانی مبادلات دانشجویی را ارتقا خواهد داد.

به‌عنوان وزیر علوم، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران، مایلم با افتخار اعلام نمایم که ایران علاوه بر تایید مدارک تحصیلی دانشگاه دی هشت که چند سال قبل انجام داده است، در سال های گذشته، به طور منظم، سهمی حدودا ۱۳۰هزار دلاری برای تقویت دانشگاه اختصاص داده است. همچنین مایلم با افتخار اعلام نمایم که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران، از این به بعد، سالانه ۳۰ بورس تحصیلی به دانشجویان کشورهای عضو دی‌هشت در رشته‌های مختلف تحصیلی اعطا خواهد کرد.

همانطور که در دستور کار نشست جاری نیز پیشنهاد شده، ایران مایل است کشورهای عضو نیز هریک به‌اندازه ظرفیت خود، با اقدام متقابل چندجانبه، به تقویت دانشگاه بین‌المللی دی هشت کمک کنند. در همین چارچوب از رییس محترم دانشگاه بین‌المللی دی‌هشت درخواست می‌کنم برنامه‌‌ای اجرایی، زمان­بندی ‌‍شده و معطوف به تعداد دانشجویان بین‌المللی که ظرف سال‌های آینده جذب دانشگاه خواهند شد، تدوین و با همکاری نهادهای مربوط، آن را اجرا نماید.

همکاران گرامی، خانم‌ها، آقایان؛

ایران با قبول مسئولیت تاسیس و میزبانی این دانشگاه، گامی مهم در مسیر تقویت همکاری‌های آموزشی و تبادل دانشگاهی و دانشجویی میان کشورهای عضو گروه هشت برداشته است. اینجانب به‌عنوان وزیر علوم، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران، دست‌ یاری به‌سمت کشورهای عضو دراز می‌کنم تا ما را در تقویت بیش‌‎از‌پیش این دانشگاه کمک کنند. برای این‌کار، فهرستی نه‌چندان طولانی از اقدامات قابل انجام وجود دارد که مطمئن هستیم، تمامی اعضای سازمان همکاری اقتصادی از توانمندی و ظرفیت‌های بیشمار آموزشی، علمی و فناورانه برای انجام آنها برخودارند.

پیش از هرچیز، بایستی روند شناسایی و ارزشیابی دانشگاه سرعت بگیرد. ضمن قدرانی از دولت‌هایی که دانشگاه را ارزشیابی کرده‌اند، از همه دولت‌های عضو دی‌هشت درخواست می‌کنیم، با ارزشیابی مدارک تحصیلی، آموزشی و تایید جایگاه دانشگاه به‌عنوان یک دانشگاه بین‌المللی مشترک، به ارتقای آن و فعالیت‌هایش کمک کنند. هر کدام از دولت‌های عضو، یک نهاد یا آژانس تخصصی ویژه برای تایید و ارزشیابی مدارک تحصیلی دارند که می‌‎توانند مدارک تحصیلی دانشگاه را در آن تایید کنند.

گام بعدی، آشناکردن جوامع علمی و دانشگاهی کشورهای عضو با دانشگاه دی‌هشت و ترغیب این جوامع به همکاری علمی، آموزشی و فناورانه با این دانشگاه است. دبیرکل محترم، دبیرخانه سازمان همکاری اقتصادی و مراجع ملی (Focal Points) کشورهای عضو، به‌عنوان حلقه واسط، در این ‌باره نقشی راهگشا دارند.

امضای یادداشت‌تفاهم همکاری، راه‌اندازی رشته‌های تحصیلی و دوره‌های مشترک، برگزاری سمینارهای علمی و کارگاه‌­های آموزشی در سطح جهان بین کشورهای درحال ‌توسعه مسلمان در حوزه‌های اولویت‌دار، بخش دیگری از فعالیت هایی است که در این مسیر می توان انجام داد.

همچنین برای گسترش تعاملات، پیشنهاد می­کنم تمهیدات لازم برای تردد آسان و کاهش تشریفات و بوروکراسی از قبیل لغو روادید جهت تردد اساتید و دانشجویان در کشورهای عضو دانشگاه بین­المللی دی هشت اندیشیده شود.

در پایان از حضور اثرگذار شما در سومین نشست هیات امنای دانشگاه بین­ المللی دی‌هشت قدردانی می­کنم و امیدوارم روزها و ساعت­های خوبی در ایران سپری کنید.

با آرزوی توفیقات الهی
محمد علی زلفی گل
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران