اجرای طرح احداث ۵۰ هزار نیروگاه خورشیدی حمایتی نیازمند همراهی بانک‌ها
اجرای طرح احداث ۵۰ هزار نیروگاه خورشیدی حمایتی نیازمند همراهی بانک‌ها
دولت سیزدهم برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر برنامه‌ریزی کرده است تا سالانه ۱۱۰ هزار سامانه از طریق نهادهای حمایتی و احداث کند؛ برنامه مهمی که اجرای آن نیازمند تسریع بانک‌ها در ارائه تسهیلات است.

به گزارش گروه اقتصاد ایران و جهان تیکنا، طرح احداث سامانه‌های حمایتی خورشیدی ۵ کیلوواتی مصوب معاون اول رئیس‌جمهور است و بر اساس این مصوبه که در مردادماه سال ۱۴۰۱ و با حضور نهادهای حمایتی (کمیته امداد امام (ره) و سازمان بهزیستی)، بسیج سازندگی، معاونت سازندگی روستائی و ساتبا (نماینده وزارت نیرو) در حضور معاون اول رئیس‌جمهور مبادله شد، قرار است ۵۵۰ هزار سامانه یا نیروگاه خورشیدی ۵ کیلوواتی حمایتی در طول ۵ سال توسط نهادهای حمایتی طرف تفاهم‌نامه ساخته شود.

این یعنی باید هر سال ۱۱۰ هزار نیروگاه خورشیدی با همکاری نهادهای حمایتی به‌ویژه بانک‌های عامل و البته مساعدت ساتبا به نمایندگی وزارت نیرو ساخته شود.

بر اساس این برنامه ابتدا خانواده‌ها از سوی نهادهای حمایتی به شرکت‌های توزیع و ساتبا (در بحث نظارت و کنترل) معرفی می‌شوند و همچنین نهادهای حمایتی وظیفه دارند که کل هزینه احداث پروژه را از طریق تخصیص تسهیلات با نرخ سود پایین تأمین کنند.

این تسهیلات به نام خانواده و یکی از ۴۲ شرکت مورد تأیید وزارت نیرو اعطا می‌شود و در نتیجه این وام به نام خانواده تحت حمایت و به‌حساب شرکت منتخب واریز خواهد شد تا عملیات احداث نیروگاه خورشیدی آغاز شود، از طرفی شرکت‌های توزیع هم در سراسر کشور مسئولیت نظارت بر روند عملیات احداث این نیروگاه‌ها را برعهده دارند.

فرایند اجرای این طرح به این صورت است که در آغاز نهادهای حمایتی همچون کمیته امداد، خانواده‌های تحت پوشش را برای نصب سامانه خورشیدی به شرکت‌های توزیع برق معرفی می‌کنند و سپس شرکت‌های توزیع، قابلیت ساختگاه‌های معرفی شده از سوی خانواده‌های تحت پوشش را بررسی می‌کنند.

همچنین قرارداد خرید تضمینی برق سامانه‌های حمایتی خورشیدی میان ساتبا و خانواده تحت حمایت تا ۲۰ سال ادامه خواهد داشت و قراردادها به‌گونه‌ای است که قیمت تعدیل هم به آن اضافه می‌شود و هر سال این نرخ افزایش پیدا می‌کند.

مدت تسویه وام نیز ۷ سال است که بعدازاین مدت، قرارداد همچنان با ساتبا ادامه خواهد یافت.

بر اساس آخرین بررسی‌ها تاکنون حدود ۵ هزار سامانه خورشیدی حمایتی احداث شده در کشور وجود دارد و نزدیک به ۴ هزار و ۳۰۰ سامانه دیگر نیز در حال احداث است.

جعفر محمد نژاد سیگارودی، مدیرکل دفتر توسعه سامانه‌های مقیاس کوچک ساتبا در ارتباط با آخرین وضعیت برنامه وزارت نیرو برای اجرای طرح‌های حمایتی انرژی خورشیدی و چالش‌های پیش روی این برنامه گفت: وزارت نیرو در حال حاضر از برنامه تعیین شده جلوتر است و در همین لحظه وزارت نیرو آمادگی احداث بیش از ۵۰ هزار نیروگاه خورشیدی حمایتی را دارد.

وی افزود: تاکنون فرایند شناسایی و صلاحیت‌سنجی بیش از ۵۰ هزار خانواده که امکان احداث نیروگاه خورشیدی دارند، انجام شده و از سوی وزارت نیرو مشکلی در ارتباط با پیش برد سریع این طرح وجود ندارد.

مدیرکل دفتر توسعه سامانه‌های مقیاس کوچک ساتبا با تأکید بر اینکه در حال حاضر ۳۹ شرکت توزیع برق در سراسر کشوری برای احداث نیروگاه‌های خورشیدی پای‌کار هستند، گفت: پیشبرد سریع طرح و تحقق اهداف آن نیازمند همراهی مضاعف نهادهای همکار یعنی کمیته امداد امام (ره)، سازمان بهزیستی، بسیج سازندگی و معاونت سازندگی روستائی و مهم‌تر از آن تسریع بانک‌های عامل در پرداخت تسهیلات است.

وی خاطرنشان کرد: در صورت پرداخت سریع تسهیلات از سوی بانک‌ها و اجرای کامل تعهدات نهادهای همکار در این برنامه، شاهد اجرای به‌موقع و مطابق با جدول زمان‌بندی آن خواهیم بود.