آمادگی لازم برای انتخابات وجود دارد
آمادگی لازم برای انتخابات وجود دارد
وزیر کشور گفت: جلساتی را برای توجیه و تبیین انتخابات برگزار می‌کنیم و آمادگی لازم برای انتخابات وجود دارد.

به گزارش گروه سیاسی تیکنا، احمد وحیدی وزیر کشور روز دوشنبه (۲۴ مهر ۱۴۰۲) در کنفرانس مطبوعاتی در حاشیه نشست نقش شهرداری‌ها و مدیریت شهری در افزایش مشارکت مردم در انتخابات به خبرنگاران گفت: انتخابات، مهمترین وقایع سال جاری ما خواهد بود و در همین چارچوب مسئولیت‌های گوناگونی را برابر مؤلفه‌های چهارگانه، امنیت، رقابت، مشارکت و سلامت در دستور کار داریم.

وحیدی افزود: تاکنون کارهای انتخابات به خوبی طبق موعدهای قانونی پیش رفته است، هیأت‌ها و شوراهای اجرایی در همه سطوح، تشکیل شده، ستادهای انتخاباتی تشکیل و راه اندازی شده، پیش ثبت نام به خوبی به انجام رسیده و نظرات دستگاه‌های شش گانه راجع به پیش ثبت نام اعلام شده است؛ اعتراضاتی که داوطلبان داشتند نیز اعلام و رسیدگی شد و در مراحل پایانی برای ثبت نام نهایی داوطلبان هستیم.

وزیر کشور ادامه داد: استانداری‌ها و فرمانداری‌ها، انتخابات را به عنوان مهم‌ترین و جدی ترین موضوع در دستور کار قرار داده‌اند. مرتباً جلساتی را برای توجیه و تبیین انتخابات برگزار می‌کنیم و آمادگی لازم برای انتخابات وجود دارد. امروز هم ما جلسه را با همین موضوعیت و منوال با استانداران، فرمانداران و شهرداران کلانشهرها برگزار کردیم.

وی موضوع افزایش مشارکت و زمینه‌سازی های لازم برای مشارکت بیشتر در انتخابات را حائز اهمیت دانست و گفت: انتخابات با مشارکت بالا و پرشور جز افتخارات جمهوری اسلامی است که ملاک آن همواره شرکت هر چه بیشتر مردم عزیزمان در انتخابات بوده است.

وحیدی با اشاره به شرایط مطلوب برای برگزاری انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی که قرار است ۱۱ اسفند امسال برگزار شود، تاکید کرد: زمینه‌ها برای مؤلفه‌های انتخابات یعنی رقابت، سلامت و امنیت خیلی خوب فراهم است؛ به این معنا که هم رقابت سالم و مثبت با شرکت همه طیف‌های مختلف در انتخابات وجود دارد و هم امنیت و سلامت آن با توجه به قدرت دستگاه‌های تأمین کننده امنیت و نظارت‌های لازم در این حوزه، مطلوب است؛ بنابراین طبیعی است که این شرایط باید منجر به افزایش مؤلفه مشارکت شود که در دستور کار است؛ اگر چه این، یک مسئولیت همگانی بر عهده همه افکار و طیف‌ها، همه گروه‌های سیاسی، همه معتمدین، و همه کسانی است که می‌توانند در تبیین شرایط و ضرورت مشارکت هر چه بیشتر مردم عزیز در صحنه نقش داشته باشند.

وزیر کشور در توضیح ثبت نام نهایی انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: ثبت نام نهایی به شکل غیرحضوری خواهد بود. در دوره اول مشکلی نداشتیم و سامانه‌ها به خوبی عمل کرد. در این دوره هم که از ۲۷ مهر به مدت یک هفته تا سوم آبان خواهد بود، کار ثبت نام نهایی صورت خواهد گرفت. همه کسانی را که در پیش ثبت نام تأیید شدند به ثبت نام نهایی تشویق و دعوت می‌کنیم تا مراحل مختلف انتخابات را طی کنند.

وی توضیح داد: در مرحله اول باید با ۶ دستگاه مکاتبه می‌کردیم که بیشتر آنها احراز خوداظهاری هایی بود که در پیش ثبت نام از سوی داوطلبان اعلام شد. موارد به ۶ دستگاه ارسال شد و پاسخ‌هایشان را دادند. فرصت اعتراض نیز برای کسانی که در این باره معترض بودند، داده شد. بعد از این نیز مجدداً به شکایت‌های این افراد رسیدگی شد.

وزیر کشور در پاسخ به سوالی درباره قتل زنده یاد «داریوش مهرجویی» گفت: قتلی که اتفاق افتاد واقعه تلخی بود؛ فراجا با جدیت همه تلاش خود را به کار گرفته که قاتل یا قاتلین را پیدا کند. با توجه به مقدماتی که طی شده و تجربه و خبرگی عزیزان ما در فراجا، ان شاالله بتوانند قاتل یا قاتلین را شناسایی و دستگیر کنند و سپس توسط قوه قضائیه اقدامات لازم دنبال خواهد شد.

وحیدی ادامه داد: آنچه که مردم را نگران کند و تلاش هر جریانی که ناامنی را در جامعه ایجاد کند، محکوم است و با قدرت با آن برخورد خواهیم کرد.