آمادگی افزایش حجم تبادل تجاری را به ۵ میلیارد دلار داریم
آمادگی افزایش حجم تبادل تجاری را به ۵ میلیارد دلار داریم
وزیر امور خارجه گفت: مصمم هستیم از امنیتی بودن مرزها فاصله بگیریم و مرزهای ایران و پاکستان را به مرزهای تجاری و اقتصادی تبدیل کنیم و حجم تبادل تجاری خود را به ۵ میلیارد دلار افزایش دهیم.

به گزارش گروه اقتصاد ایران وجهان تیکنا، حسین امیرعبداللهیان در نشست خبری مشترک با«بلاول بوتو زرداری» گفت: از دو روز قبل معاون دیپلماسی اقتصادی کشور همراه با هیأتی اقتصادی از وزارتخانه‌های مختلف، مذاکراتی مهم و نتیجه بخش را با همتایان خود در اسلام آباد داشته است که منجر به امضای اسناد جدید، تمدید و پیگیری برخی از اسناد گذشته شد.

وی با بیان اینه ما درباره خط لوله گاز انتقال ایران به پاکستان(طرح آی-پی)  گفت‌وگوهای سازنده‌ای با پاکستان داشتیم، اظهار کرد: تکمیل این خط لوله در راستای منافع دو ملت است و آمادگی داریم این خط لوله هر چه زودتر مراحل اجرایی و نهایی خود را پشت سر بگذارد.

رئیس دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: ما همچنین در خصوص مشکلات پولی و بانکی و راه حل‌های آن در چهارچوب حقوق بین الملل گفت‌وگو کردیم.

امیرعبداللهیان با اشاره به اینکه در جریان سفر سال گذشته همکارم آقای بوتو توافقاتی را در خصوص بازارچه مرزی و توسعه روابط اقتصادی با یکدیگر داشتیم، افزود: ما آماده ایجاد منطقه ویژه اقتصادی و منطقه آزاد در منطقه مرزی ریمدان‌ هستیم.

وی گفت: اخیرا بازارچه مرزی مند-پیشین با حضور رئیس جمهور ایران و نخست وزیر پاکستان افتتاح شد.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه دو طرف مصمم هستیم از امنیتی بودن مرزها فاصله بگیریم و مرزهای دو کشور را به مرزهای تجاری و اقتصادی و رفت و آمدهای ملی و استانی تبدیل کنیم و حجم تبادل تجاری خود را به دو برابر و ۵ میلیارد دلار افزایش دهیم، اظهار کرد: اتفاق نظر داریم در سریع ترین زمان ممکن مجرمان و متهمان با یکدیگر تبادل شوند و لنج‌های توقیف شده ماهیگیران آزاد شوند.

امیرعبدالهیان با اشاره به اینکه می خواهیم فرمت‌های مشارکت در روابط اقتصادی و مبارزه با تروریسم و مواد مخدر را به اجرا در آوریم، گفت: مکانیسم همکاری‌های ایران، چین و پاکستان و مکانیسم همکاری ایران ترکیه و چین از جمله همین موارد است.

وی با بیان اینکه در خصوص بحران اوکراین و مساله افغانستان هم گفت‌گو کردیم، افزود: هر گونه تحول در افغانستان بر همسایگان به خصوص ایران و پاکستان تاثیر می‌گذارد. ما چهارچوب ابتکارات منطقه ای را بهترین روش برای حل و فصل موضوع افغانستان‌ می‌دانیم‌ و به حمایت از مردم افغانستان به عنوان وظیفه انسانی و دینی تاکید داریم و ثبات و امنیت افغانستان را مورد توجه قرار داده ایم.

رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه ما راه حل بحران اوکراین را جنگ نمی‌دانیم و تسلیح بیشتر اوکراین توسط آمریکا و کشورهای غربی را نگران کننده می‌دانیم، افزود: تسلیح طرفین جنگ نتیجه‌ای جز کشتار و ویرانی نخواهد داشت.

امیرعبداللهیان تاکید کرد:مردم پاکستان و ایران یک ملت واحد در دو جغرافیای متفاوت‌ هستند. ما امنیت و پیشرفت پاکستان را امنیت و پیشرفت ایران می‌دانیم.

وی به ترکیب هیئت ایرانی در این سفر پرداخت و افزود: نمایندگان نظامی و امنیتی در هیات ایرانی حضور دارند که توافقاتی را در خصوص ثبات و امنیت منطقه به انجام رساندند. همچنین بخش مهمی از دیدار اخیر فرمانده ارتش پاکستان از ایران به توافقات مرزی اختصاص داشت.

وزیر امور خارجه گفت: ما فرمت‌های فعال و پویا در مورد افغانستان را ضروری‌ می‌دانیم و حل این مساله را در فضای منطقه جست‌وجو می‌کنیم.

انتهای پیام/